Augu skaityti naujienos

 • Lietuva skaito!

  Skaitymo skatinimo akcija „Lietuva skaito!“: numalšink skaitymo alkį!

  Gegužės 7-ąją skaitymo skatinimo akcija „Lietuva skaito!“ kviečia numalšinti skaitymo alkį ir kartu keliauti skaitančiais traukiniais!

  Į juos, kursuojančius maršrutais Klaipėda – Vilnius (išvyksta 10:25) ir Vilnius – Kaunas (14:45), savo gimtinėse (ar netoli jų) įlips ir kūryba dalinsis šie lietuvių rašytojai: Lina Buividavičiūtė, Nerijus Cibulskas, Ramūnas Čičelis, Marijus Gailius, Dovydas Grajauskas, Andrius Jakučiūnas, Giedrė Kazlauskaitė, Rimantas Kmita, Laima Kreivytė, Gvidas Latakas, Gytis Norvilas, Jurga Tumasonytė ir Aivaras Veiknys. Pasak „Lietuvos geležinkelių“ generalinio direktoriaus pavaduotojo, Keleivių vežimo direkcijos direktoriaus Lino Baužio, skaitančiais traukiniais keliausiančių keleivių laukia neužmirštama kelionė. „Vertiname tai, kad kelionės traukiniu metu mūsų keleiviai savo laiką gali skirti sau – muzikai, knygai, poilsiui. Daugeliui kelionė traukiniu ir knyga jau ir dabar atrodo neatsiejami, tačiau gegužės 7-ąją specialiais reisais vykstančių keleivių laukia visai kitokia skaitymo patirtis, o kiekvienoje stotelėje – naujas atradimas“, - pasakoja L. Baužys.

  Be šio ir gausybės kitų renginių, organizatoriai kviečia 19 val. ateiti į bare „Peronas“ (Geležinkelio g. 6, Vilnius) vyksiančią netradicinę vakarienę bei su kitais vakarieniaujančiais pasivaišinti akcijos dalyvių kūriniais: skanauti tekstus ir lavinti skonį kūrybinėse skaitymo dirbtuvėse. Specialius patiekalus šiai vakarienei siūlys žinomi Lietuvos visuomenės veikėjai, o sunkesnį maistą suvirškinti padės alternatyvaus roko grupės „Arklio galia“ koncertas.

  Ketvirtus metus Lietuvos leidėjų asociacijos (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacijos (LISPA) inicijuojamas renginys ragina skleisti skaitymo virusą, laužyti su skaitymu susijusius stereotipus!

  Paragauk jau dabar: www.lietuvaskaito.lt.

  Pasiūlyk savo patiekalą (iniciatyvą, renginį): grazvile@lla.lt.

  Paskelbta 2018-05-02

 • Švenčiama Pasaulinė knygos diena

  Balandžio 23-iąją UNESCO iniciatyva visame pasaulyje švenčiama Pasaulinė knygos diena. Pirmąkart ji buvo paminėta 1995 metais. Balandžio 23-ioji susijusi sudviem didžiais pasaulio rašytojais – balandžio 23 mirė Ispanijos rašytojas Migelis de Servantesas, o Viljamas Šekspyras gimė 1564 balandžio 23, o mirė tą pačią dieną 1616 metais. Kasmet šią dieną UNESCO paskelbia vieną miestą Pasaulio knygų sostine. 2018-ųjų Pasaulio knygų sostine paskelbta Graikijos sostinė Atėnai – nuo 2018-ųjų iki 2019-ųjų balandžio 23 dienos knygos karaliaus ten.

  Lietuvoje jau antrus metus iš eilės kviečiame žmones jungtis prie Pasaulinės knygos dienos iniciatyvos. Švęsti galima įvairiai, o šių metų šūkis skelbia: „laisvė skaityti“. Visos mokyklos, bibliotekos, organizacijos buvo kviečiamos dieną pradėti su knyga. Pavyzdį parodė Švietimo ir mokslo ministrė Jurgita Petrauskienė, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje šįryt vaikams skaičiusi Vytautės Žilinskaitės pasaką „Robotas ir peteliškė“. Kai kuriose mokyklose renginiai vyko jau visą savaitę – buvo organizuojamos skaitymo kavinės, knygų pristatymai, įvairiausi žaidimai, kūrybinės dirbtuvės, diskusijos.

  Skaitymas yra ne tik naudingas, taip pat tai yra didelis malonumas, ypač kai pavyksta rasti savąją knygą. O skaitymo procesui juk tereikia tiek nedaug: skaitytojo, geros knygos ir patogios vietos. Įvairiausių skaitymo veiklų vyks ir visą šią dieną. Tad skaitykite, dalyvaukite, dovanokite knygą tam, kuriam ją įsigyti yra sunkiau. Visi, kurie vienaip ar kitaip mini Pasaulinę knygos dieną, kviečiami dalytis nuotraukomis socialiniuose tinkluose su grotažyme #knygosdiena

  Nuotrauka, © Vygaudas Juozaitis

  Paskelbta 2018-04-23

 • Balandžio 23 – Pasaulinė knygos diena

  „Norime, kad mūsų vaikai skaitytų, leiskime jiems skaityti!“tokiu sakiniu savo pranešimą praėjusiais metais konferencijoje „Raštingumas skaitmeniniame amžiuje“ baigė lektorė iš Turku universiteto (Suomija) Juli Anna Aerila. Pasak jos, mes, skaitymo skatinimo specialistai dažnai žaidžiame idėjomis, kaip skaitymą padaryti patraukliu, kaip įtraukti vaikus į skaitymo procesą, tačiau pamirštame, kad skaitymas yra procesas, kuriam dažniausiai reikia labai mažai: geros knygos, skaitytojo ir patogios vietos. Net ir vieta yra labai reliatyvus dalykas – juk dažnai tenka matyti žmones, kurie skaito troleibusuose, stotelėse, parkuose, pietaudami. Kai knyga įtraukia, niekas netrukdo skaityti.

  Todėl šiemet, minėdami Pasaulinę knygos dieną mes kviečiame tiesiog skaityti! Skaityti tai, kas mums patinka, kas mus įkvepia ir dėl ko mes nepastebime, kas vyksta aplinkui mus. Pradėkime dieną su knyga! Knygos skaitymas savo malonumui dažnai pamirštamas, nes knyga tampa mokymuisi, tobulėjimui, pažinimui reikalingu šaltiniu. Visų dalykų mokytojai, kviečiame jus leisti savo mokiniams atsinešti savo mėgstamą knygą ir vieną balandžio 23-iosios dienos pamoką ją skaityti (skaitantis mokytojas – puikus pavyzdys).

  „Augu skaitydamas“ praėjusiais metais savaitę iki Pasaulinės knygos dienos savo facebook puslapyje pasidalijo plakatu apie skaitymo naudas mažiausiems šeimos nariams bei keletu patarimų. Plakatas keliavo facebook erdve ir balandžio 23 dieną jį buvo matę apie 90 tūkstančių fb vartotojų!

  Turbūt žinote, kad geriausius dalykus padarome mes patys? Todėl šiemet, balandžio 23-ąją vėl kviečiame švęsti! Švęskime ne dieną ir ne naktį, o Pasaulinę Knygos parą. Kviečiame jungtis visus norinčius bei galinčius – mokyklas, bibliotekas, knygynus, kavines, mokinius ir mokytojus, vaikus ir tėvus, senelius, dainininkus, nuomonės formuotojus, žmones iš televizijos, radijo ir iš parlamento. Kviečiame siūlyti idėjas – įdomiausias, neįprastas, keistas ir gal net pakvaišusias – gal būtent jūsų pasiūlyta dienos minėjimo idėja bus verta specialaus prizo?

  Skaitytojai, rašytojai, leidėjai, visi knygos mylėtojai, bruzdėkime, organizuokime renginius, skaitykime visur, kur randame patogią vietą, užgrobkime eterį savo knygomis ir pokalbiais apie jas, dovanokime tiems, kuriems šiandien knygą įsigyti yra sunkiau, dalykimės skaitymo džiaugsmu!

  Balandžio 23-ąją UNESCO iniciatyva pasaulis mini Pasaulinę Knygos ir autorių teisių dieną. Pirmąkart ji buvo paminėta 1995 metais (Didžiojoje Britanijojedėl įvairių šventinių sutapimų Knygos diena diena yra švenčiama pirmąjį kovo ketvirtadienį). Kodėl balandžio 23? Ši diena susijusi sudviem didžiais pasaulio rašytojais – balandžio 23 mirė Ispanijos rašytojas Migelis de Servantesas, o Viljamas Šekspyras gimė 1564 balandžio 23, mirė tą pačią dieną 1616 metais. Kasmet šią dieną UNESCO paskelbia vieną miestą Pasaulio knygų sostine. 2018-ųjų Pasaulio knygų sostine paskelbta Graikijos sostinė Atėnai – nuo 2018-ųjų iki 2019-ųjų balandžio 23 dienos knygos karaliaus ten.

  Ispanai šią dieną pažymi 48 valandų trukmės Migelio de Servanteso skaitymo maratonu (readathon). Daugybė žmonių visoje Ispanijoje skaito jo žymiausią kūrinį „Don Kichotas“. Į skaitanačių bendruomenę jungiasi ne tik mokiniai, studentai, bet ir žymiausi šalies žmonės, politikai. Tą pačią dieną Madride įteikiamas ir svarbiausias literatūros apdovanojimas ispanų kalba rašančiam rašytojui – Servanteso premija. Katalonai šią dieną švenčia miesto globėjo – švento Jurgio dieną, kurios tradicija – dovanoti knygą ir rožę. Tokią tradiciją Pasaulinei Knygos dienai paminėti perėmė ir Lenkijos miestas Krokuva.

  Didžiojoje Britanijoje ši šventė (šiemet atšvęsta kovo pirmąją) išaugo į didžiulį visos šalies judėjimą – skaitytojai kviečiami skaityti mėgstamas knygas, pasakoti apie jas, kurti istorijas, iliustracijas, pažindintis su rašytojais, iliustruotojais, knygų charakteriais. Daugybė įvairios medžiagos yra pasiekiama kiekvienam išmaniuosiuose įrenginiuose. Daugiausiai šios dienos renginių yra skirti vaikams, tačiau balandžio 23 Didžioji Britanija, Airija ir JAV švenčia Pasaulinę knygos naktį, kurios auditorija – suaugusieji. Įvairiausi renginiai knygynuose, bibliotekose, susitikimai (net pasimatymai!) su rašytojais, knygų protmūšiai. Ne mažiau svarbu, jog tą dieną žmonės yra kviečiami dovanoti knygas tiems, kurie turi sudėtingesnes galimybes įsigyti ir turėti savo knygą – senelių namų gyventojams, mamoms ir jų vaikams mamos ir vaiko namuose, kalėjimuose, socializacijos centruose, esantiems žmonėms.

  FB renginį, kuriame galite informuoti apie savo planuojamas šios dienos veiklas, rasite: https://www.facebook.com/events/2144046109161663/

  Paskelbta 2018-04-03

 • Kovas – vaikų poezijos mėnuo!

  Kovo 21-ąją Jungtinės Tautos paskelbė Pasauline poezijos diena. O mes skelbiame visą kovą vaikų poezijos mėnesiu! Kiekvieną kovo dieną Augu skaitydamas fb pasidalysime vienu eilėraščiu – gal jau girdėtu, o gal dar ir ne. Gal rimuotu, o gal nelabai. Gal parašytu seniai, o gal ir visai ką tik.
  Šiluma dar nekvepia, tačiau šildytis galima ir žodžiais. Tad švęskime grįžtantį pavasarį su poezija!

  Paskelbta 2018-03-01

 • Įžanga į tradicinę kasmetinę „Knygų Kalėdų“ akciją.

  Lietuvos Respublikos Prezidentė Dalia Grybauskaitė apsilankė Vilniaus miesto savivaldybės centrinės bibliotekos Antakalnio filiale, kur susitiko su mažaisiais skaitytojais ir bibliotekos darbuotojais. Šalies vadovė pakvietė visus Lietuvos žmones šiemet jau 7-ąjį kartą vyksiančios „Knygų Kalėdų“ akcijos metu dovanoti naujas knygas savo bibliotekoms.

  Pasak šalies vadovės, savo biblioteką turime kiekvienas. „Knygų Kalėdos“ – geriausia proga pasidalyti su bibliotekomis sukauptomis knygomis, kad visi galėtų jomis pasidžiaugti, nes knygos ir interneto amžiuje mums išlieka svarbios. Anot Prezidentės, prisiliesti prie knygos, atsiversti ją, atkreipti dėmesį į iliustracijas taip pat yra mūsų kultūros dalis, o biblioteka – ta vieta, kur visada galime ateiti, susikaupti ir daug sužinoti tiek apie pasaulį, tiek apie gyvenimą.

  Prezidentės apsilankymas Antakalnio bibliotekoje tapo įžanga į jau tradicinę kasmetinę „Knygų Kalėdų“ akciją. Bibliotekoje įvyko ir pirmasis akcijos renginys – Antakalnio progimnazijos trečiokų susitikimas su rašytoja Kotryna Zyle, kuri pristatė „Didžiąją būtybių knygą“. Šalies vadovė bendravo su mažaisiais bibliotekos lankytojais, domėjosi, kokias knygas jie skaito.

  Antakalnio bibliotekai Prezidentė padovanojo Kristijono Donelaičio, Vinco Kudirkos, Justino Marcinkevičiaus, Vytauto Landsbergio, Vislavos Šimborskos, Andriaus Tapino, Dovydo Pancerovo ir kitų autorių knygų, skirtų vaikams ir suaugusiesiems.

  Nuo lapkričio 15 iki sausio 6 dienos šalies bibliotekos laukia naujų knygų, kurių įsigyti galima „Knygų namų“, „Pegaso“, „Vagos“, nepriklausomuose knygynuose, prekybos centruose ir knygų prekybos portaluose. Knygas galima palikti knygynuose arba nunešti į savo biblioteką. Daugiau informacijos apie akciją ir knygas rasite knygukaledos.lt ir „Facebook“ @knygukaledos.

  Paskelbta 2017-11-15

 • Paauglių ir jaunimo literatūros konkursas skelbia laimėtoją!

  Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso knygų tematika: nuo romantikos iki virtualaus pasaulio pinklių

  Jau trečius metus iš eilės nepriklausomų ekspertų ir leidyklos „Alma littera“ atstovų komisija rinko geriausią paauglių ir jaunimo literatūros knygą. Leidyklos inicijuotame konkurse šiais metais geriausia tituluota rašytoja Rebeka Una. Šįkart autorė komisijai pristatė rankraštį „Šeštadienį, aštuntą valandą“, kuriame pasakoja apie prestižinėje Kauno gimnazijoje besimokančius jaunuolius. Kartu su nugalėtoja, skelbiamas ir ketvirtasis šalyje paauglių ir jaunimo literatūros konkursas. Savo rankraščius jam visi dalyviai jau gali teikti nuo šių metų spalio 10 d. iki 2018 m. gegužės 1 d.

  Organizatorių teigimu, šiemet konkursui pateiktų rankraščių tematika buvo be galo plati – nuo romantiškų dienoraščių iki virtualaus pasaulio pinklių.

  „Pastebėjome, kad autoriai siekė suvokti, kas gali būti aktualu ir įdomu paaugliams – tai atsispindėjo jų kūriniuose. Vis tik neužtenka rasti geros temos – labai svarbu mokėti ją pateikti savitu stiliumi, paaugliams patrauklia menine kalba, sukurti autentišką ir vientisą kūrinį“, – sako leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė.

  Pasak jos,R. Unos knyga iš kitų kūrinių išsiskyrė ne tik aukšta teksto kokybe, bet ir į socialinę tematiką orientuotu, drąsiu turiniu.

  „Komisijos nariai atkreipė dėmesį ir į tai, kad kūrinio veiksmo miestas Kaunas knygoje pateiktas itin gyvybingai ir patraukliai. Taip pat svarbu, kad autorės kūrinys yra pozityvus, moko užuojautos, supratimo ir atskleidžia, kad dažnai po nepriekaištingo gyvenimo įvaizdžiu slepiasi skaudžios patirtys“, – pasakoja D. Viliūnienė.

   Tai – jau antrasis autorės įvertinimas šiame konkurse. Prieš trejus metus jos romanas „Atjunk“ buvo patekęs į pirmojo konkurso finalą.Šįkart, įveikęs 15 kitų rašytojų kūrinių, R. Unos romanas išrinktas geriausiu. Tiesa, šių metų konkursas skyrėsi nuo ankstesniųjų. Praėjusių konkursų metu buvo skelbiami trys geriausi rankraščiai, iš kurių buvo išrenkamas vienas nugalėtojas, o šiais metais iškart buvo skelbiama vienintelė knyga – nugalėtoja.

   D. Viliūnienė pabrėžė, kad konkurso taisyklės nepasikeitė. „Iš šešiolikos pateiktų rankraščių šįkart išrinkome ne kelis, o vieną kūrinį. Svarbu ne kiekybė, o kokybė. Kitiems autoriams linkime rankraščius pildyti, taisyti, tobulinti ir vėl dalyvauti konkurse. Galbūt kitais metais vėl turėsime kelias puikias knygas. Beje, šiemet konkurso nugalėtoju tapęs rankraštis buvo pateiktas jau ne pirmą kartą – autorė jį pataisė ir dalyvavo darkart“, – sako leidyklos vadovė.

   Pasak kito komisijos nario, semiotiko ir lietuvių kalbos mokytojo Aliaus Avčininko, Rebekos Unos kūrinys parašytas paaugliams suprantama kalba, o svarbiausia – jame nėra pretenzingumo.

   „Socialinės problemos čia aprašomos patraukliai ir intriguojančiai, o veikėjai yra tvirto charakterio. Čia mokyklos gyvenimas vaizduojamas kiek kitaip – nėra įprastos atskirties tarp mokinių ir mokytojų, bandant vaizduoti nesusikalbėjimą ir supratimo stoką. Mane labai nustebino psichologinis kūrinio matmuo – atidžiai išanalizuotas paauglių vidinis pasaulis, jų elgsena ir net žodynas“, – pasakoja A. Avčininkas.

  Jis taip pat pastebi, kad šiemet paaugliams skirti kūriniai kelia socialiai ir moraliai svarbias temas – socialinę atskirtį, tarpusavio bendravimą, mokytojų ir mokinių santykius. A. Avčininko teigimu, sudominti šiuolaikinius paauglius darosi vis sunkiau, todėl konkurse dalyvaujantys autoriai turi labai pasistengti atkreipti į save dėmesį.

  „Bet kokio siužeto ar turinio stygius šių dienų vaikui ar paaugliui yra nesuvokiamas. Pakitusi jų dėmesio koncentracija reikalauja iš literatūros tokio prasmės efekto, kuris prikaustytų kone kiekviename žingsnyje. Priešingu atveju, kūrinys rizikuoja patirti nesėkmę. Lietuviai yra itin linkę rašyti socialinės problematikos kūrinius, tačiau didžiausia bėda, su kuria susiduria vaikų ir paauglių literatūra – į vienos lyties auditoriją orientuotos knygos“, – teigia A. Avčininkas

  D. Viliūnienė priduria, kad paauglių ir jaunimo literatūros konkursas skatina domėjimąsi literatūra ir supažindina su lietuvių autorių kūriniais.„Šis konkursas tampa tradicija, kuria galime didžiuotis“, – sako ji.

  Paauglių ir jaunimo literatūros konkursas šiemet įvyko jau trečią kartą. Pernai jo laimėtoja tapo Daina Opolskaitė su knyga „Ir vienąkart, Riči“, o 2015 metais – Akvilina Cicėnaitė ir jos „Niujorko respublika“. Šiemet, kaip ir kasmet, nugalėtojos knygą išleis leidykla „Alma littera“, o autorei taip pat bus įteiktas 2900 eurų piniginis prizas.

  Šiais metais konkurso komisiją sudarė prozininkė Renata Šerelytė, Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų ir jaunimo literatūros departamento Tyrimų ir sklaidos skyriaus vyriausioji tyrėja Eglė Baliutavičiūtė, vaikų literatūros kritikė Danguolė Šakavičiūtė, vaikų literatūros specialistė bei rašytoja Neringa Dangvydė, semiotikas ir lietuvių kalbos mokytojas Alius Avčininkas.

  Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso organizatorė ir prizų steigėja leidykla „Alma littera“ jau daugiau kaip 25 metus vykdo savo misiją – skatina pažinimo ir skaitymo poreikį, teikia pažinimo džiaugsmą ir skaitymo malonumą. Viena didžiausių leidyklų Lietuvoje „Alma littera“ leidžia knygas suaugusiesiems, vaikams ir paaugliams, šviečiamąją ir mokomąją literatūrą.

  Daugiau informacijos: Audronė Mockienė, el. paštas: A.Mockiene@almalittera.lt

  Paskelbta 2017-10-10

 • „Kur gyvena pabaisos“?

  Maurice'o Sendako knyga, neseniai pasirodžiusi ir lietuvių kalba, jau gyvena kai kurių vaikų lentynose. Tačiau jeigu dar neradote savo knygelės, ją jau galima įsigyti Pegaso knygynuose, www.knyguklubas.lt arba teirautis el. paštu: ruta@laikasskaityti.lt

  Tėveliai, kurių vaikai knygą jau skaitė, sakė jog tai nuostabus skaitinys ne tik vakare prieš miegą.

  Paskelbta 2017-07-18

 • Trečiasis paauglių ir jaunimo literatūros konkursas!

  Konkurso organizatoriai laukia originalių, iki tol nepublikuotų prozos tekstų, kuriuose būtų nagrinėjamos paaugliams ir jaunimui aktualios temos, patraukliai atveriama Lietuvos praeitis ir šiandienos tikrovė.

  Popierinis arba elektroninis rankraščio variantas turėtų būti pateiktas iki 2017 m. liepos 1 d. adresu: „Alma littera“, Ulonų g. 2, Vilnius.

  Trys atrinkti tekstai bus išleisti atskiromis knygomis, viena iš jų laimės 2900 eurų premiją.

  Konkurso rezultatai bus paskelbti 2017 m. gruodžio 1 d.

  Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nuostatai

  • Konkursui kviečiama teikti aukštos meninės vertės prozos kūrinius, skirtus 10–17 m. skaitytojams.
  • Rankraščių tekstų apimtis – nuo 4 iki 12 aut. l. (1aut. l. – 40 000 spaudos ženklų).
  • Priimami tik nauji, iki tol nepublikuoti prozos kūriniai.
  • Teikiamų rankraščių kiekis – neribojamas.
  • Popierinis rankraščio variantas ir kopija elektroninėje laikmenoje (CD, DVD) su nurodytu autoriaus slapyvardžiu turi būti pateiktas iki 2017 m. liepos 1 d. į leidyklą „Alma littera“, adresu: Ulonų g. 2, LT-08245 Vilnius.
  • Kartu su kūriniu ant atskiro lapo pateikiami šie duomenys: vardas, pavardė, slapyvardis, kūrinio pavadinimas; adresas, elektroninis paštas, telefono numeris. Ant kompaktinės plokštelės su įrašytu kūriniu didžiosiomis raidėmis užrašomas vardas, pavardė ir kūrinio pavadinimas.
  • Konkursui pateikti rankraščiai negrąžinami.
  • Gautų rankraščių vertinimo komisija nerecenzuoja ir nekomentuoja.

  Vertinimas ir apdovanojimai

  • Konkursui pateiktus rankraščius vertina nepriklausomų ekspertų ir leidyklos atstovų komisija.
  • Trys geriausiais pripažinti kūriniai išleidžiami atskiromis knygomis, su autoriais pasirašant knygų išleidimo sutartis.
  • Pagrindinis prizas – 2900 eurų. Jį laimi vienas iš trijų kūrinių autorių.
  • Pagrindinio prizo laimėtojas paskelbiamas gruodžio 1 d.

  2015 m. leidykla „Alma littera“ surengė pirmąjį paauglių ir jaunimo literatūros konkursą. Ekspertų komisija renka geriausius kūrinius, jie išleidžiami atskiromis knygomis. Konkurso knygą-nugalėtoją iš trijų kūrinių renka ne tik suaugusieji ekspertai, bet ir jaunųjų ekspertų komisija, kurią sudaro moksleiviai iš įvairių Lietuvos vietų.

  Pirmojo paauglių ir jaunimo literatūros konkurso geriausiais pripažinti šie kūriniai: Akvilinos Cicėnaitės „Niujorko respublika“, Rebekos Unos „Atjunk“ ir Dainos Opolskaitės „Eksperimentas gyventi“. Geriausia konkurso knyga išrinkta „Niujorko respublika“, o jos autorei A. Cicėnaitei atiteko piniginis 2900 eurų prizas.

  Praėjusiais metais organizuoto antrojo paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtojomis tapo šios trys knygos: Dainos Opolskaitės „Ir vienąkart, Riči“, Ilonos Ežerinytės „Sutikti eidą“ bei Lauros Varslauskaitės „Mano didelis mažas aš“. Konkurso laimėtoja išrinkta romaną paaugliams „Ir vienąkart, Riči“ parašiusi ir jau antrą kartą sėkmingai šiame konkurse dalyvavusi rašytoja Daina Opolskaitė. Jai atiteko 2900 eurų prizas.

  Paskelbta 2017-06-06

 • ​Jau šį ketvirtadienį!

  Kviečiame į Maurice‘o Sendako knygos „Kur gyvena pabaisos“ (angl. „Where The Wild Things Are“) sutiktuves ir diskusiją. Renginys vyks Tarptautinę vaikų gynimo dieną, birželio 1-ąją, 18 val. Nacionalinės bibliotekos bendradarbystės erdvėje (III a.). Diskusiją galite stebėti ir tiesiogiai: http://bit.ly/2qmMZBE

  Ši knygą – viena žymiausių ir populiariausių klasikinių paveikslėlių knygų pasaulyje. Ji patenka į įvairiausius topus, ne kartą išrinkta geriausia paveikslėlių knyga. Visame pasaulyje parduota daugiau nei 20 milijonų knygos kopijų, o autorius pelnė daugybę prestižinių apdovanojimų, tarp jų ir reikšmingiausias vaikų literatūros premijas: H. Ch. Anderseno medalį ir A. Lindgren atminimo medalį.

  Paradoksas, tačiau Lietuvoje iki šiol neturėjome nė vieno šio autoriaus knygos vertimo. Ir štai, praėjus net 54 metams, knyga išversta į lietuvių kalbą. Kaip mes ir mūsų vaikai sutiksime šį vertimą?

  Nacionalinėje bibliotekoje knygos sutiktuvės – kartu ir gera proga padiskutuoti apie tai, kodėl Lietuvos vaikai neauga su tokiomis knygomis kaip jų bendraamžiai užsienio šalyse. Kaip ir kada atkeliauja į Lietuvą klasika tapusių kūrinių vertimai? Kodėl daugelis prestižinių apdovanojimų nusipelniusių autorių lietuvių skaitytojams nežinomi (ir tokie lieka)? Kokia leidėjų pozicija šiuo klausimu? Ar apsimoka leisti vertingą literatūrą ir ar tai vienintelis leidybos procesą lemiantis veiksnys?

  Į šiuos ir kitus klausimus atsakymų ieškos knygą išleidusios VšĮ „Laikas skaityti“ vadovė Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, knygos vertėja Violeta Palčinskaitė, vaikų literatūros kritikas, vertėjas dr. Kęstutis Urba, leidyklos „Tyto alba“ direktorė Lolita Varanavičienė. Diskusiją ves Inga Mitunevičiūtė.

  Diskusija yra renginių ciklo „Pokalbiai apie vaikų literatūrą“ dalis. Projektą remia Lietuvos kultūros taryba ir Lietuvos Respublikos kultūros ministerija.

  Paskelbta 2017-05-30

 • Moriso Sendako „Kur gyvena pabaisos“ - lietuvių kalba!

  „Laikas skaityti“ namuose šventė – rankose laikome Moriso Sendako knygą „Kur gyvena pabaisos“ lietuvių kalba! Už knygelę „Kur gyvena pabaisos“ 1964 m. autorius buvo apdovanotas Randolfo Kaldekoto medaliu, 1970 m. – Hanso Kristiano Anderseno premija už iliustracijas. 1983 m. Loros Ingols Vailder apdovanojimą Morisui Sendakui skyrė Amerikos bibliotekų asociacija už įnašą į Amerikos menus, o 2003 m. jis pelnė tarptautinę Švedijos vyriausybės skiriamą Astridos Lindgren premiją už vaikų literatūrą.

  Knyga yra išversta į daugybę kalbų, net ir lotynų. Dabar ją jau galima skaityti ir lietuvių kalba.

  Dėl knygos įsigijimo rašykite ruta@laikasskaityti.lt

  Morisas Sendakas. „Kur gyvena pabaisos“. Iš anglų kalbos vertė Violeta Palčinskaitė. Išleido VšĮ „Laikas skaityti“.

  Paskelbta 2017-05-22

 • Skaitome Vilnių

  Ateis sekmadienis.

  Ant duonos tepsim

  Bučinius ir sviestą.

  Judita Vaičiūnaitė, 1962 m.

  Jau antrus metus Vilniaus gyventojai, pasitikdami gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, įvairiose miesto viešose vietose ant grindinio ras trumpus tekstus – Vilniui ir visai Lietuvai svarbių žmonių eilėraščių eilutes, citatas. Tai – antra dalis projekto „Skaitome Vilnių“ (#skaitomevilniu), kurį sumanė ir įgyvendina VšĮ „Laikas skaityti“, Vilniaus miesto savivaldybė, Benedikto Gylio paramos fondas ir Lituanistų sambūris, norėdami tokiu būdu pažymėti gegužės 7-ąją – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

  Kai kurie tekstai gali pasirodyti negirdėti, niekada neskaityti. Kai kurias asmenybes mes nepelnytai primiršome, taip pat ir jų nuopelnus Lietuvai. Trumpą informaciją apie visus 20 tekstų ir jų autorius bei pasirinktas vietas galima rasti „Laikas skaityti“ fb bei interneto svetainėje www.auguskaitydamas.lt

  Pasirinkti tekstai žmonių, kurie neatskiriami nuo Lietuvos istorijos, palikę ir vis dar palieka ryškius ženklus mūsų gyvenime. Kai kurie šių tekstų svarbūs Vilniaus istorijai, Vilnius vis dar kalba šių žmonių lūpomis ir kalbomis. Šiemet grindinys įvairiose vietose išrašytas žodžiais, kuriuos tarė ryškiausios asmenybės – rašytojai, poetai, visuomenės veikėjai, mokslininkai, intelektualai – Didysis kunigaikštis Gediminas, prezidentas Antanas Smetona, Sofija Kymantaitė Čiurlionienė, Jurgis Kunčinas, Tomas Venclova, Vincas Kudirka, Judita Vaičiūnaitė, Ona Šimaitė, Algirdas Julius Greimas, Sigitas Geda, Kazys Bradūnas.

  Projekto idėja – pakviesti žmones ne tik stabtelti ir susikaupti žodžiams, jų prasmei, bet ir pamąstyti apie tai, kokia stipri tauta esame, kiek įdomių, išmintingų, jautrių, pasaulyje garsių asmenybių, kūrėjų yra užauginusi mūsų valstybė. Šiemet visi tekstai pažymėti grotažyme #skaitomevilniu, tad bus lengviau rasti informaciją internete apie pasirinktus autorius ir vietas, kuriose išrašyti jų tekstai, o jų galima rasti nuo Neries krantinės iki Užupio, nuo Vilniaus universiteto iki Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

  Kviečiame visus vilniečius ir svečius dalytis socialiniuose tinkluose viešose vietose rastų ir patikusių tekstų nuotraukomis su žyme#skaitomevilniu. Tekstus ant grindinio išrašė menininkas Jurgis Tarabilda.


  Vieta

  Tekstas

  1.

  Tiltas per Vilnelę į Užupį Šv. Brunono Bonifaco g.

  Jurgis Kunčinas (1947–2002) – poetas, prozininkas, vertėjas. Gimė Alytuje, nuo studijų gyveno Vilniuje. Buvo apdovanotas literatūrine Vilniaus miesto premija (1996 m. už novelių knygą „Laba diena, pone Enrike!“)

  Ar būtų „Tūla“ be Užupio? Ar būtų Užupis be „Tūlos“?

  Tavęs, Tūla, man stigs ilgai, gal net visą likusį gyvenimą, netgi anapus gyvenimo.

  Jurgis Kunčinas, 1993 m.

  2.

  Stanislovo Moniuškos skveras.

  Judita Vaičiūnaitė (1937-2001) – viena didžiausių 20 a. antrosios pusės lietuvių kūrėjų. Gimė Kaune, nuo studijų liko gyventi Vilniuje. Vilnius neįsivaizduojamas be jos poezijos subtilumo.

  Į S. Moniuškos skverą, esantį prie Šv. Kotrynos bažnyčios, ji dažnai ateidavo pabūti, pasivaikščioti.

  Ateis sekmadienis. Ant duonos tepsim bučinius ir sviestą.

  JUDITA VAIČIŪNAITĖ, 1962 M.

  3.

  Vokiečių gatvės alėja, prie fontano.

  Jonas Strielkūnas (1939-2010) – poetas, vertėjas, publicistas. Daugelis jo eilėraščių yra tapę dainomis.

  BET VIS TIEK, BET VIS TIEK

  VIENĄ VASARĄ ČIA

  BUVO MŪSŲ PASAULIS,

  DŽIAUGSMAI IR KANČIA.

  JONAS STRIELKŪNAS, 1973 M.

  4.

  Užupyje, Malūnų gatvėje, už tilto per Vilnelę.

  Konstanty Ildefons Gałczyński (1905-1953) – lenkų poetas, kurio kūryboje daug satyros ir absurdo humoro. 1934-36 metais gyveno Vilniuje Malūnų gatvėje, čia jiems su žmona gimė dukra.

  - PASAKYK MAN, KAIP MANE MYLI.

  - PASAKYČIAU.

  - TAIGI?

  - POWIEDZ MI JAK MNIE KOCHASZ.

  - POWIEM.

  - WIĘC?

  Konstanty Ildefons Galczynski, 1950 m.

  5.

  Rūdininkų – Vokiečių g.

  Ona Šimaitė (1894-1970) – Vilniaus universiteto bibliotekininkė, daug padėjusi Vilniaus geto žydams II pasaulinio karo metu. Jai suteiktas Pasaulio Tautų Teisuolės vardas.

  Šiomis gatvėmis ėjo Vilniaus Geto sienos.

  Kiekvienas iš Vilniaus Geto žmonių, net ir pats mažiausias, visai to nejausdamas, buvo didelis herojus.  ONA ŠIMAITĖ, 1965 M.

  6.

  Takas skvere nuo Katedros link Lietuvos nacionalinio muziejaus.

  Gediminas, Lietuvos didysis kunigaikštis (1275-1341). Jo valdymo laiku Vilnius tapo europiniu miestu.

  Pirmiau geležis pasikeis į vaškąir vanduo pavirs plienu, negu mes atšauksime mūsų ištartą žodį.


  Gediminas, lietuvių ir rusų karalius, 1323 m.

  7.

  Prie Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos.

  Henrikas Radauskas (1910-1970) – vienas žymiausių lietuvių poetų, modernistas. 1944 m. pasitraukė į Berlyną, dar po kelerių metų – į JAV. Nuo 1959 m. dirbo Kongreso bibliotekoje Vašingtone.

  AŠ NESTATAU NAMŲ, AŠ NEVEDU TAUTOS,

  AŠ SĖDŽIU PO ŠAKOM AKACIJOS BALTOS…


  HENRIKAS RADAUSKAS, 1950 M.

  8.

  Gedimino – Gynėjų g.

  Sofija Kymantaitė-Čiurlionienė (1886-1958) – poetė, vertėja, rašytoja, literatūros ir meno kritikė, aktyvi visuomeninio moterų sąjūdžio dalyvė. 1909 m. susituokė su M.K. Čiurlioniu. 1918-19 gyveno Vilniuje, Uosto(dabar Pamėnkalnio) gatvėje.

  TURIME SAVO KRAŠTĄ GRAŽINTI, ŠVIESTI, KAD JAU NIEKAS IŠ LIETUVOS BĖGTI NENORĖTŲ.

  SOFIJA KYMANTAITĖ-ČIURLIONIENĖ, APIE 1926 M.

  9.

  Takas nuo Karaliaus Mindaugo tilto link Lietuvos nacionalinio muziejaus.

  Gabrielė Petkevičaitė-Bitė (1861-1943) – Lietuvos rašytoja, publicistė, visuomenės bei politinė veikėja, mokytoja, viena iš Lietuvos moterų sąjungos steigėjų. Rėmė gabius jaunuolius, padėdama siekti jiems mokslo.

  KAIP ŽEMĖ SUKASI APIE SAVO AŠĮ,

  TAIP MŪSŲ TAUTOS GYVYBĖ APIE VILNIŲ.

  GABRIELĖ PETKEVIČAITĖ-BITĖ, 1914 M.

  10.

  Universiteto g., netoli VU Istorijos fakulteto

  Algirdas Julius Greimas (1917-1992) – kalbininkas, semiotikas, eseistas, mitologas. Vienas žymiausių šiuolaikinės semiotikos atstovų, įkūrė Paryžiaus semiotikos mokyklą. Vilniaus universitete skaitė paskaitas, sulaukdavusias didžiulio dėmesio. 2017-ieji Lietuvoje paskelbti Algirdo Juliaus Greimo metais.

  KAI NIEKO NEBELIEKA,

  LIEKA DAR NORAS,

  KAD BŪTŲ GRAŽU. BASTA.

  ALGIRDAS JULIUS GREIMAS, 1991 M.

  11.

  Prie pagrindinių Bernardinų sodo vartų nuo Maironio g.

  Sigitas Geda (1943-2008) – poetas, vertėjas, 20 a. antroje pusėje tęsęs ir atnaujinęs lietuvių poetinę tradiciją, atnešęs į ją naujų vėjų. Vertėjas, eseistas, Lietuvos persitvarkymo sąjūdžio iniciatyvinės grupės narys. Gimė Paterų kaime, nuo studijų metų liko gyventi Vilniuje.

  BUVAU Į LIETUVĄ IŠĖJĘS,

  TEN PAUKŠČIAI, MOTERYS IR VĖJAS.

  SIGITAS GEDA, 1966 M.

  12.

  Literatų g., netoli Švietimo ir mokslo ministerijos.

  Danielius Naborovskis (1573-1640) – poetas, mokslininkas. Gimė Lenkijoje, studijavo Bazelyje ir Orleane, 1602 m. atvyko į Lietuvą, Vilniuje nusipirko namą dabartinės Švietimo ir mokslo ministerijos vietoje. Danielius Naborovskis daug rašė apie Lietuvą, pastebėdamas ne tik gražiausias lietuvių savybes, bet ir ydas.

  Kol tu mąstei sustojęs, baigės tavo kelias:

  Visa būtis šioj žemėj – tik sekundės kelios.

  Danielius Naborovskis, 1620 m.

  13.

  Neries krantinė, už Baltojo tilto.

  Antanas Jonynas (1923-1976) – poetas, mokytojas, Lietuvos neregių draugijos steigėjas. Gimė Alytuje. Meilę knygoms įskiepijo tėvas, o pats Antanas nuo vaikystės mėgo skaityti visai šeimai. Būdamas šeštoje klasėje neteko regėjimo. Rašė ir skaitė brailio raštu.

  IR NE MĖNUO ŠIĄ NAKTĮ MAN ŠVIEČIA,

  O TU!

  ĮSTABI TAVO MEILĖS ŠVIESA!

  SAKO,

  VILNIUJ NEBŪNA BALTŲJŲ NAKTŲ?

  NETIESA, NETIESA...

  ANTANAS JONYNAS, 1956 M.

  14.

  Aušros vartų g., netoli Aušros vartų.

  Kazys Bradūnas (1917-2009) – poetas, publicistas, viena svarbiausių literatūrinio, kultūrinio gyvenimo išeivijoje figūrų, daug dirbo Lietuvos kultūros labui. 1994 m. grįžo į Lietuvą.

  VIEŠPATIE, LEISK MAN BYRĖTI

  GRŪDU Į TAVO KLĖTĮ...

  KAZYS BRADŪNAS, 1958 M.

  15.

  Prie paminklo Vincui Kudirkai.

  Vincas Kudirka (1858-1899) – poetas, vertėjas, gydytojas, Lietuvos himno autorius.

  GERIAU SU TEISYBE LAIMĖT PRIEŠININKĄ,

  NE KAIP SU MELU DRAUGĄ.

  VINCAS KUDIRKA, 1895 M.

  16.

  Gedimino pr., netoli paminklo Vincui Kudirkai

  Tomas Venclova – poetas, publicistas, vertėjas, literatūros tyrinėtojas. 1977 m. Česlovo Milošo kvietimu išvyko dėstyti į Berklio universitetą, tais metais iš jo buvo atimta sovietinė pilietybė.Poeto ryšys su Lietuva visą laiką išliko stiprus.

  JUK MALONU SAKYTI TEISYBĘ, VISĄ TEISYBĘ...

  TOMAS VENCLOVA

  17.

  Odminių skvere priešais Katedros aikštę.

  Antanas Smetona (1874-1944) Lietuvos Respublikos prezidentas. Mokėsi Mintaujos gimnazijoje, iš jos pašalintas už tautinius reikalavimus bei atsisakymą melstis rusiškai. 1918 m vasario 16 d. pasirašė Lietuvos Nepriklausomybės aktą. 1919-1920 – pirmasis Lietuvos valstybės prezidentas.

  KAS LIETUVIŠKA, TAI TURI BŪTI IR ŽMONIŠKA.

  ANTANAS SMETONA, 1933 M.

  18.

  Dešinioji Neries krantinė, už Karaliaus Mindaugo tilto.

  Liūnė Sutema (Zinaida Nagytė-Katiliškienė, 1927-2013) – poetė, vertėja. Gimė Mažeikiuose, 1944 m. pasitraukė į Vakarus, iki gyvenimo galo gyveno JAV. Rašyti pradėjo 1941 m., paskatinta brolio, poeto Henriko Nagio. Kūrybą spausdino JAV lietuvių spaudoje.

  SMAGU RAŠYTI GRAFFITĮ,

  KAI ŽINAI, KAD VISKĄ LIETUS NUPLAUS,

  LIŪTIS NUSKALAUS,

  LIŪNĖ SUTEMA, 1993 M.

  19.

  Universiteto g. pradžioje, ant šaligatvio (Universiteto-Šventaragio susidūrimo vietoje)

  Marija Gimbutienė (1921–1994) – archeologė, antropologė, iškiliausia, pasaulinį pripažinimą pelniusi, lietuvė mokslininkė, atradusi bei aprašiusi iki tol neištirtą Senosios Europos civilizaciją.

  Vilnius liko man kaip stiprybė,kaio gyvybės vanduo

  Marija Gimbutienė, 1993 m.

  20.

  Gedimino pr. Prie Vienuolio – Gedimino susikirtimo

  Justinas Marcinkevičius (1930-2011) - 20 a. antros pusės lietuvių poetas, dramaturgas, vertėjas, tęsęs klasikinę Maironio tradiciją.

  Lietuva, ką tu veiki?

  Justinas Marcinkevičius, 1976 m.

  Paskelbta 2017-05-07

 • Literatūrinis kalendorius

  Mažiesiems ir jauniesiems savo skaitytojams turime dovaną! Virtualų literatūrinį kalendorių, kuris primins skaitytojams apie svarbias literatūrines (ir ne tik) dienas, o kartais suteiks idėjų, kaip įdomiau tą dieną galėtumėte pažymėti. Nekantraujame juo pasidalyti, tad nelaukiame net gegužės pirmosios! Jau šiandien kviečiame užsukti, o savaitgalį, turėdami daugiau laiko, pasidairykite ir išbandykite.

  Kaledorių rasite svetainėje www.auguskaitydamas.lt, spustelėję meniu punktą „Kalendorius“, štai čia: http://www.auguskaitydamas.lt/kalendorius/Kalendorius bus aktyvus einamąjį mėnesį, o kito mėnesio užpildytas dienas rasite likus savaitei iki pirmos jo dienos (pavyzdžiui birželio mėnuo užsipildys gegužės 25 d.) Nors jau dabar galite matyti visas gegužės mėnesio dienas, mes rekomenduojame atsiverti kalendorių kasdien - juk smagiau, kai laukia staigmena! Prašome jungtis, išbandyti, dalytis, žaisti, kviesti draugus. Jeigu turite pastabų ar pageidavimų, rašykite: ruta@laikasskaityti.lt. Aukime skaitydami ir domėdamiesi kartu!

  Paskelbta 2017-04-28

 • Lietuva skaito!

  Lietuva skaito!“ – tai visuomeninis renginys ir vienos dienos skaitymo skatinimo akcija gegužės 7 d., kai Lietuva mini Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną.

  Akcijos rengėjai kviečia lietuvius ir lietuviškai kalbančius pasaulio piliečius imti į rankas lietuvišką knygą ir skaityti kartu. „Lietuva skaito!“ akcija vyksta visur, kur tik galime rasti lietuvišką knygą ir skaitytoją, kviečia skaityti, deklamuoti ir dainuoti kūrinius kartu su rašytojais ir atlikėjais.

  Organizatoriai, Lietuvos leidėjų asociacija (LLA) ir Lietuvos spaustuvininkų asociacija (LISPA), jau trečius metus kviečia dalintis skaitymo virusu, nepaisyti geografinių šalių sienų, amžiaus ar pilietybės cenzo. Šiais metais gegužės 7-ąją minėsime ir švęsime pirmąjį gegužės sekmadienį kartu su Mamos diena.

  Kaip ir kasmet, akcija tikisi didelio visuomenės įsitraukimo ir žiniasklaidos dėmesio. Džiaugiamės, kad turime galimybę kurti, rašyti ir leisti gimtąja kalba parašytas knygas ir jas skaityti.

  Akcijos organizatoriai kviečia žiniasklaidos portalus viešinti visuomeninę akciją, o leidėjus, bibliotekas, socialines organizacijas, pasaulio lietuvių bendruomenę prisijungti ir įtraukti savo skaitymų renginius į bendrą „Lietuva skaito!“ akcijos renginių programą.

  2017 m. akcijos „Lietuva skaito!“ tikslas: populiarinti jaunųjų Lietuvos rašytojų kūrybą ir ją skatinti.

  Visą informaciją rasite svetainėje www.lietuvaskaito.lt

  Paskelbta 2017-04-27

 • Švęskime kartu Pasaulinę knygos dieną!

  Pažymėkime balandžio 23-ąją, Pasaulinę knygos dieną kartu! Švęskime ją visą šią savaitę!

  Skaitymas vaikui balsu nuo pirmųjų jo gyvenimo dienų yra svarbus faktorius, ugdantis vaiko įvairiausius gebėjimus – jo kalbinius įgūdžius, empatiją, emocinius – socialinius ryšius, jo gebėjimą išsikalbėti (vaikas, kuriam skaitoma, žinos daugiau žodžių). Skaitymas vaikui nuo mažų dienų stiprina ryšį su tėvais. Vaikui, kuriam skaitoma nuo kūdikystės, bus lengviau mokytis vyresniame amžiuje. Tikėtina, jog jis labiau mylės knygą ir skaitymą laikys ne darbu, o mėgiama veikla. Skaitantys žmonės yra net ir laimingesni! Vaikas, kuriam nuo mažens skaitoma, bus sumanus ir išmintingas suaugęs. Knyga negali auginti blogų žmonių, ji – sveikai visuomenei. O būtent sveikos visuomenės mums visiems dabar ir reikia.


  Daugelis tėvų šių svarbių faktų nežino. 2015 m. VšĮ „Laikas skaityti“ užsakymu atlikti tyrimai sako, kad net 65 procentai tėvų pastarąjį pusmetį neskaitė savo vaikams iki dviejų metų. JAV pediatrų akademija, tyrimais įrodžiusi, jog skaitymas vaikui turi tik geriausią įtaką, visiems pediatrams rekomenduoja informuoti naujagimių tėvus apie tai, kokią naudą vaikui suteikia skaitymas. Pirmoji jų žinia yra apie motinos pieno kūdikiui svarbą, o antra – apie skaitymo teikiamas naudas.

  Prisidėkime visi prie daugiau skaitančios tautos. Šią savaitę iki balandžio 23 d. atsispausdinkime šį plakatą ir pakabinkime jį mums patogioje vietoje, kur lankosi tėvai – darželiuose, mokyklose, savo namų laiptinėse, biuruose. Galbūt vaikų gydytojai pasikabins savo kabinete ar vaikų poliklinikoje. Dalykitės žinia apie skaitymo naudas, kad kuo daugiau tėvų galėtų perskaityti apie skaitymo svarbą ir gauti keletą patarimų. Taip pat plakate yra nuorodos į interneto svetaines auguskaitydamas.lt bei rubinaitis.lnb.lt, kuriai informaciją rengia geriausi šalies vaikų literatūros specialistai.

  Kiekvienam prisijungusiam prie šios Knygos savaitės tai kainuos vieno plakato atspausdinimą, tačiau mūsų valstybei tai gali būti labai daug. Tokiu savo darbu mes galime realiai prisidėti prie pokyčio į gera. Mus, suaugusiuosius, pakeis šiandienos vaikai ir tik mes atsakingi, kokie jie bus užaugę.

  Dalykitės šiuo kvietimu ir prisijunkite patys. Tai bus geriausia mūsų visų savaitė minint Pasaulinę knygos dieną!

  Akciją palaiko Milžino eknygų prenumerata (www.milzinas.lt) ir visiems, prisijungusiems prie akcijos, dovanoja nemokamą trijų mėnesių prenumeratą. Atsiųskite nuotrauką su savo pakabintu plakatu adresu ruta@laikasskaityti.lt, ir jūsų nemokamas kodas atkeliaus pas Jus. Savo nuotraukomis dalykitės ir socialiniuose tinkluose su grotažyme #užskaitančiusvaikus

  Geros rezoliucijos plakatą atsisiųti galite čia: http://www.auguskaitydamas.lt/pasauline-knygos-diena-2017/

  Keletas nuorodų:

  Tyrimas „Gyventojų dalyvavimas kultūroje ir pasitenkinimas kultūros paslaugomis“ https://lrkm.lrv.lt/lt/veikla/kulturos-statistika/gyventoju-dalyvavimas-kulturoje-ir-pasitenkinimas-kulturos-paslaugomis

  Tyrimas apie skaitymą balsu (anglų kalba): http://www.scholastic.com/readingreport/reading-aloud.htm

  Žurnalas apie vaikų literatūrą „Rubinaitis“: http://rubinaitis.lnb.lt/

  Paskelbta 2017-04-18

 • Jeigu turite klausimų, kaip kalbėtis su vaikais apie knygas

  Šiandien „Laikas skaityti“ išsikėlė į Plungę. Čia susitikime su Plungės rajono mokyklų bibliotekininkėmis kalbėjome apie vaikų ir paauglių skaitymo įgūdžius, įpročius ir pokyčius.

  Mūsų vaikai yra labai ypatingi ir mes, suaugę žmonės, turime į juos sudėti tik tai, kas geriausia. O būtent knygos ir gali mums padėti kalbėtis su vaikais, net ir pačiomis sudėtingiausiomis temomis.

  Kuo skiriasi berniukų ir mergaičių skaitymo įpročiai;

  Kaip mamos ir tėčiai gali prisidėti prie vaikų skaitymo;

  Ką įdomaus galima nuveikti su vaikais klasėje, bibliotekoje ar namuose;

  Kokių patirčių galime mokytis iš kaimyninių ar tolimesnių šalių;

  Jeigu vaikai nežino, ką skaityti, kaip padėti jiems išsirinkti knygą?

  Jeigu ir jūsų bendruomenei šie klausimai rūpi, pasitarkime!

  Rašykite: ruta@laikasskaityti.lt

  Dienos darbus pabaigti draugiškai priglaudė Plungės rajono savivaldybės viešoji biblioteka. Biblioteka puiki, įsikūrusi viduryje kunigaikščių Oginskių parko, seniausiame parko pastate laikrodinėje – oranžerijoje. Visai šalia – atnaujintas dvaras, kuriame įsikūręs Žemaičių dailės muziejus, teka Babrungas ir jau ruošiasi žaliuoti medžiai. Čia taip jauku!

  Paskelbta 2017-04-10

 • Lietuvoje paauglių literatūra išgyvena Renesansą!

  Dar prieš keletą metų buvo dažnai pabrėžiama, kad paauglių literatūra Lietuvoje – skurdi, ir jog be verstinių autorių skaitytojai beveik negauna kokybiškų kūrinių.

  Tad kovodama su kokybiškos literatūros paaugliams trūkumu, leidykla „Alma littera“ prieš trejus metus paskelbė pirmąjį šalyje paauglių ir jaunimo literatūros konkursą. Jo metu trys geriausiais išrinkti kūriniai išleidžiami atskiromis knygomis, o vienam geriausiam, įteikiama 2900 eurų premija.

  Anot vaikų literatūros tyrinėtojo, vadovėlių sudarytojo bei vieno premijas skiriančios komisijos narių Kęstučio Urbos, tiek šiemet, tiek pernai daug dėmesio susilaukia būtent paauglių ir jaunimo literatūros konkurso debiutantų kūriniai. Praėjusį sekmadienį, balandžio 2 d., švenčiant Tarptautinę vaikų knygos dieną, Ilonos Ežerinytės knyga „Sutikti eidą“ apdovanota kaip geriausia 2016 m. vaikų ir paauglių knyga. Taip pat renginio metu Švietimo ir mokslo ministerija apdovanojo, jų nuomone, geriausią 2016 m. vaikų literatūros autorę Dainą Opolskaitę (knygos „Eksperimentas gyventi“ ir „Ir vienąkart, Riči“), kuriai buvo įteikta Vaikų literatūros premija. Abi šios autorės bei jų kūriniai – paauglių ir jaunimo konkurso nugalėtojai. Ar tai reiškia, kad pagaliau sumažės kokybiškos literatūros paaugliams stygius?

  Apie tai, kaip paauglių ir jaunimo konkursas bei įvairios skaitymo iniciatyvos pakeitė kokybiškos paauglių literatūros situaciją Lietuvoje, kaip ir apie ką šiandien mąsto paaugliai bei ką reikia žinoti norintiems rašyti paaugliams, kalbamės su Kęstučiu Urba, šiųmetine Prano Mašioto premijos laureate Ilona Ežerinyte ir leidyklos „Alma littera“ vadove Danguole Viliūniene.

  Premijas gauna debiutantai

  K.Urbos teigimu, Prano Mašioto premija šiandien – svarbiausias apdovanojimas lietuvių rašytojams, kurie rašo vaikams ir paaugliams. Kiekvienais metais septynių asmenų vertinimo komisiją sudaro specialistai, kurie nuolat stebi vaikų ir literatūros procesus, perskaito ir išanalizuoja visas, o ne atsitiktines, naujai pasirodžiusias knygas ir po atvirų diskusijų priima sprendimus.

  „Kasmet analizuojamos visų žanrų, įvairiam adresatui skirtos knygos, skiriamos net 8 premijos, įskaitant vertimus ir dailininkų darbus. Prano Mašioto premija – literatūrinė, ji teikiama už knygą, kuri pripažįstama vertingiausiu, brandžiausiu praėjusių metų grožiniu kūriniu vaikams bei paaugliams. Jeigu klaustumėte apie pastarųjų metų pokyčius, pasakyčiau, kad labiausiai į akis krenta tai, jog ši premija atitenka debiutantams. Pernai Prano Mašioto premija irgi buvo skirta paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nominantei, debiutuojančiai autorei Rebekai Unai“, – teigia K. Urba.

  Pasak vaikų literatūros tyrinėtojo, šių metų Prano Mašioto premijos laureatė Ilona Ežerinytė ir jos knyga „Sutikti Eidą“ – išsiskiria iš kitų.

  „Knyga parašyta tarsi vienu ypu, ją lengva skaityti, ji skleidžia šviesą, o ne aštrina niūrias, skaudžias problemas. Pastarasis ypatumas ją išskiria vadinamosios problemų prozos, kurios labai gausu tiek verstinių, tiek lietuvių autorių knygų paaugliams kontekste. Bet tai nereiškia, kad knyga nekelia jokių problemų, kad nediegia etinių vertybių. Anaiptol! Man ši knyga – apysaka, o gal ir romanas – yra labai įtaigus skirtingų tipų, skirtingų diskursų hibridinimo arba kryžminimo pavyzdys. Nors kūrinyje labai išplėtota vadinamoji realistinė plotmė, realistinis tikrovės vaizdas, vis dėlto pagrindinę idėją esmingai padeda atskleisti fantastinės literatūros dėmuo. Autorė kalba apie tarpinį pasaulį (jo vaizdas nėra plėtojamas), iš kurios atvyksta vienas iš pagrindinių veikėjų“, – išskiria K. Urba.

  Apdovanojimai – didelis įsipareigojimas

  Šiemet Prano Mašioto premija apdovanota rašytoja ir lietuvių kalbos mokytoja Ilona Ežerinytė nemano, kad atrado raktą į paauglių širdis, veikiau sako pravėrusi neužrakintas duris į jų protą.

  „Paauglių literatūrai trūksta šviesaus žvilgsnio į jauno žmogaus gyvenimą. Man regis, visas knygas, net fantastikos šedevrus, įkvepia tikras gyvenimas. Knyga – kaip tas vaikystės žiūronas kaleidoskopas: iš tikrų detalių, sukritusių atsitiktine tvarka, susidėlioja naujas pasaulis“, – sako I. Ežerinytė.

  Tačiau, pasak rašytojos, nors būti apdovanotai ir įvertintai – smagu, bet kartu tai ir didelė atsakomybė.

  „Būti apdovanotai man reiškia būti priverstai stengtis. Žinoma, įvertinimas, pasitikėjimas, garbė ir kiti premijų priedai glosto širdį, kaip be to, bet kartu tai – didžiulis įpareigojimas. Klausiate, ar apdovanojimai, paauglių ir jaunimo konkursai reikalingi? Tiesiog būtini. Jei ne jie, pastarųjų metų vaikų ir paauglių literatūros situacija būtų daug liūdnesnė. Be to, konkursai turi profesionalią literatūros mokslininkų ir menininkų komisiją, kurios nuomonės paiso ir knygų leidėjai“, – pastebi I. Ežerinytė.

  Laimi visi – tiek autoriai, tiek skaitytojai

  „Kai surengėme pirmąjį paauglių ir jaunimo literatūros konkursą, daug teigiamų atsiliepimų sulaukėme ne tik iš dalyvavusių autorių, bet ir iš skaitytojų. Pačius paauglius kviečiame dalyvauti vertinant bei renkant pačią geriausią konkurso knygą ir jie noriai įsitraukia, diskutuoja, pateikia puikių įžvalgų. Todėl šis konkursas, jau tapęs tradicija, džiugina ne tik rašančius, bet ir skaitančius“, – teigia leidyklos „Alma littera“ vadovė Danguolė Viliūnienė.

  Pasak K. Urbos, tiek premijas laiminčios, tiek paauglių ir jaunimo konkurse debiutuojančios knygosskatina vaikus ir paauglius daugiau skaityti bei, taip pat, veikia kaip orientyras tėvams ir mokytojams, norintiems vaikams pasiūlyti įdomios ar prasmingos literatūros.

  „Visiems skaitytojams papildomą malonumą teikia literatūra, kurios pasaulis yra atpažįstamas, artimas. Žinoma, nepakanka vien realijų. Knyga turi būti parašyta patraukliai. Aš manau, kad skaitytojams gera lietuvių autoriaus knyga pasąmoningai kelia tam tikrą pasididžiavimą, papildomą pasitenkinimą. Tai ir atsvara privalomajai programinei lietuvių literatūrai, kuri neretu atveju šviesmečiais nutolusi nuo šiuolaikinio paauglio pasaulio. Tokios literatūros naujausiuose vadovėliuose, deja, vėl pagausėjo. Specialistų pripažintos knygos turėtų būti patikimas orientyras mokytojams ir tėvams“, – apibendrina K. Urba.

  Šiuo metu vyksta jau trečiasis paauglių ir jaunimo konkursas, kuriam originalius, iki šiol nepublikuotus rankraščius visi norintys gali teikti iki šių metų liepos 1 d. Trys atskiri tekstai bus išleisti atskiromis knygomis, o autoriui, kurio knygą pripažins geriausia patys paaugliai ir komisija, atiteks ir 2900 eurų premija. Konkurso rezultatai bus paskelbti šių metų gruodžio 1 d. Daugiau informacijos apie konkursą rasite čia: http://www.almalittera.lt/lt/projektai/article/248-skelbiamas-treciasis-paaugliu-ir-jaunimo-literaturos-konkursas

  Paskelbta 2017-04-06

 • Paskelbtas Astridos Lindgren premijos laureatas!

  Viena garbingiausių (ir didžiausia) pasaulio vaikų literatūros premijų – Astridos Lindgren premija (ALMA – Astrid Lindgren memorial award) – vakar paskirta vokiečių iliustruotojui Wolfui Elrbruchui (Wolf Elrbruch). Dailininkas jau ne kartą buvo nominuotas šiai premijai. Šiemet jis buvo vienas iš 226 kandidatų iš 50 šalių šiai premijai gauti.

  Premija skiriama už aukščiausios meninės vertės kūrinius ir puoselėjamas žmogiškąsias vertybes. Wolfas Elrbruchas įvertintas už tai, kad kelia egzistencinius klausimus ir padaro juos suprantamus įvairiausio amžiaus žmonėms. Jis „praplečia vaikų knygos supratimo ribas“ – sako Boel Westin, komisijos pirmininkė. Pasak jos, jis suteikia naujas perspektyvas ne tik paveikslėliams vaikų knygose, bet ir temoms, kurias galima analizuoti vaikų knygose. Viena temų, kuri Wolfo Elrbrucho knygose dažnai aptariama, – mirtis.

  Juk knyga yra tikrai puikus būdas su vaiku kalbėtis apie pačias įvairiausias temas, ypač tas, kurioms paprastai suaugusieji sunkiai randa žodžių. O kaip manote jūs?

  Šioje nuorodoje galite rasti vienas žymiausių jo iliustracijų Wernerio Holwartho knygai „Istorija apie mažąjį kurmį, kuris žinojo, kad tai - ne jo reikalas“ / The story of the little mole who knew it was none of his business (1994 m.)

  https://www.theguardian.com/childrens-books-site/gallery/2014/sep/25/the-story-of-the-little-mole-who-knew-it-was-none-of-his-business-25

  Paskelbta 2017-04-05

 • Kokie renginiai kviečia vaikus į Knygų mugę šiemet?

  Puikusis Rubinaitis, kaip ir kasmet, atliko Knygų mugės mylėtojams naudingą darbą ir atrinko renginius, į kuriuos kviečia vaikus, paauglius ir visus, kurie domisi vaikų literatūra. Renginių ieškokite čia:

  http://rubinaitis.lnb.lt/index.php?102120947

  Paskelbta 2017-02-13

 • Naujas konkursas!

  Jau paskelbtas trečiasis leidyklos „Alma littera" inicijuojamas paauglių ir jaunimo literatūros konkursas. Žinomi ir dar tik debiutuojantys autoriai kviečiami pateikti originalius, iki tol nepublikuotus prozos tekstus, kuriuose būtų nagrinėjamos paaugliams ir jaunimui aktualios temos.

  Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nuostatai:

  1. Konkursui kviečiama teikti aukštos meninės vertės prozos kūrinius, skirtus 10-17 metų skaitytojams.

  2. Rankraščių tekstų apimtis – nuo 4 iki 12 aut. l. (1aut.l.- 40 000 spaudos ženklų).

  3. Priimami tik nauji, iki tol nepublikuoti prozos kūriniai.

  4. Teikiamų rankraščių kiekis – neribojamas.

  5. Popierinis rankraščio variantas ir kopija elektroninėje laikmenoje (CD, DVD) su nurodytu autoriaus slapyvardžiu turi būti pateiktas iki 2017 m. liepos 1 d. į leidyklą „Alma littera“, adresu: Ulonų 2, LT-08245 Vilnius.

  6. Kartu su kūriniu ant atskiro lapo pateikiami šie duomenys: vardas, pavardė, slapyvardis, kūrinio pavadinimas; adresas, elektroninis paštas, telefono numeris. Ant kompaktinės plokštelės su įrašytu kūriniu didžiosiomis raidėmis užrašomas vardas, pavardė ir kūrinio pavadinimas.

  7. Konkursui pateikti rankraščiai negrąžinami.

  8. Gautų rankraščių vertinimo komisija nerecenzuoja ir nekomentuoja.

  Vertinimas ir apdovanojimai:

  1. Konkursui pateiktus rankraščius vertina nepriklausomų ekspertų ir leidyklos atstovų komisija.

  2. Trys geriausiais pripažinti kūriniai išleidžiami atskiromis knygomis, su autoriais pasirašant knygų išleidimo sutartis.

  3. Pagrindinis prizas – 2900 Eur. Jį laimi vienas iš trijų kūrinių autorių.

  4. Pagrindinio prizo laimėtojas paskelbiamas gruodžio 1 d.

  Paskelbta 2016-10-20

 • Konkurso nugalėtoja

  Antrojo Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso nugalėtoja išrinkta Daina Opolskaitė su knyga „Ir vienąkart, Riči".

  Paskelbta 2016-10-19

 • Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso 2016 pabaigtuvės!

  Jau išleisti trys geriausi antrojo „Alma litteros" Paauglių literatūros konkurso kūriniai: Daina Opolskaitė „Ir vienąkart, Riči", Ilona Ežerinytė „Sutikti eidą", Laura Varslauskaitė „Mano didelis mažas aš". Trys skirtingos temos, patys netikėčiausi herojai. Nuoširdžiai kviečiame į naujų knygų sutiktuves, kurios įvyks spalio 17 d., 18 val. Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Turėsime galimybę pasikalbėti su knygų autorėmis, padiskutuoti su vertinimo komisija ir jaunaisiais ekspertais, išgirsime ir didžiąją naujieną: kas šiais metais tapo konkurso nugalėtoja?!

  Paskelbta 2016-10-13

 • Knyg(i)ų mūšiai Kultūros naktyje!

  Skiri Mikę Pūkuotuką nuo meškiuko Pedingtono? Žinai, kur keliavo Ferdinandas ir Pū? Prisimeni, su kiek plėšikų susidūrė Ali Baba? Vadinasi, mėgsti skaityti ir turbūt patinka, kai tau skaito broliai, tėveliai ar seneliai. Tuomet griebk už rankų savo šeimos narius ir veskis juos į Kultūros nakties „Knyg(i)ų mūšius“!

  Kada? Birželio 17 dieną, 21 valandą.

  Kur? Bernardinų sode, Kultūringos šeimos mieste.

  Smagiai prisiminsime įvairiausius herojus, gražiausius eilėraščius, įdomiausias pasakas. Tavęs ir tavo šeimos laukia linksmas žaidimas, kuriame - keturi turai po dešimt klausimų. Pralaimėjusių komandų čia nebus - visos jos bus apdovanotos!

  Komandą gali sudaryti keturi šeimos ar giminės nariai. Deja, Bernardinų sodas - ne begalinis, tad ir komandų skaičius ribotas. Todėl skubėk registruoti savo komandą el. adresu ruta@laikasskaityti.lt

  Registruojant komandą svarbus jos pavadinimas ir kas ją sudaro. Laukiame jūsų laiškų ir iki greito pasimatymo Bernardinų sode!

  Paskelbta 2016-06-10

 • SKAITOME VILNIŲ!

  • Skaitome Vilnių - tai bendras VŠĮ „Laikas skaityti”, Vilniaus miesto savivaldybės ir Lituanistų sambūrio projektas, kuriuo norima vilniečiams atskleisti Vilnių kaip kultūros tekstą ir priminti daugiabalsę Vilniaus rašytojų kūrybą.

   Spaudos atgavimo dieną Vilnius kreipiasi į miestiečius ir miesto svečius savo literatūriniais kūriniais, bylodamas nesenstančią jų išmintį ir kalbos grožį.

   Vilniečiai miesto aikštėse ir gatvėse galės atrasti tiek didžiųjų kunigaikščių Gedimino ir Vytauto laiškų citatas, tiek šiuolaikinių rašytojų: Sigito Parulskio, Grigorijaus Kanovičiaus, Giedros Radvilavičiūtės, Aido Marčėno, Valdo Papievio kūrinių ištraukas.

   Gatvės tekstai ir autoriai:

   (Apie autorius žr. žemiau)

   1

   Vilnius

   Su talesu vaikšto kažkas tavo mūrais.
   Naktį liūdėdamas vienišas budi mieste.
   Įsiklauso: seni pereinami kiemai ir šventyklos
   Aidi lyg apdulkėjus, užkimus širdis.
   Tu esi psalmynas iš geležies ir iš molio;

   Kiekviena siena – melodija, kiekvienas akmuo – malda,
   Kai liejasi mėnesiena į kabališkas gatves
   Ir iškyla tavo stingdantis nuogas grožis.
   Liūdesys – tavo džiaugsmas, bosų gilių džiugesys
   Choro dermėj, tavo šventės – budynės,
   Ir tavo paguoda – spinduliuojantis skurdas
   Lyg priemiesty vasaros tylūs ūkai.
   Tu esi Lietuvon įstatytas tamsus talismanas,
   Apipintas kerpėm ir samanom pilkom;
   Kiekviena siena – pergamentas,
   kiekvienas akmuo – Šventas Raštas,
   Išdėlioti mįslingai ir praskleisti nakčia,
   Kai ant senos sinagogos sustiręs vandens nešėjas
   Stovi ir barzdą užvertęs skaičiuoja žvaigždes.

   Mošė Kulbakas, 1923 m.

   Ištrauka iš poemos ,,Vilnius".

   Iš jidiš kalbos vertė Alfonsas Bukontas

   Išrašyta miesto stende

   2

   Kalbėk man, Tūla, kuždėk man, kai žara vis raudoniau nutvieskia aukštas, jau ir taip raudonas, Bernardinų sienas, kai po visais savo tiltais tarsilava kunkuliuoja Vilnelė, o aršiausiai čia, ties Bernardinais, kai reti praeiviai, išvydę sunkų lietaus debesį, paspaudžia žingsnį ir baugiai gręžiodamiesi skuba į savo miestiškus urvus, kai debesis kybo jau visai arti – viršum Bekešo ir Panoniečio kalno, virš tamsiai raudonos skardžio atodangos, – kalbėk ir sakyk, kas beprimins mums limpamą kaip užkrečiama liga meilę, taip ir neišrėktą viduržiemio kiemuos, užtat neapdrabstytą miesto purvais – tokią pavėluotą ir niekam nereikalingą, – nereikalingą net šitai liūčiai pasiruošusiai gatvei, senų medžių guotui ant kranto, net žarai, nutvieskusiai Bernardinus, ir tam vis artėjančiam debesiui, kuris jau sustojo virš pilkšvo Bekešo bokštelio, kas, na sakyk, kas?

   Jurgis Kunčinas, 1991 m.

   Ištrauka iš romano „Tūla“.

   Išrašyta miesto stende

   3

   Kasyra poezija, kuri neišgelbsti

   Nei tautų, nei žmonių?

   Bendrininkė viešų melų,

   Daina girtuoklių, kuriems netrukus kas nors perrėš gerkles,

   Skaitymai iš mergaičių kambario.

   Czym jest poezja, która nie ocala

   Narodów ani ludzi?

   Wspólnictwem urzędowych kłamstw,

   Piosenką pijaków, którym ktoś za chwilę poderżnie gardła,

   Czytanką z panieńskiego pokoju.

   Česlovas Milošas, 1945 m.

   Iš eilėraščio ,, Pratarmė".

   Iš lenkų k. vertė Darius Kuolys

   Išrašyta Universiteto g., priešais Filologijos fakulteto vartus

   4

   Man rodos, jog tiesioginė išraiška to, ką vadiname Tėvynės meile, yra savojo krašto tyrimas istoriniu, gamtiniu, etnografiniu, archeologiniu ir geografiniu požiūriu. Nes kaipgi galima mylėti ir kraują lieti už tai, ko nepažįsti ir nesupranti.

   Badać pod względem historycznym, przyrodniczym, etnograficznym, archeologicznym, geograficznym ziemię naszą rodzoną, zdaje się być bardzo ścisłym wynikiem tego, co się nazywa miłością kraju. Bo jakże kochać, jak krew wylewać za to, czego się nie zna i nie rozumie?

   Vladislovas Sirokomlė, 1861 m.

   Iš knygos „Nemunas nuo versmių iki žiočių”

   Iš lenkų k. vertė Kazys Bizauskas

   Išrašyta miesto stende

   5

   ***

   O koks dangus gilus,

   – o vakaras tylus...

   O žemė – apie mus,

   – ar apie mus dangus?..

   Tokie geri laikai,

   – tokie liūdni vaikai.

   Marcelijus Martinaitis, 1980 m.

   Išrašyta Europos aikštėje, prie Vilniaus miesto savivaldybės

   6

   Kai žiūri pro taksi langą į naktinį miestą, ypač jeigu žiūri išgėręs, miestas atrodo visai kitoks. Kitoks nei pro tavo vairuojamo automobilio langą, kitoks nei pro autobuso ar troleibuso langą. Paslaptingas, kviečiantis, neištirtas. Simonas nori stabdyti taksi beveik prie kiekvienos sankryžos, išlipti ir nueiti iki pirmos tarpuvartės, pažiūrėti, kas ten, už vartų, už kampo, medžių unksmėje. Panašus jausmas apima, kai jis važiuoja taksi į oro uostą. Ankstyvas rytas, miestas dar miega, gatvėse beveik nėra praeivių. Atrodo, kad miestas nusiminęs, jog Simonas jį palieka, ir staiga atveria jam tokius vaizdus, tokias perspektyvas, kurių anksčiau Simonas negalėjo matyti, nes miestas nuo jo slėpė jas. O tose vietose auga baltos vandens lelijos. Miestas, pilnas nutylėtų lelijų. Skausmingas išsiskyrimo jausmas, nors nelabai aišku, su kuo išsiskiriama ir kas tą jausmą provokuoja. Jaudulys prieš kelionę, lengvas stresas prieš skrydį lėktuvu, galimybė niekados nebepamatyti šio miesto... Galbūt kaip tik todėl ir atsiveria tos neva niekados neregėtos perspektyvos: tos pačios liepos, bet kitokios, tie patys tiltai, bet tarsi jungiantys ne tuos pačius upės krantus, ta pati upė, bet tarsi plukdanti ne tokius pat vandenis. Ir apima nenumaldomas noras sustabdyti automobilį, išlipti ir viską tuojau pat apžiūrėti iš tiesų, švariu, rutinos neužterštu žvilgsniu.

   Sigitas Parulskis, 2016 m.

   Iš romano „Nutylėtų lelijų miestas”

   Išrašyta miesto stende

   7

   Pažink gi, žmogau, kas esi savo siela - koks didis ir koks brangus.

   Konstantinas Sirvydas, 1629 m.

   Iš pamokslų rinkinio „Punktai sakymų Dievo žodžio”.

   Išrašyta K. Sirvydo g., ant Rašytojų sąjungos vartų

   8

   Kuo didesnis esi, tuo nuolankiau su visais elkis.

   Konstantinas Sirvydas, 1629 m.

   Iš pamokslų rinkinio „Punktai sakymų Dievo žodžio”

   Išrašyta prie Šv. Jonų bažnyčios

   9

   Vilniaus gyvenimas – tai milžiniškas bepročių pokeris. Kiekvienas slepia savo kortas, didina ir didina statymą, maivosi ir vaiposi, manydamas apgauti kitus, o tikrųjų jo kortų niekas taip ir nesužino. Tai bepročių pokeris, jame nėra jokios logikos nei prasmės: čia pasuojama su keturiais tūzais ir keliama ligi begalybės be jokios figūros. Čia visi žaidžia vabank, bet niekas neišlošia to banko. Mūsų gyvenimas – tai amžinas Vilniaus pokeris, jo kortas, niekingai vypsodama, pašo ir dalija mirtis.

   Ričardas Gavelis, 1989 m.

   Iš romano ,,Vilniaus pokeris"

   Išrašyta miesto stende

   10

   Ateis sekmadienis.

   Ant duonos tepsim bučiniusir sviestą.

   Ir cirko afišas skaitysim padrikai,

   Ir klaidžiosim

   po margaspalvį, saulėtą,triukšmingą miestą

   kaip du neklaužados vaikai.

   Ir – tarsi dulkes tarp dantų – dienovidį pajutę,

   pripilsim bokalus oranžinio alaus,

   ir baro dūmuose –

   toj laivo perkimštoj kajutėj –

   prie broliško peties nedrįsim prisiglaust.

   Ir plauks pro šalį kupolai, kolonos, tiltai,

   už lango laikas plauks,

   ir mes užmiršime, kadjis yra...

   Ateis sekmadienis.

   Ir septyni žibintai dušį miltus.

   Spalvotais konfeti ištrykš aušra.

   Judita Vaičiūnaitė, 1962 m.

   Išrašyta miesto stende

   11

   Studentas išmušta akimi

   Šito miesto renesansinė architektūra yra mūsų atsikeltis, švento Jono balta pažinyčia, portalai, apvaizdos akis, kryžiai, medžiai, medeliai prie Jurgio, jau susprogę balandžiuose, miesto dugnas, ugnis po žeme, ligi jo vidurių, upė, kalnai šalimais, pilis, versi-tetas, Aušravarčiai ir Bazilijonai, Kazimieras, pranciškonai, dominišunes ir benedictus, šuo, lakantis vandenį, žmogus vienakis palei sieną opferos teatrą, kapinių smarvė, vėl kryžių audimas, tarsi dievo voreliai būtų čia viską išaudę – šventai dvasiai apnarplioti, priguldyti šitą pamirštą vasaros vakarą, lapas žmogus, atgimęs per dvasią ir atgimdęs kitus, sykiu akies mirksnį suvokęs sau kryžių, paskui vėl vienas, vėl vienas ir bendras, triskart tris nukryžiuotas, ariantis žydas, kriokiant tankams, vemiant lėktuvams, daužant kevalus, tuopos kelia gelsvus savo sąnarius, raugiamus auskarus vienai ausiai ir akiai.

   Sigitas Geda, 1991 m.

   Išrašyta miesto stende

   12

   Ženk per žodžius kaip per minų lauką: vienas klaidingas žingsnis, vienas klaidingas judesys, ir visi žodžiai, kuriuos per gyvenimą suvėrei ant savo aortų, išlakstys su tavim pačiu.

   Avromas Suckeveris, 1953 m.

   Iš knygos ,,Žaliasis akvariumas"

   Iš jidiš k. vertė Mindaugas Kvietkauskas

   Išrašyta Rūdininkų skvere – pačiame centre, ant grindinio.

   13

   Kol diena po dienos bėga gyvenimas,

   Tol mums, Telefai, lemta klyst.

   Žaidžia ratas lemties, žaidžia mumis, deja.

   Gal mes klystam, o gal tikrai

   Toks gražus atspindys supančių mus daiktų?

   Likai, jeigu žinai, sakyk:

   Tai, ką matom aplink, ar iš tiesų yra,

   Ar apgaulė akių tiktai?

   Ar matyto seniai sapno gražaus tąsa?

   Dum nobis taciti diffugiunt dies,

   Eheu! Telephe, ludimur,

   Fatorum rapida ludimur orbita

   An nos fallimur? an suam

   Rerum pulcher habet vultus imaginem?

   Et sunt quae, Lyce, cernimus?

   An peccant fatuis lumina palpebris,

   Et mendax oculi vitrum?

   An longi trahitur fabula somnii?

   Motiejus Kazimieras Sarbievijus, 1632 m.

   Iš ,,Odės Telefui Likui"

   Iš lotynų k. vertė Eugenija Ulčinaitė

   Išrašyta miesto stende

   14

   Pasiekti lygiąsias sunkiau negu išlošti arba pralošti.

   Icchokas Meras 1963 m.

   Iš romano ,,Lygiosios trunka akimirką"

   Išrašyta Arklių g., prie ,,Lėlės" teatro ant sienos

   15

   ...ir tarp tų tūkstančių, dešimčių tūkstančių miestų yra vienui vienas, vienintelis miestas, kuris yra tavo, kurį susirasti – tai susirasti save.

   Valdas Papievis, 2003 m.

   Iš romano ,,Vienos vasaros emigrantai"

   Išrašyta prie Užupio angelo, ant šaligatvio prie ,,Iki"

   16

   Kartais sekmadienį iš ryto, kai bėgu, Sereikiškių parke ant suoliukų sėdi ir valgo ledus kareiviai. Su dėmėtomis chaki spalvos uniformomis. Prabėgdama pažiūriu į jų akis. Atrodo kaip vaikai. Aš - kaip skrajojantis celiulitas. Bėgu pro medžius, ledų vežimėlį, atstatomų Valdovų rūmų maniją,kortus, pro iš mišių ar miškų išeinančius žmones, pro jų nuskaidrėjusias mintis, spaudos kioską. Paskui - pro savo vaikystę, Naujųjų metų ir mamos kvapą, pro jos kapą už Panevėžio."

   Giedra Radvilavičiūtė, 2004 m.

   Iš esė ,,Būna dienų"

   Išrašyta miesto stende

   17

   Gediminas: Nostra Vilna

   akmenį paguldyti prie akmens

   sienoją užkelt ant sienojo

   plytą surišti su plyta

   ar tai jau ir bus Vilnius?

   Užrakinti vartus pastatyti sargybą

   ant smaigo iškelti

   nukirstą plėšiko galvą

   ar ir tai dar ne Vilnius?

   bet svarbiausia įkurti ugnį

   ir sergėt kad jos neužpūstų

   visi rytų vakarų vėjai

   o kada jūs jūs jūs

   sunėrę rankas suglaudę pečius

   užstosite savąją ugnį

   nuo svetimų ir savų plėšikų

   tada tai ir aš galėsiu

   į visas pasaulio šalis

   sušukti lotyniškai:

   NOSTRA VILNA!

   žinoma kad miestas būtų Vilnius

   reikia dar susapnuoti

   geležinį staugiantį vilką

   ir nubudus jo nenudobti

   Justinas Marcinkevičius, 1998 m.

   Išrašyta miesto stende

   18

   (2)

   ašara Dievo aky

   Lietuva ką tu veiki

   nieko tavęs neprašau

   tik nenutildama šauk

   volunge šauk ąžuole

   akmeniu kelio gale

   Justinas Marcinkevičius, 1976 m.

   Iš ciklo ,,Du eilėraščiai"

   Išrašyta ant šaligatvio priešais Katedrą

   19

   Aprūkęs veidrodis

   aprūkęs veidrodis be veido,

   be vyno dulkančios stiklinės

   čia telkiasi, čia išsisklaido

   šešėliai, prietemos kavinės

   lyg aureolė, lyg beretė

   ant stalo kampo, su šventaisiais

   visi išėjo, susimetę

   septyniasdešimt aštuntaisiais

   sidabro… gyvsidabrio amžius –

   pro amalgamą prasigramdžius

   matytumei nelyg iš kapo

   kaip į šviesausrytojaus rojų

   gorkyno grindiniu kinkuoja

   m. gumiliovas ant žirafo

   Aidas Marčėnas, 2002 m.

   Išrašyta miesto stende

   20

   Turgus

   Užgrojo dieviški prekystalių obojai

   ir laikrodžius pasuko atbulai

   triukšmingu gatvės grindiniu ropojo

   bedieviai ir bekojai angelai

   turgavietėj prekiavo gašlios mūzos

   sudilusiais kūrėjų pavalkais

   ir aplink saulės lempą sukos musės

   tarytum kylantys nuo turgaus smilkalai

   tačiau įvyko trumpas sujungimas

   ir gabaliukais saulė subyrėjo

   ir ant galvų kaimiečiams ėmė krist

   tarytum pragaro dervuotas prakeikimas

   tik išsižiojęs kūdikis žiūrėjo

   ir netikėjo savo akimis

   Antanas A. Jonynas, 1991 m.

   Išrašyta miesto stende

   21

   Su motinos meile gyvenimas pačioj aušroj tau duoda pažadą, kurio neištesi.

   Romain Gary, 1960 m.

   Iš romano „Aušos pažadas”

   Iš prancūzų k. vertė Violeta Tauragienė

   Išrašyta J. Basanavičiaus g. ant šaligatvio prie paminklo

   22

   Nors Vilniuje esu jau bene pusę savo amžiaus, man niekad nebuvo pavykę jo prisijaukinti. Bent tiek, kad galėtum juo pasitikėti. Man jis visada atrodė daugiau mažiau svetimas. Jei jis būtų buvęs žmogus, su juo niekad nebūčiau ėjęs žvalgybon arba nenorėčiau su juo kūrenti lauželio. O tai, mano supratimu, bemaž tas pats... Tačiau taip jaučiausi iki to laiko, kai į Vilnių kelis kartus įplaukiau. Vilnele, Nerimi. Įplaukiau... Iš vandens jis labiau leidžiasi prijaukinamas, atsiveria. Iš užnugario, iš vidaus, iš vidurių, iš nervų, iš apačios, iš dugno. Užplūsta toks jausmas, lyg į teatrą ar kitą fantomus dresuojančią įstaigą būčiau įėjęs pro tarnybinį įėjimą... Nuo vandens jis atsiveria visai kitu veidu. Nesiskutusiu. Nemėtydamas pėdų, be jokio manieringumo ar pozos. Iš čia jis, regis, neapsisaugojęs ir neapsaugotas, prieš akis stoja atviru kūnu, atvira kūno geografija, žiūri be patamsintų akinių.

   Gytis Norvilas, 2010 m.

   Išrašyta miesto stende

   23

   LIETUVA. Tėvyne karčios negiedros,

   lyg vėtrų apgriautas skardis

   dievybių ir šimtmečių šitiek bausta,

   ištrauk iš dangaus makščių savo kardus,

   duok patosą mums, lūpas uždek liepsna!

   Tyla.

   LITWO. Ojczyzno upartych niepogód,

   podarta wichrami jak wiszar,

   skrzywdzona przez stulecia i bóstwa,

   miecze z pochew obłoków wyszarp,

   sypnij gradem, niech potokiem chlusta,

   daj nam patos I ogień włoż w usta!

   Cisza.

   Teodoras Bujnickis, 1937 m.

   Iš „Lietuva, Tėvyne mano…”

   Iš lenkų k. vertė Mindaugas Kvietkauskas

   Išrašyta miesto stende

   24

   Kartą, labai anksti rytą, aš ėjau parko alėja, buvo ką tik pasnigę, medžiai apšerkšniję, per sniegą, tokį, žinote, akinamai baltą, persišvietė saldžiai žalia žolė, dangus buvo fosforiškai rausvas, aš buvau apsirengusi juodai, ėjau basa per sniegą, o mano rankose – tiesiog skaudžiai raudonas obuolys. Iškėliau jį aukštyn ir žvelgiau, kaip jis liepsnoja mano delnuose, violetinio dangaus ir baltų medžių fone. Jo forma buvo tokia tobula! Paskui aš atsikandau jo, o jis – toks saldus. Aš užsimerkiau, šaltis aštriom adatėlėm badė man padus, ir viskas buvo taip pasiutiškai gražu, taip tobula, aš pajutau kažkokį palaimingą silpnumą, kurio taip ilgėjausi ir kurį buvau patyrusi tik motinos įsčiose. Tokią laimę, tokią pakvaišusią laimę iš šio pasaulio gali pasiimti kiekvienas.

   Jurga Ivanauskaitė, 1981 m.

   Iš novelės „Atsitiktinis pokalbis birželio naktį“

   Išrašyta miesto stende

   25

   kai šitaip aušta
   patylėk širdie
   nustebusi
   nuščiuvusi
   lyg vaikas
   juk tas ateinantis
   iš rūko laikas
   pati didžiausia
   žemėj dovana
   vienodai duodama
   išminčiui
   kvailiui...

   Rimas Burokas, apie 1976 m.

   Išrašyta ant Rašytojų Sajungos vartų, Sirvydo g.

   26

   Nejau taip greit praėjo

   pro šalį netikėtai

   nerūpestingi lietūs -

   nežinomi poetai.

   Rimas Burokas, apie 1976 m.

   Išrašyta prie buv. „Žibutės“ kavinės, Vokiečių g. alėjoje

   27

   ,,Tada buvo čia ir dabar,

   dabar- ten ir kodėl."

   ,,Then it was here and now

   Now it is there and why."

   Liudvikas Jakimavičius, 2001 m.

   Išrašyta Literatų g. - Pilies g. kampe

   28

   Vilnius liko man kaip stiprybė, kaip gyvybės vanduo - kai būdavo gyvenime sunku, visada sugrįždavau į savo vaikystę Vilniuje.

   Marija Gimbutienė, 1994 m.

   Išrašyta ant grindinio Vilniaus g.

   29

   Algimantas Kunčius, Verbų sekmadienis prie Aušros vartų, 1968

   išaugtais švarkais

   nubruožtais batais

   pakaušiai gruoblėti

   kaip grindinio akmenys

   su gėlos vandeniu

   akyse

   ir trimis kalbomis

   burnoje

   gniaužia verbeles

   - - - - - - - - - -

   tiek metų

   tiek metų

   praėjo

   tik variokuose keičiasi

   herbai

   Marius Burokas, 2015 m.

   Išrašyta miesto stende

   30

   Nei vietos, nei popieriaus, nei rašalo. Rašiau baisioj ankštumoj, kartais išvietėje, kartais palėpėje; kai neturėjau rašalo, rašiau pieštuku, rašiau pasidėjęs ant kelių arba ant palangės, beveik niekad - prie stalo. Bet vis tiek norėjosi rašyti. Kažkas traukė mane, kažkas reikalavo: ,,Rašyk, rašyk... Ko neužrašysi - pamirši..." O įvykiai, kudie dabar dedasi, tokie spartūs, tokie gluminantys, kad, jeigu šiandien pat bemat neužrašysi, tai rytoj pasirodys nepakankami, netikslūs - besivejantys kiti įvykiai privers pažvegti į juos naujai, apgaubs šydais.Pasižymėti reikia iš karto, paskui gali būti vėlu..."

   Grigorijus Šuras, 1941-1944 m.

   Iš knygos „UŽRAŠAI. Vilniaus geto kronika“

   Iš rusų k. vertė Nijolė Kvaraciejūtė

   Išrašyta miesto stende

   31

   Sapnuodavau Jo gatves ir gatveles, siaurutėles, besidriekiančias kaip virvės, ant kurių amžiais džiaustomi žydų skalbiniai – nedžiūstantys nuo pralietų ašarų, numelsvinti neišsipildžiusių vilčių mėliu, drąsių ir pakilių kaip ryto debesys svajonių, liūtimi prapliumpančių į nesutvirtėjusias širdis kiemo berniukų ir mergaičių skambiais karališkais vardais – Judita ir Rūta, Saliamonas ir Dovydas.

   Sapnuodavaučerpėmis dengtus Jo stogus, kuriais katės vaikštinėdavo kaip angelai, o angelai – kaip katės. Sapnuodavau Jo gatvių grindinį, kur visi akmenys buvo panašūs į Mozei Dievo duotos lentos su šventais rašmenimis skeveldrą.

   Grigorijus Kanovičius, 1993-1994 m.

   Iš esė „Sapnas apie dingusią Jeruzalę“

   Iš rusų kalbos Aldona Paulauskienė

   Išrašyta miesto stende

   32

   Gatvės atrodo monochrominės, bet nuo Bekešo ar Gedimino kalno matyti, kad Vilniuje vyrauja trys skirtingos spalvos: gelsvas sienų tinkas, žali sodai, raudonų čerpių stogai. Kaip tik tos trys spalvos panaudotos Lietuvos vėliavai. Tiesa, yra dar viena spalva – varpinių ir debesų baltumas. Bokštai ir debesys pratęsia aukštumos matmenį. Ketvirtasis miesto matmuo – laikas.

   Tomas Venclova, 2011 m.

   Iš knygos „Vilnius. Asmeninė istorija“

   Išrašyta miesto stende

   33

   Menu, ten sklaidėsi apyaušrio kerai,

   Šalveno vakaro laužavietė virš girios,

   Sulaikė žirgą raitelis išniręs -

   Nė vieno protėvio, tik šiaurės vakarai...

   Gyvenimo nujojęs pusę kelio,

   Aš atsidūriau niekieno laukuos,

   Nebuvo kryžkelės parklupusiems ant kelių,

   Nebuvo žiburio parklupusių languos.

   [...]

   Pakrantėj supos keltininko luotas,

   O aš ieškojau Viešpaties kalvos,

   Senos lemties, kad būčiau paaukotas

   Ir vestas vėl į slėnį Lietuvos.

   Bet sutemų ūkai, nustelbę dieną,

   Jau plukdė mirusius lėta upe mirties,

   Ir tartum sakalas ant raitelio peties

   Mane pažadino bežadė mėnesiena.

   Vaidotas Daunys, 1988 m.

   Iš ciklo „Vilniaus koncertai“

   Išrašyta miesto stende

   34

   Nelaisvi niekada ir jokiu būdu nesame buvę...

   Vytautas, didysis Lietuvos kunigaikštis, 1430 m.

   Iš Vytauto laiško Lenkijos karalystės didikams

   - Eik tu, durniau! prisisprogęs plempi, nė pats nežinai ką... Kas iš tavo turtingumo, kad galvoj tuštuma! Geriauk skaityk gazietų balabaikas, be neįgysi šiek tiek piemenų proto..."

   Žemaitė, 1894 m.

   Iš apsakymo „Rudens vakaras“

   Išrašyta L. Stuokos-Gucevičiaus g,. prie namo, kuriame gyveno Žemaitė

   36

   Prie pasakų miesto

   Aš lauksiu

   Prie Vilniaus,

   Prie pasakų miesto,

   Kur teka Neris

   Su žara.

   Aš lauksiu

   Prie Vilniaus,

   Vilnijančio Vilniaus

   Tavęs

   Mano meile,

   Tyra.

   Nerie,

   Nešk laivelį.

   Nenešk tik pro šalį,

   Nenešk

   Mano meilės gilios.

   Tik neški pro šalį

   Viliokę mergelę

   Plukdyki

   Tu ją atgalios.

   Aš lauksiu

   Prie Vilniaus,

   Prie pasakų miesto,

   Kur teka Neris

   Su žara.

   Aš lauksiu

   Prie Vilniaus,

   Vilnijančio Vilniaus

   Tavęs

   Mano meile,

   Tyra.

   Čia gluosniu

   Rymosiu

   Ir dainą

   Dainuosiu,

   Kol mano

   Laivelis atplauks.

   Tada atsistosiu,

   Džiaugsmingai

   Pamosiu,

   Kai dainai

   Daina atsišauks.

   Aš lauksiu

   Prie Vilniaus,

   Prie pasakų miesto,

   Kur teka Neris

   Su žara.

   Aš lauksiu

   Prie Vilniaus,

   Vilnijančio Vilniaus

   Tavęs

   Mano meile,

   Tyra.

   Paulius Širvys, 1966

   Išrašyta dešinėje Nėries krantinėje, prie Mindaugo tilto

   Apie autorius

   Teodoras Bujnickis (1907-1944) – Vilniuje gimęs ir Vilniuje nužudytas poetas, rašęs lenkiškai, bičiulio Česlovo Milošo vadintas ,,paskutiniuoju Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės bardu".

   Marius Burokas (1977 m.) – poetas, vertėjas, literatūros kritikas, literatūrinio žurnalo anglų kalba “Vilnius review“ sudarytojas. „Naujojo knygnešio“ premijos laureatas (2013 m.).

   Rimas Burokas (1954-1980) – poetas, Vilniaus bohemos legenda. Rašė apie Vilniaus senamiestį, apie klajūno gyvenimą, apie rudenį, meilę ir mirtį.

   Vaidotas Daunys (1958-1995) – poetas, eseistas, kultūros leidinių redaktorius. Vilnius - viena svarbiausių jo kūrybos temų.

   Romain Gary (1914-1980) – iš Vilniaus kilęs prancūzų rašytojas, diplomatas. Gonkūrų premijos laureatas.

   Ričardas Gavelis (1950-2002) – lietuvių prozininkas, postmodernausVilniaus metraščio kūrėjas. Šių dienų prancūzų kritikų lyginamas su Francu Kafka, Fiodoru Dostojevskiu, Džeimsu Džoisu, Milanu Kundera.

   Sigitas Geda (1943-2008) – poetas, 20 a. antroje pusėje tęsęs ir atnaujinęs lietuvių poetinę tradiciją. Vertėjas, eseistas. Gimė Paterų kaime, nuo studijų metų liko gyventi Vilniuje.

   Marija Gimbutienė (1921-1994) – iškiliausia, pasaulinį pripažinimą pelniusi lietuvė mokslininkė, atradusi bei aprašiusi iki tol neištirtą Senosios Europos civilizaciją.

   Jurga Ivanauskaitė (1961-2007) – vieną žymiausių 20 a. pabaigos lietuvių rašytojų, dailininkė, keliautoja. Gimė ir gyveno Vilniuje. 2008 m. buvo įsteigta Jurgos Ivanauskaitės vardo premija, teikiama jaunam autoriui „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“.

   Liudvikas Jakimavičius (g. 1959)žemaičių kilmės Vilniaus poetas, dramaturgas, literatūros kritikas.

   Antanas A. Jonynas (1953) – poetas, vertėjas. Nacionalinės premijos laureatas.

   Grigorijus Kanovičius (1929 m.) – rašytojas prozininkas, dramaturgas, vertėjas. Gyvena Izraelyje, rašo apie Lietuvos žydų gyvenimą.

   Mošė Kulbakas (1896­­­-1937) – vienas didžiausių jidiš kalba rašiusių Vilniaus poetų.

   Jurgis Kunčinas (1947-2002) – poetas, prozininkas, vertėjas. Gimė Alytuje, nuo studijų gyveno Vilniuje. Buvo apdovanotas literatūrine Vilniaus miesto premija.

   Justinas Marcinkevičius (1930-2011) – 20 a. antros pusės lietuvių poetas, dramaturgas, vertėjas, tęsęs klasikinę Maironio tradiciją.

   Aidas Marčėnas (1960 m.) – lietuvių poetas, kurio jaunystės kūryba neatsiejama nuo Vilniaus senamiesčio. Nacionalinės premijos laureatas.

   Marcelijus Martinaitis (1936-2013) vienas žymiausių 20 a. antrosios pusės lietuvių poetų, Vilniaus universiteto dėstytojas, jaunųjų literatų mokytojas.

   Icchokas Meras (1934-2014) – žydų kilmės Lietuvos prozininkas.

   Česlovas Milošas (1911-2004) – vienas didžiausių 20 a. Lietuvos ir Lenkijos poetų. Nobelio premijos laureatas.

   Gytis Norvilas (1976 m.) – poetas, vertėjas, eseistas, savaitraščio „Literatūra ir menas“ redaktorius.

   Valdas Papievis (1962 m.) – lietuvių prozininkas, vertėjas. Šiuo metu gyvena Paryžiuje. 1988–1990 m. su bendraminčiais leido nuo sovietinės cenzūros nepriklausomą kultūros žurnalą „Sietynas“.

   Sigitas Parulskis (1965 m.) – poetas, prozininkas, eseistas, dramaturgas, vertėjas. Nacionalinės premijos laureatas.

   Giedra Radvilavičiūtė (1960 m.) – prozininkė, eseistė. Gyvena Vilniuje. Už 2010 m. išleistą esė rinkinį „Šiąnakt aš miegosiu prie sienos“ apdovanota Europos Sąjungos literatūros premija.

   Nacionalinės premijos laureatė.

   Motiejus Kazimieras Sarbievijus (1595-1640) – iškiliausias 17 a. lotyniškai rašęs Lietuvos ir Europos poetas. Vilniaus universiteto profesorius, vadintas krikščioniškuoju Horacijumi.

   Vladislovas Sirokomlė (1823-1862) – lenkiškai rašęs Vilniaus poetas romantikas. Poemos ,,Margiris" autorius. Parašė vienus pirmųjų kelionių po Lietuvą vadovus. Vilniuje, savo namuose Vokiečių gatvėje organizavo literatūrinį saloną.

   Konstantinas Sirvydas (1579-1631) – 17 a. lietuvių raštijos ir kalbotyros kūrėjas, pirmojo lietuvių kalbos žodyno autorius. Vilniaus universiteto profesorius, teologas, sakęs lietuviškus pamokslus Šv. Jonų bažnyčioje, o lenkiškus - Vilniaus arkikatedroje ir Šv. Kazimiero bažnyčioje.

   Avromas Suckeveris (1913-2010) – jidiš kalba rašęs Vilniauspoetas ir prozininkas. Jo kūriniai išversti į daugiau nei 30 kalbų.

   PauliusŠirvys (1920–1979) – poetas lyrikas, gyvenęs ir kūręs Viniuje nuo 1954 m.

   Grigorijus Šuras – tragiško likimo Vilniaus geto metraštininkas, kurio rankraščius iš geto išnešė ir išgelbėjo Ona Šimaitė.

   Judita Vaičiūnaitė (1937-2001) – viena subtiliausių 20 a. antrosios pusės lietuvių poečių, kūrusių poetinį Vilniaus vaizdą.

   Tomas Venclova (1937 m.) – Lietuvos poetas, publicistas, vertėjas, literatūros tyrinėtojas, profesorius. Šiuo metu gyvena ir dirba JAV.

   Vytautas (apie 1350-1430) – didysis Lietuvos kunigaikštis, dalį savo laiškų parašęs ir Lietuvos sostinėje Vilniuje.

   Žemaitė (1845-1921) – lietuvių literatūros klasikė. 1913–1915 m. gyveno Vilniuje ir čia redagavo „Lietuvos žinias“.

   Tekstus viešose Vilniaus erdvėse išrašė menininkas Jurgis Tarabilda

  Paskelbta 2016-05-09

 • Gegužės 7 d. kviečia skaitymo šventė „Lietuva skaito!“

  Lietuvos kūrėjai, leidėjai, bibliotekininkai, spaustuvininkai ir knygynų darbuotojai kviečia ruoštis skaitymo šventei „Lietuva skaito!“ ir gegužės 7-ąją, minint Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, skaityti kartu lietuvišką knygą.

  Šiais metais akcija „Lietuva skaito!“ ypatinga dėl ypač plačios renginių geografijos – skaitymai vyks net 35-iuose skirtinguose Lietuvos ir užsienio miestuose: nuo Vilniaus iki Kuršėnų, nuo Oslo iki Glazgo. Daugiau nei 60 susitikimų su autoriais, diskusijų, performansų bei kūrybinių dirbtuvių lauks įvairaus amžiaus dalyvių ir skaitytojų.

  Gegužės 7 d. knygynai, bibliotekos, kino teatrai, parkai ir kavinės atvers duris susitikimams su mylimais autoriais ir kūrėjais. Daugiau nei 70 žodžio, rašto ir lietuvių kalbos meistrų planuoja susitikimus.Tekstus skaitys, mintimis dalinsis ir su skaitytojais bendraus G. Adomaitytė, R. Aškinytė, R. Bagdzevičius, D. Cidzikaitė, A. Čekuolis, L. S. Černiauskaitė, E. Daciūtė, T. Dirgėla, R. Dmuchovskienė, R. Flick, J. Jakštaitis, L. Juknevičiūtė, P. Juodišius, A. Juozaitis, G. Grajauskas, K. Gudonytė, A. Kaziliūnaitė, D. Kutraitė Giedraitienė, E. Lei, B. Mar, S. Paltanavičius, S. Poisson, V. Račickas, D. Rudytė, R. Tamošaitis, A. Urbonaitė, R. Vanagaitė, V. Vasiliauskaitė, R. Stankevičius, S. Stoma, V. Šereikienė, R. Šerelytė, A. Šlepikas, K. Zylė, A. Žekevičius, J. Žilinskas, L. Žutautė ir kt.

  Tradiciniai Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto klasikos skaitymai šiemet bus skirti Marcelijaus Martinaičio 80-osioms gimimo metinėms. Vileišių rūmų kieme svečiai skaityti savo mėgstamiausius poeto eilėraščius, lankytojų lauks kūrėjui skirta paroda ir ekskursija po Vileišių rūmus.

  Netradiciniai prozos skaitymai „Tebūnie kioskai!“ su A. Jakučiūnu, A. Kisarauskaite ir R. Kmita vyks Gariūnų verslo parko koncertų salėje. Slemo ritmu vakarą galėsime praleisti kartu su Ž. Kudirka Menų fabriko „Loftas“ gastrobare „Elfa“. Vilniaus kavinių šurmulį nustelbs aktorių literatūriniai etiudai. Visiškoje tamsoje klausyti skaitymų pakvies kino teatras „Pasaka”, o Bernardinų sode skambės R. Gary romano „Aušros pažadas“ ištraukos.

  Savanoriai seks pasakas ligoniukams Vilniaus Universiteto Santariškių vaikų ligoninėje, o Maltiečių ordino senjorai skaitys su prof. V. Labučiu.

  „Lietuva skaito!“ akcijos misija – gegužės 7 d. švęsti Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos šventę. 12 val. atverskime knygą ir skaitykime kartu!

  Visi klausimai atsakyti, išskyrus vieną – O KĄ IR KUR SKAITYSI TU?

  KAS? KUR? KADA? Sekite naujienas akcijos:

  Facebook paskyrojehttps://www.facebook.com/lietuvaskaito/?fref=ts,

  Lietuvos leidėjų asociacijos Facebook paskyroje

  Tinklalapyje www.lla.lt

  Dalinkitės akcijos VIDEO KLIPU ir VINJETE: https://www.youtube.com/channel/UCeaXLD3R92cXeDulMuMsd_A;

  Organizatoriai: Lietuvos leidėjų asociacija, Lietuvos spaustuvininkų asociacija.

  Projektą dalinai finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

  Paskelbta 2016-04-29

 • Nauji leidiniai apie vaikų literatūrą

  Tarptautinėje Vilniaus knygų mugėje buvo pristatyti trys nauji leidiniai, skirti aptarti vaikų literatūrą ir vaikų bei jaunimo skaitymo skatinimą.

  Loretos Jakonytės monografija „Šeimos vaizdinys sovietmečio lietuvių literatūroje vaikams“ (Lietuvių literatūros ir tautosakos institutas).

  Ingos Mitunevičiūtės ir Eglės Baliutavičiūtės metodinis leidinys „Vaikų ir jaunimo knygų klubai“ (Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka).

  „Esu laimingas, nes skaitau: praktinis vadovas ugdantiems jaunuosius skaitytojus“ (VšĮ „Laikas skaityti“)

  Norintys įsigyti pastarąjį leidinį, rašykite ruta@laikasskaityti.lt

  Daugiau apie visus šiuos leidinius rasite čia:

  http://rubinaitis.lnb.lt/index.php?797160315

  Paskelbta 2016-03-03

 • Baigėsi mūsų konkursas!

  Knygas ir bilietus į jau šią savaitę vyksiančią Vilniaus knygų mugę išsiųsime net keturioms mergaitėms: Austėjai, Deimantei, Aušrinei ir Medai. Visos jos yra tikros skaitytojos ir knygų mylėtojos.


  Deimantė: „Knyga lavina žmogaus vaizduotę ir jį brandina. Ji leidžia turėti tai, ko niekada neturėjai. Ji skatina siekti naujų tikslų ir parodo, kokia įvairi gali būti kasdienybė. Myliu knygas ir tikiuosi iš jų pasisemti kiek tik galima daugiau.“

  Austėja parašė pabaigą Enid Blyton knygai „Stebuklingas norų krėslas“, Deimantė pasirinko pakeisti pabaigą Jacqueline Wilson knygai „Mes – dvynės“, Aušrinė panoro kitokios pabaigos Selmos Lagerlöf „Stebuklingosioms Nilso kelionėms“, o Meda išsirinko Annettes Neubauer knygą „Supermergaitė Suzi“, nes jai pasirodė, kad knyga galėjo baigtis kitaip.

  Visų šių knygų ir naujų jų pabaigų, kurias sukūrė jaunosios skaitytojos, jau netrukus ieškokite „Augu skaitydamas“ svetainėje, rekomenduojamų knygų skiltyje.

  O mes labai tikimės, kad visos keturios kūrėjos galės atvykti į didžiausią šventę, skirtą knygoms ir jų skaitytojams bei rašytojams.

  Paskelbta 2016-02-23

 • Iki knygų mugės - nepilna savaitė!

  Vasario 18 d. buvo pristatyta Vilniaus knygų mugės programa, užsienio svečiai.

  Knygų mugės organizatoriai skelbia, jog 17 –oji mugė – didžiausia renginio istorijoje.

  Renginių, naujienų ir susitikimų gausa kasmet pasižyminti Vilniaus knygų mugė šiemet ne tik pakvies į daugiau nei 400 kultūrinių renginių, bet bus didžiausia plotu per visą renginio istoriją.

  „Knygų mugėje susitinka visi – ne tik autoriaus ieškantys personažai, bet ir skaitytojai, rašytojai, leidėjai ir svečiai. Ir šiemet erdvės susitikimams bus kaip niekad daug – mugė išsiplėtė per visas penkias parodų ir kongresų centro LITEXPO sales, kurios turės savo specializaciją ir temą. 5 –oji salė bus skirta grožinei literatūrai ir ją pristatantiems stendams bei renginiams, 4 – oji Vaikų literatūros salė apims ne tik leidyklų stendus, bet ir renginių erdves, kūrybinę studiją „Tu gali sukurti knygą“. 3 –joje salėje įsikurs akademinės bei profesinės literatūros leidėjai, taip pat diskusijų klubas forumas – LRT studija, 2 –oje salėje karaliaus bukinistų pasažo aura ir vyks atviras antikvarinių knygų aukcionas, o 1 – ąją salę pripildys muzika, atlikėjai, įrašų leidėjai“, – glaustai tematines mugės sales pristatė LITEXPO parodų grupės vadovė Milda Gembickienė.

  Mugės lankytojų lauks ir dar viena staigmena – ateinančios mugės tema bus atskleista anksčiau nei įprasta. Šiai mugei baigiantis, vasario 28 d., jau bus aišku, kam dėmesį organizatoriai skirs kitais metais.

  Daugiausia lankytojų mugę aplanko šeštadienį, tad norint apeiti leidėjų stendus, Bukinistų pasažą ir neskubant įsigyti knygų, patariama atvykti ketvirtadienį ar penktadienį. Pagrindiniai svečiai su skaitytojais susitinka penktadienį ir šeštadienį, o šiais metais sekmadienis bus skiriamas ne tik kaip įprasta, šeimoms, bet ir ryškiems personažams. Visi, persirengę mėgstamų knygų herojais, sekmadienį į mugę bus įleidžiami nemokamai.

  Norintys mugę patogiai pasiekti iš Vilniaus centro galės pasinaudoti nemokamais autobusais. Kaip įprasta, į mugę lankytojus iš stotelės „Arkikatedra“ kas pusvalandį nemokamai veš du autobusai. Išsamią renginių programą, naujienas bei naudingą praktinę informaciją rasite čia: www.vilniausknygumuge.lt

  Faktai ir skaičiai

  Vilniaus knygų mugė rengiama 17 – tą kartą.
  Pirmą kartą organizuojamas atviras antikvarinių knygų aukcionas.
  Gausiausia svečių delegacija – iš Ukrainos.
  Mugės plotas – didžiausias renginio istorijoje.

  Šiemet:

  330 dalyvių iš 8 šalių (Lietuva, Latvija, Baltarusija, Šveicarija, Vokietija, Japonija, Omano Sultonatas, Ukraina);
  42 nauji dalyviai;
  400 kultūrinių renginių;
  35 užsienio svečiai iš 13 šalių (Slovėnijos, Ukrainos, Rusijos, Prancūzijos, Vokietijos, Lenkijos, Jungtinės Karalystės, Estijos, Čekijos, Austrijos, Portugalijos, Norvegijos, JAV);
  50 muzikos leidėjų, atlikėjų ir muzikinių renginių organizatorių stendų Muzikos salėje;
  200 muzikos kūrėjų ir atlikėjų;
  13 meno parodų;
  14.600 - bendras mugės plotas su renginių zonomis;
  10.800 m² - ekspozicinis plotas.

  Daugiau informacijos:

  www.vilniausknygumuge.lt
  LITEXPO spaudos centras
  Tel. 8 620 81798
  r.keliuotyte@litexpo.lt

  Paskelbta 2016-02-19

 • Praėjusios savaitės konkurso laimėtojas!

  Praėjusį penktadienį klausėme jūsų apie meškiukus, kuriuos sutikote knygose. „Augu skaitydamas“ dovana – Michaelio Bondo knyga „Ir vėl meškiukas Pedingtonas šį kartą keliauja dešimties metų skaitytojui Jonui. Štai, ką jis mums parašė:

  „Be meškiuko Pedingtono dar žinau Mikę Pūkuotuką. Bet ne tik sukurtą istoriją, bet tikrą Mikės Pūkuotuko istoriją. Ji prasidėjo per pirmą pasaulinį karą Kanadoje. Mažą meškutę traukinių stotyje nusipirko kareivis ir pavadino Vinipege, sutrumpintai Vine. Ji laivu plaukė per Atlanto vandenyną ir buvo pirma meška, kuri perplaukė Atlanto vandenyną. Jie plaukė į Britaniją. Kareivis negalėjo Vinės vežtis į Prancūziją ir paliko ją Londono zoologijos sode. Ten ją pamatė vienas vyras, kuris paskui savo sūnui sukūrė istoriją apie Vinę. Apie Winnie the Pooh, meškiuką ne meškutę. Lietuviškai yra Mikė Pūkuotukas.
  Apie Pedingtoną pirmiau pamačiau filmą, paskui perskaičiau knygą. Filmas skiriasi nuo knygos. Knygoje nebuvo tos blogos moters iš filmo, nebuvo tiek daug apie kaimyną kaip filme. Knygoje Pedingtonas nori daugiau pažinti Angliją.
  Dar mes turime anglišką knygą apie meškiuką Kordurojų. Bet ji labiau mažesniems vaikams. Joje yra daug didelių paveikslėlių ir mažai teksto.
  Man patinka visi šitie meškiukai.“

  O štai, ką rašo ištikimas „Augu skaitydamas“ draugas Airidas: „Kai dar buvau mažesnis, daug skaičiau knygų apie meškiuką Mikę Pūkuotuką. Daug knygų apie jį skaitė mama. Man labiausiai patiko skaityti apie visokius nuotykius šimtamylėje girioje. Patiko visi Mikės draugai. Ir nenuorama tigras, ir darbštuolis triušis, ir kengūra su savo vaikeliu.
  Mikė labai mielas, jis man panašus į išdykusį vaiką."

  Austėjai įsimintiniausia knyga apie meškiuką buvo ,,Meškiukas Pedingtonas". Austėja rašo: „Kitų knygelių apie meškiukus nelabai pamenu.Pedingtonas man buvo išskirtinis tuo, kad mokėjo kalbėti. Jis buvo labai mielas, krėsdavo daug išdaigų, bet Braunų šeima jį vistiek labai mylėjo. Taip pat esu žiūrėjusi filmą ,,Meškiukas Pedingtonas" kuris man nemažiau patiko už knygą. Pedingtonas ištikrųjų yra šaunus. Aš labai džiaugiuosi kad rašytojas sukūrė tokį nepaprastą meškiuką!"

  O Smiltė prisimena ir dar vieną meškiuką. „Aš žinau vieną pasaką. Ji vadinasi ,,Ežiukas rūke''. Iš tos knygos man labai patiko meškiukas. Jis toks mielas ir draugiškas. Toje knygoje rašoma apie meškiuko ir ežiuko draugystę."

  Ačiū visiems dalyvavusiems, rytoj skelbsime kitą konkursą!

  Paskelbta 2016-01-19

 • Knyg(i)ų mūšių finalas!

  Svarbioji diena „Knyg(i)ų mūšių“ dalyviams – metas skelbti rezultatus!

  Šiemet „Knygių mūšių“ atkrentamajam žaidimui užsiregistravo net penkiasdešimt penkios komandos! Trisdešimt aštuonios vyresniųjų (10-12 metų) komandos ir septyniolika jaunesniųjų (7-9 metų) komandų. Tačiau bendras žaidėjų amžiaus vidurkis – 10 metų, kai praėjusiais metais registravosi daugiau jaunesniųjų ir bendras amžiaus vidurkis buvo devyneri metai. Taigi „Augu skaitydamas“ skaitytojai tikrai auga!

  Komandos registravosi iš įvairių Lietuvos vietų: Vilniaus, Klaipėdos, Šiaulių, Panevėžio, Marijampolės, Ukmerkės, Utenos, Palangos, Alytaus, Rumšiškių, Trakų, Druskininkų, Telšių, Dovainonių, Švenčionių, Tauragės, Visagino, Velžio, Ignalinos, Užpalių.

  Jaunesniems skaitytojams lengviausi klausimai pasirodė apie eiliuotas pasakas – daugelis žinojo, kad Justino Marcinkevičiaus voras „Voro vestuvėse“ norėjo vesti saulę, o Eduardo Mieželaičio eiliuotoje pasakoje apie Zuikį Puikį beveik visi įrašė trūkstamą žodį. Taip pat daugelis komandų lengvai įvardino septintojo nykštuko vardą (buvo parašyti šeši vardai, reikėjo įrašyti septintąjį) ir daugelis žinojo, jog žymiausia Švedijos karvė yra Mamulė Mū.

  Vyresniesiems klausimai buvo sunkesni, tad jiems ir atsakinėti sekėsi šiek tiek sunkiau. Tačiau klausimus apie Mumius ir apie linksmo vaikų rašytojo Davido Walliamso herojus atsakė beveik visi. Labai smagu, kad vaikai žino, jog daktaro Aiskaudos prototipas – daktaras Cemachas Šabadas gyveno Vilniuje. Beveik visi lengvai įminė ir tai, jog eilėraštis „Tupi šarka“ yra parašytas Maironio.

  Džiaugiamės, kad vaikai skaito naujausias knygas, bet nepamiršta ir lietuviškos klasikos.

  Taigi – sunkiausia dalis paskelbti laimėtojus, nes norisi pasakyti, kad laimėtojai yra visi vaikai, dalyvavę atkrentamajame žaidime – jūs subūrėte savo draugų komandas ir turėjote drąsos jas užregistruoti bei dalyvauti.

  Na, o finale lapkričio 17 dieną susitiks šios komandos (komandos surašytos abėcėlės tvarka):

  „Draugai“ (Vilnius)

  „Geruliai“ (Dovainonių biblioteka, Kaišiadorių rajonas)

  „Knygų angelai – 2“ (Klaipėdos Vydūno gimnazija)

  „Knygų draugai“ (Lentvaris, Trakų rajonas)

  „Knygų draugai“ (Alytaus Dzūkijos pagrindinė mokykla)

  „Knygų graužtukai“ (Šiaulių Romuvos progimnazija)

  „Smalsučiai“ (Klaipėdos miesto savivaldybės viešosios bibliotekos "Karlskronos" filialas)

  „Spinduliukai“ (Ignalinos Česlovo Kudabos progimnazija)

  „Vileišiukai“ (Vilniaus P. Vileišio progimnazija)

  „VIMS knygų kraužikai“ (VIMS – Vilnius International Meridian School)

  Paskelbta 2015-11-04

 • Savaitės laimėtojas

  Sulaukėme jūsų laiškų apie linksmiausią skaitytą knygą.
  Dešimtmetė Inga išsirinko H.A. Rey knygą „Smalsutis Džordžas“. Ji rašo „Jis duvo smalsus ir vis pamanydavo kitaip, nei yra iš tiesų – vieną kartą pamanė, kad žmogus raudona kepure yra paukštis, o kitą kartą pamatė balionus ir pamanė, kad tai – ledai.“

  Aistė išsirinko knygą Otfriedo Preußlerio knygą „Plėšikas Honceplocas ištrūksta į laisvę“. Ji pasirodė Aistei ir linksma, ir įdomi. Labiausiai ją stebino tai, kad Plėšikas Hocenplocas beveik kiekviename žodyje palikdavo klaidą.

  Svaja rašo apie Eduardo Uspenskio knygą „Kūlverstukas. Draugystės namai“. Tai – linksma istorija apie krokodilą Geną ir jo draugus. Nuostabi knygutė vaikams. Kūlverstukas tarsi atgimė iš naujo – be istorijų apie linksmąjį didžiaausį neužmiega net tolimosios Japonijos vaikai! Ir tai nieko nuostabaus – juk nuoširdi draugystė ir nuotykiai niekad nesensta. Jie grįžta, kad taptų naujos kartos vaikų herojais − šįkart trečiosios lietuviškos Kūlverstuko nuotykių knygos puslapiuose.

  Gabijai juokingiausia knyga – Deivido Valjamso „Žiurkainis“. „Joje pasakojama apie tai, kaip mergaitė turi žiurkę, bet jos pamotė neleidžia jos laikyti. Tačiau tėtis padeda jai išgelbėti žiurkę. O pamotę su žiurkių naikintoju jie mašinos pagalba sumala į mėsainius.“

  Gabijos sesei Akvilei tai Linos Žutautės „Kakė Makė ir pabėgusios ausys“. „Knyga apie tai, kaip Kakė Makė neklausydavo visų namiškių ir nuo jo pabėgo ausys ir nukeliavo į zoologijos sodą. Iš pradžių Kakė Makė jų ieškojo pas antis, paskui norėjo skolintis iš dramblio, o galiausiai – iš beždžionės.

  Dar viena Svajos knyga Galia Lami Dozo „Karvutė Dorutė“: „Tai linksma, nuotaikinga knygelė mažiesiems, iliustruota išraiškingais paveikslėliais.“

  Mama Aušra rašo: „Mano pirmokėlis dar tik pradeda skaityti, tad dar knygas tenka skaityti abiems kartu, bet kiek pamenu prieš kokius metu kvatojo, net skambejo visas butas, nuo knygos „Na Palauk“. Kai tik paimdavom šios serijos naują knygą, sūnui pasirodydavo visos labai juokingos, nes vilkas niekaip zuikio nepagauna.

  Irutė rašo: „Astridos Lidgren „Pepė Ilgakojinė“ – linksmiausias pasakojimas pasaulyje apie pramuštgalvę Pepę Ilgakojinę ir jos nepakartojamus nuotykius kartu su savo draugais Tomiu ir Anika. Tai linksma ir nuostabi knygelė vaikučiams.“

  Na, o šios savaitės prizas keliauja Rūtos šeimai. Ji rašo: „Mano sūneliui labai patiko Astridos Lindgren „Karlsonas, kuris gyvena ant stogo". Tėtis skaitydavo vakarais ir abu juokdavosi už pilvų susiėmę. Panašiai buvo ir su „Emiliu is Lionebergos“.

  Paskelbta 2015-10-27

 • Ir vėl Knyg(i)ų mūšiai!

  Kokio dalyko mokytojas (dėstytojas) buvo Lewis Carroll, sukūręs Alisos personažą? Kokia lietuvių autorė sukūrė šiuo metu populiariausią Lietuvoje personažą mažiesiems skaitytojams? Kiek plėšikų tykojo Ali Baba pasakoje apie jo žygius?

  Jeigu žinote atsakymus į šiuos ir kitus knyginius klausimus, jums metas burti savo komandą artėjantiems Knyg(i)ų mūšiams!

  „Augu skaitydamas“ ir LRT jau antrą kartą organizuoja žaidimą „Knyg(i)ų mūšiai“. Praėjusiais metais žaidimui buvo užsiregistravę keturiasdešimt komandų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių - Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Marijampolės, Klaipėdos, Alytaus. Dešimt komandų pateko į finalą ir kovėsi dėl pagrindinio prizo - kelionės į Amsterdamą. Laimėtojai - trečiokų komanda iš Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos - po žaidimo sakė, jog skaityti ne tik įdomu, bet ir naudinga!

  Šiemet vėl kviečiame visus 7-12 metų vaikus, kurie turi paskyras svetainėje „Augu skaitydamas“, registruoti savo komandas šiam smagiam žaidimui. Komandoje gali būti 3-8 vaikai - klasės, kiemo draugai ar bibliotekos skaitytojai. Komandas galima burti dviejose amžiaus kategorijose: 7-9 metų ir 10-12 metų.

  „Knyg(i)ų mūšių“ atkrentamasis turas vyks lapkričio 3 dieną, o finalas - lapkričio 17 dieną. Šiemet žaidimu galės mėgautis ne tik patys žaidėjai, bet ir Lietuvos televizijos žiūrovai - lapkričio 17 dieną vyksiantis finalas bus filmuojamas!

  Taigi kviečiame visus savo smalsius, smagius skaitytojus burti ir registruoti savo komandas iki spalio 30 dienos. Jūsų laiškų laukiame adresu ruta@laikasskaityti.lt

  Paskelbta 2015-10-26

 • Metų knygos rinkimai artėja!

  Jau netrukus sužinosime, kokias penkias lietuvių rašytojų knygas vaikams, paaugliams, suaugusiesiems ir poezijos mylėtojams siūlo akcija „Metų knygos rinkimai“. O mums įdomu prisiminti istoriją, kokios knygos vaikams ir paaugliams iki šiol yra tapusios metų knygomis, t.y. laimėjusios daugiausiai skaitytojų simpatijų.

  Nors akcija „Metų knygos rinkimai“ prasidėjo 2005 metais ir suagusieji savo knygą rinksis jau vienuoliktą kartą, knygos vaikams ir paaugliams metų knygos rinkimuose atsirado tik nuo 2006 metų. Taigi, šiemet vaikai savo mėgiamą knygą rinks dešimtą – jubiliejinį – kartą. Paaugliai negalėtų tuo džiaugtis, nes jiems knygos buvo siūlomos ne kasmet. Tačiau apie viską – plačiau.

  Taigi pirmieji Metų knygos rinkimai vaikams ir paaugliams: vaikų knyga 2006 metais buvo išrinkta Selemono Paltanavičiaus knyga „Velniukas ir vieversiukas“ – apie pasiutėlį, bet tuo pačiu geraširdį velniuką. Keletą pirmųjų akcijos metų vaikai galėjo balsuoti ir piešiniais – daugybė jų plūsdavo balsuojant vaikams už mėgiamiausią knygą. Paauglių knyga tais metais tapo Daivos Vaitkevičiūtės detektyvinė apysaka „Trise prieš mafiją“. Greičiausiai, paauglius įtraukė ne tik įdomi istorija, vieną vasarą nutikusi vaikų globos namų auklėtinių gyvenime, bet ir puikios Andriaus Zakšausko iliustracijos.

  2007-aisiais metais atsitiko taip, jog paaugliams lietuviai rašytojai beveik nerašė. Tad ir knygų paaugliams penketuko tiesiog nebuvo. O metų knyga vaikams tapo Rimanto Černiausko „Slieko pasaka“ – istorija apie tai, kas atsitinka, kai ne tik vaikams, bet ir sliekams nesinori į mokyklą.

  Po metų, 2008 metais į vaikų knygos nugalėtojo sostą atsisėdo vaikų mylimas rašytojas ir knygų iliustratorius Kęstutis Kasparavičius. Jo knyga „Sodininkas Florencijus“ – apie mažo meškinų miestelio gyvenimą. Paaugliams tais metais buvo pasiūlytos keturios knygos, o laimėtoja tapo Editos Milaševičiūtės „Įsimylėjėlių stovykla“ – šmaikšti, paaugliška, lengvai suprantama knyga.

  Kaip manote, kokio rašytojo knyga vaikus pakerėjo 2009 metais? Ir vėl Kęstučio Kasparavičiaus knyga „Kiškis Morkus Didysis“. Kaip ir praėjusiais metais, 2009-aisiais paaugliams pasiūlomos vėl tik keturios knygos. Šioje kategorijoje metų knyga išrenkama Kristinos Gudonytės „Blogos mergaitės dienoraštis“. Ši rašytoja pirmą kartą laimi paauglių pasitikėjimą, tačiau ne paskutinį. Nuo pirmos knygos ji tampa vaikų mylima rašytoja, kurios ne tik knygas malonu skaityti, bet visada labai miela su pačia ja susitikti, pasikalbėti – tai vienas iš tų retų suaugusių žmonių, kuris puikiai supranta vaikus ir paauglius, lengvai su jais bendrauja bet kokiomis temomis.

  2010 metais grįžta paauglių knygų penketukas – ekpertai vėl pasiūlo po penkias knygas ir vaikams, ir paaugliams. Vaikų metų knyga išrenkama Rimanto Černiausko knyga „Vaikai ir Vaiduokliai“, o paauglių metų knyga tampa – Vytauto Račicko „Baltos durys“.

  Po metų vaikai savo metų knyga išrenka Vytauto V. Landsbergio „Stebuklingas Dominyko brangakmenis“, o paaugliai – Gendručio Morkūno „Iš Nuomšiko gyvenimo“. Tai labai jautri istorija, pasakojama vaiko, kurį galima išsinuomoti.

  2012 metais į vaikų metų knygos sostą vėl grįžta Kęstutis Kasparavičius su „Sapnų katyte“. Turbūt pelnytai jį galime laikyti mėgiamiausiu Lietuvos vaikų knygų kūrėju. O paauglių knygų kategorijoje antrąkart sutinkame Kristinos Gudonytės knygą. Šįkart tai „Ida iš šešėlių sodo“ – knyga apie meilę, pavydą, pasitikėjimą, išdavystę, amžinybę ir mirtį.

  2013 metais ir vėl turime situaciją, kai paaugliams nepasiūlomas knygų penketukas. Turbūt teisingai situacija buvo aprašyta prieš keletą metų:Lietuvoje stokojame tikrai geros literatūros paaugliams. Nors vienas kitas rašytojas ir bando šį žanrą, tačiau tarp skaitomiausių paauglių knygų vis dėlto dominuoja verstinės. Tokioje situacijoje džiaugiamės kiekviena pasirodžiusia gera knyga, net jei ji ir nėra literatūros šedevras.“ (Vita Mozūraitė Knygų aidai, 2009 Nr. 1) Džiaugiamės, kad situacija ima keistis, nes pastaraisiais metais pasirodė tikrai nemažai puikių knygų paaugliams ir, panašu, jog kūrėjai neketina sustoti. Na, o vaikai 2013 metais savo metų knyga išrinko Ingridos Vizbaraitės knygą „Karžygiuko istorija“.

  Šių metų Vilniaus knygų mugėje buvo apdovanoti paskutiniai – 2014 metų laureatai: vaikai metų knyga išrinko Danguolės Kandrotienės „Spintos istorijas“, o paaugliai – Vytauto Račicko knygą „Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais“.

  Nedaug liko laukti – jau šią savaitę sužinosime, kokias lietuvių rašytojų knygas mums siūlo skaityti ekspertai, tačiau jeigu šiuo metu svarstote, ką skaityti, Metų knygos rinkimuose laimėjusios knygos gali jums padėti – jos tarsi lakmuso popierėlis, leidžiančios sužinoti, ką labiausiai skaito jūsų bendraamžiai ir padėti išsirinkti savo knygą.

  Gero skaitymo!

  Paskelbta 2015-10-20

 • Savaitės laimėtojas

  Šį kartą mūsų jaunuosius skaitytojus kvietėme dalytis mėgiamiausiu eilėraščiu.
  Kokių tik laiškų nesulaukėme!
  Skaitytojai dalijosi ne tik mylimiausiais eilėraščiais, bet ir savo kūryba. Ramunė rašo: „Knyga man - didelis turtas. Būdama mažytė turėjau kuklią bibliotekėlę, visų turimų knugučių pavadinimus buvau susirašiusi į sasiuvinį. Ir dabar, pamačius kaip keturmetė dukrytė verčia knygas iš savo bibliotekėlės, man nė kiek nepikta už netvarką - ji taip renkasi kokią vartys dabar!“ Teisingas požiūris, nes namuose auginama tikra skaitytoja! Ramunė atsiuntė ir savo eilėraščių, dalijamės vienu.

  Rinkom obuolius po vieną,
  Pas močiutę grėbėm šieną.
  Prisikimšome uogyčių,
  Gėrėm arbatas žolyčių.

  Saulei daineles dainavom,
  Vėjui rankomis mojavom.
  Ežerus visus išbraidėm,
  Gamtoje slėpynių žaidėm.

  Tempėm grybus iš beržyno
  Ir kaimynų ąžuolyno.
  Lakstėm pievomis basi-
  Esame labai sveiki.

  Jurgos mėgiamiausias yra Salomėjos Nėries eilėraštis „Lauk manęs“. Kas neatmena pirmųjų jo eilučių?

  „Nemune ledai išplauks,
  Obelys pabals. -
  Parymok, manęs palauk
  Prie baltos obels.“

  Austėja išsirinko eilėraštį „Kas išbarstė Abėcėlę?“ Ji rašo, kad jai patiko ne tik eilėraštis, bet ir knygutės iliustracijos.

  „Micė acė kumpacėlė,
  Kas išbarstė abėcėlę?
  Micę a, micė b,
  Gal išdykusi pelė?

  Ištrankytos visos raidės,
  lyg kas būtų karą žaidęs.
  Kaip išmoks vaikai skaityti,
  Jeigu žodžiai išardyti?

  Micė acė kumpacėlė,
  Sutvarkykim abėcėlę,
  Sudėliokim iš eilės,
  Paklausykim,kaip skambės.“

  Airidas dalijasi ne tik eilėraščiu, bet ir savo velykiniais darbeliais. Kai buvo visai mažas, mama Airidą išmokė deklamuoti šį Petro Panavo eilėraštį:

  APIE ZUIKĮ IR ZUIKIENĘ

  Kartą zuikis ir zuikienė
  Krūmuos kepė kiaušinienę.
  Skrido pempė viršum krūmo
  Ir pamatė - rūksta dūmai.
  Žvilgt į savo pilką lizdą:
  Ten tiktai lukšteliai blizga.
  Kad įdūko kuoduotoji
  Visos plunksnos piestu stojo.
  Visas laukas buvo pilnas
  Pempių klyksmo, zuikių vilnos.
  Nuo to sykio, nuo to karto
  Kopūstienę zuikiai kerta.
  Jei kas mini kiaušinienę
  Rausta zuikis ir zuikienė.

  Septynmetės Birutės mama pati sukūrė eilėraštį savo dukrai:

  Ankstų rytą Birutėlė jau išbudo
  Nuo saulutės žvilgsnio įkyraus.
  Ji jai švietė, dar zuikučius siuntė.
  O mergytė gainiojo ir žaidė…
  Štai ir savo Mamą ji išvydo,
  Jai mamytė šypsos, ji tai pat.
  Apkabina, bučkį padalina.
  Dar vėliau, jau pavalgiusios drauge.
  Rieda, dunda miško takeliu,
  Ten jas sveikina genelis margas,
  Linki gero poilsio ir kelio
  Voveraitė štai po medį laipo,
  Ieško riešuto, konkorėžio gražaus,
  Pažiūrėk, kiek ji jau grybų pridžiovino!
  Nereikės jai žiemą skųstis,
  Kad neranda ji maistelio,
  Nes sniegelis viską paslėpė po antklode stora
  Tolumoj, ten briedis stovi,
  O ragų koks grožis nematytas!
  Ir neveltui girioj išrinktas Karalium!
  O šiek tiek arčiau, nuostabi šernų šeimą,
  Pažiūrėk, štai šių šerniukų - tėtis, o čia jų - mama,
  Ai, kokie jie gražūs, bet labai maži,
  Birutėlė jau ketina bėgti jų paglostyti,
  Bet staiga grybukai jai pamoja,
  Lekia, bėga ji pas juos…
  O centre jų Baravykas.
  Toks linksmas, nuostabiai grakštus,
  Žavis juo visi…
  Netrukus posėdis sukviečiamas
  Dalyviams pasitarus,
  Jam Grybų suteikta Karaliaus karūna.
  Karaliaus darbą dirba puikiai,
  Nes išmano idealiai.
  Klauso ūmėdės ir musmirės
  Ir dar daugybė grybų visokių…
  Bet štai Birutė jį pamatė,
  Ir jai jis nuostabiai žavus…
  Pagriebia jį už galvelės,
  Palikdama kotelį augti…
  Ir nėr Karaliaus, ir vėl reik posėdį sukviesti...

  Savo eiles apie rudenį atsiuntė ir Raminta.

  Ruduo klevo lapais nudažė man plaukus,
  Ištiško prinokus paletė spalvų.
  Aš suglaudžiu delnus - gal dangui, gal žemei,
  Gal dainai, gal šnabždesiui šių vakarų.
  Svajones kaštonais išmėtys laukimas,
  Kažkas juos surankios,
  Kas tiki dar vis.
  Voratinklio siūlais bures aš sulopau,
  Tik kriauklės verpete sapnus surandu.
  Šermukšnio karoliais save aš papuošiu,
  Kai akys blizgės tamsoje - nežinosi nuo ko.
  Gyvenimas basas, vienplaukis bastūnas,
  Bet skrisiu, skubėsiu pas jį aš namo.

  Šio konkurso dovana keliauja Rasmai. Ji dalijasi savo vaikystės eilėraščiu, kurį dabar mielai skaito ir savo vaikui. Tai visiems puikiai žinomas ir lengvai įsimenamas Justino Marcinkevičiaus eilėraštis „Ruduo“

  „- U ti ti ti, šalta, -
  Skundžiasi ruduo:
  - Kas pasiūs man paltą,
  Kas kepurę duos?

  Kojos jau sušlapo,
  Permerkė lietus.
  Kas iš klevo lapo
  Man pasiūs batus?“

  Nesušalkite!

  Paskelbta 2015-10-16

 • Ir vėl Knyg(i)ų mūšiai!

  Kokio dalyko mokytojas (dėstytojas) buvo Lewis Carroll, sukūręs Alisos personažą? Kokia lietuvių autorė sukūrė šiuo metu populiariausią Lietuvoje personažą mažiesiems skaitytojams? Kiek plėšikų tykojo Ali Baba pasakoje apie jo žygius?

  Jeigu žinote atsakymus į šiuos ir kitus knyginius klausimus, jums metas burti savo komandą artėjantiems Knyg(i)ų mūšiams!

  „Augu skaitydamas“ ir LRT jau antrą kartą organizuoja žaidimą „Knyg(i)ų mūšiai“. Praėjusiais metais žaidimui buvo užsiregistravę keturiasdešimt komandų iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių - Vilniaus, Kauno, Panevėžio, Marijampolės, Klaipėdos, Alytaus. Dešimt komandų pateko į finalą ir kovėsi dėl pagrindinio prizo - kelionės į Amsterdamą. Laimėtojai - trečiokų komanda iš Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos - po žaidimo sakė, jog skaityti ne tik įdomu, bet ir naudinga!

  Šiemet vėl kviečiame visus 7-12 metų vaikus, kurie turi paskyras svetainėje „Augu skaitydamas“, registruoti savo komandas šiam smagiam žaidimui. Komandoje gali būti 3-8 vaikai - klasės, kiemo draugai ar bibliotekos skaitytojai. Komandas galima burti dviejose amžiaus kategorijose: 7-9 metų ir 10-12 metų.

  „Knyg(i)ų mūšių“ atkrentamasis turas vyks lapkričio 3 dieną, o finalas - lapkričio 17 dieną. Šiemet žaidimu galės mėgautis ne tik patys žaidėjai, bet ir Lietuvos televizijos žiūrovai - lapkričio 17 dieną vyksiantis finalas bus filmuojamas!

  Taigi kviečiame visus savo smalsius, smagius skaitytojus burti ir registruoti savo komandas iki spalio 30 dienos. Jūsų laiškų laukiame adresu ruta@laikasskaityti.lt

  Paskelbta 2015-09-24

 • Praėjusios savaitės konkurso laimėtojas!

  Praėjusį kartą klausėme jūsų apie iliustracijas knygose. Kaip visada sulaukėme gražių jūsų laiškų. Gabija rašo:

  „Man viena gražiausių iliustruotų knygų – tai Justino Marcinkevičiaus „Grybų karas“. Labai patiko tos knygos paveikslėliai. Joje eiliuota forma pasakojama, kad grybų pulkaunykas buvo storas Baravykas. Tai jis ir pavaizduotas storas, senas, vos paeinantis grybas. Paliepė –baravyko žmona – taip ir nupiešta, kaip apie ją aprašyta – nelaiminga, nes nemadingai pasirėdžiusi, viskuo nepatenkinta ir pasipūtusi, reikalaujanti šilko skaros. Neskaitant šios knygos, o tik žiūrint paveikslėlius, suprastum, kad ruošiasi įvykti karas, kad visiems vadovauja Baravykas, kad Ūmėdė tą dieną kėlė vestuves, o kai išgirdo apie karą, net nualpo, kad yra ruošiama kariuomenė iš grybų – „vienas šleivas, du kreivi, 4 -pusiau gyvi“. Pabaigoje supranti, kad karas taip ir neįvyko, nes į mišką atlėkė vaikai.“

  Gabijos sesei Akvilei labiausiai patiko Eduardo Mieželaičio knyga „Zuikis Puikis“. „Ten pavaizduota, kaip Zuikienė ruošia savo vienintelį sūnų į mokyklą, kaip siuva jam liemenę ir dar kišenę, kaip kiškutis eina į mokyklą, tačiau pamato kopūstą, užvalgo ir užmiega, paskui linksminasi su lapute. Kitą dieną Zuikis Puikis neišmokęs pamokos gūžėsi paskutiniame suole. Tačiau kai mokytoja parašė jam dvejetą, jam ūsais nuriedėjo ašarėlė. Jis suprato, kad negerai elgėsi ir vėliau mokėsi gerai.“

  Devynmetė Neringa rašo, kad nuo mažų dienų augo su knyga – nuo ketverių metų ji skaito ir jai labai patinka knygos. „Iš paskutinių perskaitytų pati pačiausia buvo Rachel Renee Russell „Prietrankos dienoraštis“. Iliustracijos nerialiai puikios! Nors ir nespalvotos, bet tokios išraiškingos, motyvuotos ir paprastos! – rašo Neringa ir priduria, kad jos nuomone šios knygos yra su gražiausiomis iliustracijomis.

  Airidas darkart peržiūrėjo savo knygų lentynas ir išrinko pačią spalvingiausią, pačiais gražiausiais paveikslėliais, knygą. Jis išsirinko Mauri Kunnas knygutę „Dvylika dovanų kalėdų seneliui“. „Tai labai spalvinga, nuotaikingais paveikslėliais knygutė. Kone kiekvienam veiksmui pritaikytas paveikslėlis. Nebūtinos net raidės, paveikslėlį galima skaityti...Kiek įvarių nutikimų nutiko nykštukui, kuris norėjo pradžiuginti senelį. Kaip jis stengėsi, ir kaip jam sekėsi, galima ne tik perskaityti, bet ir pamatyti...“

  Labai išsamiai savo mėgiamiausią iliustruotą knygą aprašo Austėja: „kai perskaičiau jūsų savaitės klausimą,įškart prisiminiau vieną knygą pavadinimu ,,Seku seku pasaką".Šią knygą aš skaičiau būdama gerokai mažesnė,bet tik šioje knygoje yravisam pasauly gražiausi paveikslėliai.Knygelę man nupirko mama knygyne,o parėjusi namo pirmiausia atkreipiau dėmesį į iliustracijas.Jos buvo pačios spalvingiausios,ryškiausios ir mieliausios bei glostančios širdį.Beje,negaliu pamiršti jog, kaip ir jūs sakėte,labiausiai atitiko kiekvieną tos knygelės pasakėlę.Jeigu ten pasakojama apie undinėlę, kitame puslapyje nupieštalabai linksma undinėlė.Jeigu pasakojama apie berniuką Pipiriuką, ten pavaizduotas besišypsantis, mažas, pūstais žandeliais berniukas.Ir taip kiekvienoje pasakėlėje,kiekviename puslapyje.Labiausiai man patikusi pasakėlė iš šios knygelės yra pavadinimu ,,Naujoji širdis".Ten pasakojama, kaip daktaras su savo angelėliais labai negeram berniukui pakeitė širdelę iš blogos į gerą.Ir netgi čiapaveikslėliai, pasakojantys apie blogą berniuką, buvo spalvoti.Patarčiau perskaityti šią knygelę netgi ir dideliems, nes jūs netik galėsite pasigrožėti iliustracijomis, bet ir pasimokyti.“

  O visa Rasos šeima sako, kad šiuo metu visų trijų vaikų skaitomos ir ilgai ilgai analizuojamos, tyrinėjamos yra Linos Žutautės knygutės apie Kakę Makę.„Nuostabiai iliustriuotos, tiek smulkių detalių, užduotėlių, paveikslėliai prikausto vaikučius.“ – rašo trijų vaikų mama Rasa.

  Prizas už šį klausimą keliauja Ignui, kuris mums parašė apie Rudyardo Kiplingo „Džiunglių knygą“: „Man atrodo, kad tokioje knygoje iliustracijos būtinai turi būti. Kai skaitai apie tokius dalykus, kurių nebūna šiais laikais, gali net pritrūkti fantazijos ir įsivaizduoti, kaip tai atrodytų realybėje. O šios iliustracijos atskleidžia tai, ką pačiam įsivaizduoti sunku. Aš žinau, kad yra kelios „Džiunglių kngos“. Man padovanojo visai naują ir ji man labai patiko. Jeigu ne iliustracijos, nežinau, ar taip pat įdomiai būčiau perskaitęs šią knygą.“

  Paskelbta 2015-09-08

 • Praėjusios savaitės konkurso laimėtojas!

  Mieli mūsų skaitytojai, iš jūsų atsakymų atrodo, kad patekti įknygą iš tiesų būtų įdomu visiems. Dalijamės visų jūsų atsakymais, o šios savaitės prizas keliauja Adelinai:
  ,,Jūsų klausimas man labai patiko, nes kai skaitau knygą visada įsivaizduoju save pagrindine veikėja. Tai geriau padeda pažinti ir personažą,ir knygą. Aš taip įsijaučiu, kad net pamirštu, kur esu ir laikas tiesiog praskrieja. Bet manau, kad norėčiau tapti Alison iš knygos ,,Tik Viena Diena'', kurią parašė Gayle Forman.
  Kodėl būtent ši knyga? Ji viena mano mėgstamiausių. Alison visą gyvenimą buvo moksliukė. Baigusi mokyklą gauna iš tėvų dovaną – kelionę po Europą. Paskutinę dieną ji susipažįsta su gražuoliu Vilemu. Vilemas jai pasiūlo nukeliauti į Paryžių. Ji sutiko, bet net nenutuokė, kad tą dieną ji visiškai pasikeis.
  Ši knygą tapo mano mėgstamiausia todėl, kad viskas pasikeičia akimirksniu. Net neišeina nuspėti, kas bus toliau. O ir ten buvo pati gražiausia meilės istorija, kokią esu skaičiusi.“

  Devynerių metų Airidas keliautų į Linos Žutautės knygą ,,Ferdinandas ir Pū. Žygis į Australiją”. Kodėl?
  ,,Todėl, kad myliu šuniukus ir kačiukus. Susidraugaučiau su jais, galėtume kartu keliauti. O keliauti aš mėgstu, ir nuotykius mėgstu. Būtų mūsų šauni kompanija. Padėčiau jiems, nuraminčiau, apginčiau. Nukeliautume ne tik į Australiją bet ir į kitas šalis. Gal į išgalvotas, gal į tikras.
  Paneščiau kuprinę, jiems nešti juk sunku. Išmokyčiau juos žaisti kamuoliu. Mes susirastume daug draugų, ir juos pakviestume kartu keliauti. Gal kokį dramblį ar kupranugarį, na galima ir arkliuką. Jie mus paneštų ant nugaros. Toliau nukeliautume. Pasistatytume palapinę ir joje miegotume. O paskui toliau keliautume..."
  O pagrindinius herojus - katiną ir šunį – Airidas išlankstė iš popieriaus.

  Austėja rašo: ,,Jeigu galėčiau patekti į knyga, būtų knyga pavadinimu ,,Bembis”. Kodėl norėčiau patekti būtent į šią knygą? Ogi todėl, kad tik ten knibždėte knibžda įvairiausios paslaptys. Pas Bembį norėčiau atsidurti ir paklausyti paukščių čiulbesio, pažiūrėti kaip antelės plaukioja su ančiukais upelyje, pabėgioti su Bembiu jo pievelėje o svarbiausia, prieš tai susipažinti su Bembiu. Pakalbėti, pasidalinti svajonėmis ir didžiausiais troškimais. Manau, aš Bembiui papasakočiau visas savo paslaptis. Nes Bembis jų tikrai niekam neišduotų ir saugotų jas kaip savo. Ką veikčiau su Bembiu? Striksėčiau po pievelę kartu su juo, pasikviesčiau į draugiją kiškučių, ir ieškočiau neįveikiamiausių nuotykių! Taip pat dar labai labai norėčiau susipažinti su Bembio mama. Kodėl? Nes tik jos dėka atsirado mano geriausias draugas BEMBIS!”

  Dainiaus knyga būtų ,,Hobitas, arba Ten ir Atgal''. ,,Todėl, kad ten yra daug nuotykių ir veiksmo. Taip pat ten patekęs galėčiau susipažinti su žinomiausiu pasaulio Hobitu Bilbu Beginsu bei Elfu Legolasu, burtininku Gendalfu Pilkuoju, Nykštukų vadu Treino sūnumi Torinu Ažuolskydžiu.”

  Gabija rašo: ,,Jei būtų galima patekt į knygą, aš norėčiau patekti į ,,Raganaitė Bela”. Joje daug nuostabių dalykų. Knygoje Bela mokosi kerėti, aš irgi truputį to norėčiau išmokti. Jei mokėčiau kerėti, galėčiau visus savo norus išpildyti. Taip pat jei mokėčiau kerėt, padėčiau kitiems.

  Linkime jums knygų, į kurias norisi patekti!

  Paskelbta 2015-08-25

 • Savaitės laimėtojas

  Sveiki, jaunieji skaitytojai,

  Praėjusį kartą prašėme parašyti apie mėgstamiausius gyvūnus knygose. Iš atsakymų matyti, kad karaliauja katinai!

  Štai Austėjai labiausiai patikęs gyvūnas yra Kasparas kačių princas. ,,Kasparas man labiausiai patinka tuo, jog yra princas. Daugelis katinų yra paprasti. Kai kurie, netgi gyvenantys gatvėje, o Kasparas – prabangoje. Be to, Kasparas yra išgyvenęs daug sunkių įvykių. Vienas iš jų toks, kad jo mylima šeimininkė karalienė numirė. Kasparas dėl to labai liūdėjo. Jis mylėjo šeimininkę ir ne visiems panorėjusiems leisdavo jį glostyti ar myluoti. Po kiek laiko Kasparas išplaukė laivu ,,Titanikas”. Stebuklas, kad Kasparas išgyveno per ,,Titaniko” griūtį. Ši knyga būtų labai įdomi visiems vaikams, tad rekomenduoju ją perskaityti! Ji man labia labai patiko...”

  Akvilei labiausiai patinka jorkšyriukė Bela. Jai Bela primena jos pačios šuniuką, galbūt dėl to ji tokia jai ir mėgiama.

  Gabija dažnai savo atsakymuose mini Džeronimą Stiltoną – akivaizdu, kad tai mėgiamiausias jos herojus – gyvūnas: ,,man jis patinka, nes yra labai protingas ir turi savo leidyklą. Džeronimas visur keliauja ir patiria daug nuotykių, kuriuos užrašo knygose. Knygą išleidžia ir tampa geresnis už Selę Raspelen – didžiausią jo priešę. Džeronimas rengiasi žaliu kostiumu, baltais marškiniais ir raudonu kaklaraiščiu. aš norėčiau būti panaši į jį.

  Lukui labiausiai patiko Nindzė Timis iš knygos ,,Nindzė Timis ir pagrobtas juokas”. Tokių nuotykių patirti norėtų ir Lukas. ,,Nindzė Timis – draugiškas, geras ir protingas katinas. Man patiko jo nuotykiai ir taip, kaip jis gelbėjo pasaulį. Labai gražūs ir knygos paveiksliukai!”

  O štai mažoji mūsų skaitytoja Birutė, kuriai netrukus jau bus septyneri, sako mėgstanti visus kačiukus knygose: ,,Jie yra draugiški, moka patys dviračiu važiuoti ir moko saugiai važiuoti vaikučius, rūpinasi šeimininku, juos galima paglostyti, panešioti, miegoti kartu, apsaugo nuo pelyčių ir svarbiausia – katinukai (visi personažai: katinėlis Juodis, Leopoldas, Batuotas katinas, Tomas, Pūkis, Saimonas ir t.t. ) – geriausi vaikų draugai.” Birutei ir iškeliauja šios savaitės knyga – Leenos Parkkinen ,,Gražiausia karvutė”.

  Paskelbta 2015-08-12

 • Savaitės laimėtojas

  Sulaukėme gražių jūsų laiškų. Dalijamės vaikų atsakymais, o šios savaitės prizą – Natalie Babbitt knygą ,,Amžinieji Takiai” išsiųsime Austėjai. Štai jos laiškas apie gražiausią šios vasaros knygą:

  ,,Man įdomiausia vasarą perskaityta knyga buvo rašytojo Zizou Corder ,,Liūtų berniukas". Ji yra apie berniuką vardu Čarlis, kuris mokėjo kačių kalbą. Čarlio tėvai buvo mokslininkai. Vieną dieną Čarlis, grįžęs namo, tėvų nerado. Kadangi turėjo neįtikėtiną gabumą, paklausė netoli esančių kačių. Deja, nieko nesužinojo. Į namus atėjęs berniukas pasakė, jog Čarlis turįs eiti su juo. Anksti rytą atsikėlęs jis pabėgo iš namų, nes žinojo, kad jo tėvai yra pagrobti. Mane Čarlis nustebino tuo, jog nepuolė verkti ir rėkti kaip daugelis vaikų mano manymu būtų padarę. Jo pasiryžimas surasti tėvus, kad ir kas benutiktų, mane sužavėjo. Iš jo aš pasisėmiau begalę drąsos, nes tėvai yra brangiausias dalykas pasaulyje. Čarlis beieškodamas tėvų patyrė daug, tiek nuotykių, tiek gąsdinančių nutikimų. Mama jam buvo palikusi nežinomą formulę ir liepė jam ją nešiotis visur kur tik bebūtų, bet Čarlis nesuprato ką ji reiškia. Jis plaukė laivu ,,Kirkė", rengė pabėgimą su liūtais. Na,o jo tėvai plaukė povandeniniu laivu. Juos pagrobė dėl to, kad jie turėjo daug reikalingos informacijos. Šią knygą aš rekomenduoju perskaityti visiems visiems - tiek mažiems, tiek dideliems. Ji man buvo labai įdomi ir daug ko pamokanti”

  Gabijai labiausiai patikusi šios vasaros knyga – Vytauto V. Landsbergio knyga ,,Arklio Dominyko brangakmenis". Štai ką rašo Gabija: ,,Ši knyga, kaip ir kitos apie Arklį Dominyką, pilna nuotykių. Joje toliau pasakojama, kaip tęsėsi Dominyko ir rugiagėlės meilė, kaip jis dėl jos aukojosi ir ieškojo pradingusio brangakmenio. Brangakmenis buvo reikalingas, kad rugiagėlė nenušaltų žiemos metu. Teko ir vėl Dominykui keliauti į žvaigždes naujo brangakmenio, nes senąjį pavogė Gandras Alfonsas su savo žmona. Man patiko, kad nepaisant visų blogų dalykų, knyga vis tiek gerai baigėsi.

  Jos sesė Akvilė rašo: ,,man labiausiai patiko Walt Disney knyga apie Mauglį. Ten aprašomi Mauglio nuotykiai, kai jis buvo mažas, kaip norėdami apsaugoti nuo tirgo Šerchano, džiunglių gyventojai bandė nuvesti mažąjį Mauglį į žmonių kaimą, tačiau vis kas nors nutikdavo, tai beždžionės užpuldavo, tai pitonas Ka užhipnotizuodavo, tai galiausiai teko susikauti su pačiu Šerchanu, kuris išsigando Mauglio uždegtos ugnies ir pabėgo. Panteros Bagiros ir meškino Balu dėka galiausiai Mauglis pateko į žmonių kaimą, kur pamatė labai gražią mergaitę.

  Devynmetis Airidas šią vasarą jau perskaitė ne vieną knygelę, labiausiai jam įsiminė apie vilkolakiuką Dolfą.
  Tai dvi knygutės: ,,Vilkolakiukas Dolfas. Gimtadienio staigmena" ir,,Vilkolaliukas Dolfas. Pilnatis".
  Skaitė jas Airidas savarankiškai, vis papasakodamas mamai, pasidalindamas įspūdžiais. Knygos skaitėsi labai lengvai, greitai ir buvo labai įdomios.Perskaitęs abi knygas, Airidas jas ir aprašė - buvo puiki proga prisiminti rašymą. Airidas mums atsiuntė ir savo darbų iliustraciją. Štai ką parašė Airidas:
  ,,Dolfas atsikėlė iš miego. Priėjo prie lango ir pažiūrėjo į pilnatį. Staiga nutiko kaikas baisaus. Jis pavirto vilkolakiu. O Dolfas buvo paprastas berniukas, gyveno su draugu Timiu ir jo tėvais. Dolfas nežinojo, ką jam toliau daryti. Nes reikėjo slapstytis nuo Timio tėvų ir draugų. Dolfas patyrė daug nuotykių. Timio tėvai sakė priims jį tokį koks jis yra.Dolfas, Timis, Noura, Dolfo senelis Leo visi jie patyrė įvairių nuotykių.Buvo įdomu kaip Dolfui seksis toliau."

  Nedai labiausiai patikusi knyga yra Hektoro Malo istorija ,,Be šeimos''.

  ,,Šią gana storą knygą perskaičiau vasaros pradžioje. Man ji ypač patiko, kadangi pasakojo neįprastą istoriją apie berniuką, ieškojusį savo šeimos: iš pradžių jis keliavo su klajojančiu artistu Vitaliu, vėliau susipažino su kitu vargšu berniuku ir taip vis artėjo prie savo svajonės. Perskaičiusi siūliau savo draugams. Daugelis jų perskaitė šią knygą ir taip pat nenusivylė!
  Siūlau ir jums!”

  Mes irgi siūlome remtis vaikų rekomendacijomis – juk vaikai patikimiausi ekspertai.

  Paskelbta 2015-08-03

 • Šaunus kvietimas bibliotekoms!

  Viešosios bibliotekos, norinčios skleisti žinią ir organizuoti veiklas, skatinančias paauglius ir jaunimą susipažinti su 2014 m. leidyklos „Alma littera“ organizuoto „Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso“ laimėtomis knygomis, kviečiamos teikti paraiškas.

  Reikalavimai paraiškoms:

  • paraiškos forma – laisva;

  • paraiškoje pateikti informaciją apie planuojamas veiklas, kuriuose būtų supažindinama su „Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso“ išrinktomis knygomis, apie knygų sklaidą bendruomenėse;
  • viena biblioteka/filialas gali teikti tik vieną paraišką, kurioje turi aiškiai atsispindėti kaip įtrauks bendruomenės paauglius ir jaunimą supažindinant su konkursą laimėjusiomis knygomis;
  • paraiškos apimtis iki 1 lapo (A4 formato).

  Paraiškas siųsti paštu:

  elektroniniu paštu: a.mockiene@almalittera.lt.

  Paraiškos priimamos iki 2015 m. birželio 17 d.

  „Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso“ organizatoriai atrinks geriausias paraiškas ir jas pateikusioms bibliotekoms padovanos po vieną konkursinių knygų – Akvilina Cicėnaitė „Niujorko respublika“, Daina Opolskaitė „Eksperimentas gyventi“, Rebeka Una „Atjunk“ - komplektą.

  Paauglių ir jaunimo literatūros konkurso organizatoriai

  Paskelbta 2015-06-03

 • Savaitės laimėtojas!

  Praėjusią savaitę keliavom! Po tą pasaulį, kuris aprašytas knygose. Tačiau mums buvo ne mažiau įdomu. Na, o mūsų kelionės dar smagesnės, kai vaikai atsiunčia ne tik savo įspūdžius, bet ir savo kūrinukų, piešinių. Tad šį sykį dalijamės aktyviojo skaitytojo Airido atsiųsta nuotrauka ir skaitome, ką mums parašė vaikai:

  Tomas: ,,Aš keliavau kartu su peliuku ne po didelį pasaulį, o po mišką, kuriame gyveno Grufas. Man knygą ,,Grufas“ skaitė mama, o paskui aš ją beveik išmokau atmintinai. Gal tai ir trumpa kelionė mums, bet peliukui ji buvo ilga ir sunki, nes jam reikėjo pabėgti nuo lapės, gyvatės, pelėdos, o paskui ir nuo Grufo, kuris buvo išgalvotas.“

  Austėja: ,,Man paliko didžiausią įspūdį apie keliones visų jau seniai žinomo ir be abejo mėgstamo filmo knyga ,,Namelis Prerijose". Bet papasakoti norėčiau apie dvi šios serijos knygeles kurias skaičiau su malonumu ir džiaugsmu ,,Namelis Prerijose" ir ,,Namelis Girioje". Mane šios knygelės sužavėjo šios šeimos gyvenimu, bendravimu ir nuotykiais. Ingalsų šeimyna nusprendė išvažiuoti ir pasistatyti namelį lygut lygutėlėse prerijose. Kelionė buvo ilga ir varginanti. Ne mažiau vargo ir prakaito buvo išlieta kai savo furgonėliu Ingalsai pasiekę Prerijas pradėjo statyti namelį. Tėtis norėjo gyventi indėnų kraštuose, prerijose ir atsitraukti nuo miestelio garsų ir triukšmo. Štai nuo ko prasidėjo kelionė ir naujas Ingalsų gyvenimas kituose kraštuose. Namelį statė visa šeima, padėdami vienas kitam. Buvo taip, kad mama padėdama statyti namelį vos nežuvo, nes ant jos užkrito didžiulis rastas. Mamos koja buvo visa ištinusi. Taip pat negaliu pamiršti ir mergaičių Merės, Loros ir mažosios Kerės. Merė buvo vyriausia iš mergaičių (beveik kaip mama). Mergaitės kiekvieną dieną padėdavo mamai ir nepalikdavo jos vienos dirbti. Na, o kita kelionė prasidėjo tuo jog šeima apsigyveno girioje. Kiekviena ten išauštanti diena buvo kupina šviesos, nuotykių ir meilės. Gyvenimas girioje buvo nepakartojamas. Jis visiems kėlė begalę energijos ir neapsakomo gyvenimo stebuklo laimę ir džiaugsmą. Šios šeimos kelionės mano manymu yra iš visų kitų pačios ilgiausios ir liūdesio bei džiaugsmo daugiausiai išlietos. Tokios kelionės pasitaiko tik kartą gyvenime...”

  O štai, ką rašo Gabija: ,,Iš knygų apie keliones man patiko knyga apie Robinzoną Kruzą. Jis labai norėjo keliauti ir patirti įvairių nuotykių, todėl išplaukė laivu į kelionę. Jo laivas sudužo ir jis pateko į negyvenamą salą. Čia jis turėjo išgyventi pasiklaudamas vien savimi. Čia jis gyveno ilgai, todėl per tą laiką susikūrė sau namus, išmoko medžioti ir kitaip prasimanyti sau maisto. Teko jam susidurti su kanibalais.
  Jo draugais saloje buvo tik išgelbėtas januolis, kurį jis pavadino Penktadieniu ir papūga. Toje saloje jis gyveno ilgus metus. Kažkur skaičiau, kad ši knyga paremta tikra istorija.
  Man irgi kartais norėtųsi bent kelias dienas pagyventi negyvenamoje saloje ir įsivaizduoti, kaip aš ten išgyvenčiau. Bet nenorėčiau ten patekti viena ir dar taip ilgai.”

  Gabijos sesutė Akvilė: ,,Iš knygų apie keliones man patiko knyga "Guliverio kelionės". Guliveris keliavo po šalis, vienoje šalyje jis tapo milžinu, nes toje šalyje gyvenę žmonės buvo mažo ūgio liliputai, jie iš pradžių jo bijojo, bet Guliveris padėjo jiems įveikti savo priešus, todėl jie susidraugavo. Kitoje šalyje Guliveris pats tapo mažu žmogeliuku tarp milžinų. Kitose savo kelionėse jis patiria dar kitokių nuotykių.
  Visi šie nuotykiai yra išgalvoti, nes tikrovėje taip negalėtų būti. Bet man ši knyga tuo ir patiko, kad knygose įmanoma viskas.

  Mūsų iliustracijos kūrėjas Airidas daugiausia keliauja kartu su ragana Lile skaitydamas Knisterio knygeles. Su pagrindine veikėja ragana Lile pabuvoja ir kosmose, ir dinozaurų šalyje, atranda Ameriką. Šitos serijos knygelės labai patinka mažajam skaitytojui. Knygelės lengvai skaitomos, pilnos nuotykių. Kaip Airidas sako, perskaitęs tokią knygą turi gerai pagalvot ar skaitei, ar filmą žiūrėjai, nes viskas labai tikroviška.

  Šios savaitės prizas keliauja Eglei. Ji pasakoja mums apie stebuklingą kelionę – Alisos kelionę Stebuklų šalyje. ,,Aš manau, kad kelionės gali būti labai įvairios. Kartais net trumpas pasivaikščiojimas gali atrodyti kaip ilga kelionė – galbūt ką nors sutiksi, o gal atrasi ką netikėto. Turbūt taip atsitiko ir Alisai, kuri neplanuotai atsidūrė tokioje nuotykingoje kelionėje, kurios galima jai tik pavydėti. Na, nežinau, ar tikrai aš ir pati norėčiau patekti į tokią triušio olą, bet juk Alisai viskas baigėsi gerai. Ši kelionė man patiko todėl, kad joje Alisa sutiko tokių herojų, apie kuriuos net nesugalvotum. Įdomu, kaip rašytojui kilo mintis sugalvoti Skrybėlininką, Češyro katiną ar kitus knygos veikėjus. Alisa kartais labai juokinga ir pasielgia taip, kaip nereikėtų, bet kitose istorijose ji elgiasi protingai, lyg būtų jau suaugusi. Aš norėčiau tokią knygą rekomenduoti visiems savo draugams, nes mes daug dalykų galime pamatyti savo akimis, o apie tokius nuotykius įmanoma perskaityti tik knygoje."

  Paskelbta 2015-05-26

 • Savaitės laimėtojas!

  Praėjusią savaitę prašėme išsirinkti bet kurią knygą iš Augu skaitydamas rekomenduojamų knygų sąrašų ir parašyti atsiliepimą apie knygą. Koks gi praėjusios savaitės derlius?

  Gabija pasirinko Nomedos Marčnaitės knygą ,,Lėlė": ,,Ši knyga apie vienišą mergaitę, kuri, mamai išvykus dirbti, apsigyveno pas močiutę ir rado seną lėlę, tiksliau – lėlės galvą. Ji buvo dar jos mamos. Mergaitė ją sutvarkė ir ši lėlė tapo jos geriausia drauge. Šią knygą perskaitė ir mano mama, ir močiutė, o prosenelei apie šią knygą papasakojau pati. Tada jos visos man papasakojo apie savo pirmąsias arba mylimiausias lėles. Prosenelė papasakojo, kad savo pirmąją lėlę pasidarė iš medžiagų atraižų, nes anksčiau tokių lėlių kaip dabar nebuvo. Bet ji vis tiek buvo labai mylima, jai darydavo rūbelius ir su ja visada žaisdavo. Močiutė pirmąją savo lėlę gavo dovanų, tačiau rūbelių nebūdavo lėlėms pirkti, todėl siūdavo pati. Mama mylimiausią lėlę gavo per gimtadienį, ji buvo labai didelė, todėl jai tiko mažų vaikų rūbeliai. Tikiuosi, kad ir aš kada nors galėsiu savo vaikams papasakoti istoriją apie mylimiausią lėlę.

  Akvilė rašo apie Eric Carle knygą ,,Labai alkanas vikšrelis": ,,Šioje knygoje nėra daug skaitomo teksto, bet už tai labai gražūs paveikslėliai, vis norisi versti kitą puslapį ir žiūrėti, ką vikšrelis valgė kasdien, kol tapo gražiu drugeliu. Šią knygą atsiminiau, nes savaitgalį aplankiau Vilniuje esančius drugelių namus, kuriuose buvo vikšreliai, o taip pat ir gyvi drugeliai, kurie išsirisdavo iš tų vikšrelių.”

  Simona su mama perskaitė Janoscho knygą ,,Panama labia graži”. Abiems knyga labai patiko. ,,Įdomiausia buvo, kaip Meškiukas ir Tigriukas ieškojo Panamos, tačiau ją rado ten, kur visai nesitikėjo. Sekdama jų kelionę ir pati džiaugiausi dviejų draugų atradimais. Be to, labai gražūs ir knygutės paveikslėliai.”
  Austėja rašo apie knygą ,,Vilkolakiukas Dolfas. Gimtadienio staigmena":,šią knygą aš nusipirkau mokykloje. Tą dieną į mokyklą atvažiavo ,,Nieko rimto” leidykla. Kai pamačiau šią knygą, iškart užsinorėjau ją nusipirkti. Mane sužavėjo knygutės iliustracijos. Spalvotas ir linksmas viršelis vertė ją perskaityti ir sužinoti visus mažojo Dolfo nuotykius. Šioje knygelėje pasakojama, kaip per savo septintąjį gimtadienį Dolfas pavirto mielu pūkuočiuku vilkolakiu. Šią knygą be galo rekomenduočiau perskaityti visiems – ir mažiems, ir dideliems. Visus mano bendraamžius tikrai sužavėtų vilkolakiuko istorija ir paskatintų norą perskaityti kitas šios serijos knygeles. Ši knyga yra begalinio džiaugsmo ir linksmų nuotykių, joje daug gražių paveikslėlių, kurie kviečia prisėsti, atsiversti knygą ir persikelti į Dolfo gyvenimą ir nuotykius!”

  Airidas rašo apie Danguolės Kandrotienės knygą ,,Spintos istorijos": ,,Jau pats knygos viršelis atrodo viliojančiai: pasuksi raktelį spynoje ir atsivers paslaptingos durelės.” Airidui labai patiko, kad istorijas pasakoja jau seni daiktai, tad jų istorijos, pasak jo, tikrai istoriškos. Norėtų jis, kad ir namuose būtų tokia spinta, kurioje daiktai pasakotų istorijas apie močiutes, senelius, mamą ir tėtį vaikystėje.
  Jam taip pat patiko veikėjai: žiurkė Filadelfija, ir šikšnosparnis Aleksas. Labai pasirodė juokinga, kad žiurkė sugraužusi anglų kalbos vadovėlį, manė išmokusi angliškai.
  Airidas dalijasi tokia knygos citata: ,,Pasaulis iš tiesų priklauso nuo to, kaip į jį žiūri. Jei linksmai - ir pasaulis būna linksmesnis. O jei žiūri pro ašaras - ir jis būna ašarotas."
  Tad jo linkėjimas – visiems žiūrėti į pasaulį tik linksmai.

  Vytautė rašo, kad ji labai juokėsi skaitydama A.A. Milno knygą ,,Pūkuotuko pasaulis”: ,,Pūkuotukas mato pasaulį labai paprastai. Jam atrodo, kad visi dalykai yra išsprendžiami, o visi klausimas turi savo atsakymus. Kartais net garsiai juokdavausi iš jo murmelių arba patarimų draugams. Man atrodo, kad tai tikrai linksmiausias meškiukas pasaulyje.”

  Birutė prisiminė Linos Žutautės knygą ,,Kakė Makė ir netvarkos nykštukas": ,,Knyga gausiai iliustruota, mažai teksto, tai pats vaikas gana anksti gali pradėti mokytis skaityti dar ir dėl to, kad raidės didelės. O Birutės mamytei labiausiai patiko, kad vaiką ši knygelė išmokė tvarkos.”

  Na ir mūsų šios savaitės laimėtoja – Viktorija, kuri rašo apie Kate DiCamillo knygą ,,Jei ne Vinis Diksis”: ,,šią knygą man rekomendavo perskaityti mokytoja. Džiaugiuosi, kad paėmiau knygą į rankas, nes kartais būna, kad kažkas parekomenduoja knygą, o tu visai nenori jos skaityti arba tau ji nepatinka. Su šia knyga buvo visai kitaip. Istorija lengvai skaitėsi, aš knygą greit įveikiau. Vinis Diksis - linksmas ir keistas šuo, kuris mėgsta žemės riešutų sviestą. Jis mane sužavėjo taip pat kaip ir Opalą. Jeigu aš kada sutikčiau besišypsantį šunį, irgi negalėčiau praeiti pro šalį. Tai graži istorija apie draugystę ir apie tai, kaip gali pasikeisti viskas gyvenime, jeigu padarai kažkokį teisingą žingsnį – Vinis Diksis pakeitė Opalos gyvenimą, ji nebebuvo vieniša – turėjo ne tik šunį, bet ir draugų. Aš manau, kad ši istorija turėtų patikti visiems vaikams ir labai ją rekomenduoju.”

  Paskelbta 2015-05-19

 • Savaitės laimėtojas!

  Dar vienas savaitės konkursas baigėsi. Gavome daug gražių vaikų laiškų. Lietuvos rašytojai, kurie rašo vaikams, tikrai turi kuo džiaugtis!

  Gabija rašo: mano mėgstamiausia lietuvių rašytojo knyga yra Vytauto V. Landsbergio ,,Pelytė Zita”. Šią knygą pirmą kartą man perskaitė mama, paskui turėjau CD su šios pasakos ištrauka, o neseniai perskaičiau ir pati. Man patiko, kad jai nutiko daug visokių nuotykių, kad susipažino su įdomiais personažais, pažino, kas yra gėris, o kas yra blogis, kas yra tikrieji draugai. Be pelytės Zitos dar labai patiko tas katinas, kuris gyveno Žmogelių namuose.

  Akvilė neseniai perskaitė Justino Marcinkevičiaus knygą ,,Greitoji pagalba”:

  ,,Ši knyga apie tai, kaip viena lėlė suvalgė mėlynus dažus ir jai iškvietė greitąją pagalbą, nes niekas nežinojo, kokia jai liga. Greitai atvyko greitosios pagalbos komanda, kurią daugiausiai sudarė žvėrys. Šunelis Avas išsiaiškino, ką lėlytė suvalgė. Lėlytė buvo greitai išgydyta, o kitos lėlės ir žvėreliai labai susidraugavo. Ji man labai patiko, kad vieni kitiems padėjo, ypač patiko šunelis Avas. Ir labai labai gražūs šios knygos paveikslėliai.”

  Sumanusis Airidas, kuris savo laiškus ir iliustruoja, išrinko aprašyti knygą "Kelionė po Lietuvą". Tai enciklopedija. kurią parašė Edita Minkuvienė ir Aušra Didžgalvienė.
  Knygoje Airidas rado daug informacijos apie savo gimtąją šalį. Ją skaitydamas, pats tarsi keliavo po Lietuvą, nes knygoje rado net didžiųjų miestų planus, kuriuose pažymėti lankytini objektai. Jis jau planuoja kur reikės nuvykti atostogų metu.
  Knygos dėka sužinojo tai, ką turi žinoti kiekvienas Lietuvos žmogus: kur ir kokio dydžio yra Lietuva, kas valdo Lietuvą, kokie valstybės simboliai, kaip keitėsi pinigai, kas slypi žemės gelmėse, kokie yra didieji miestai ir kokia jų istorija ir dar daugybę kitų įdomių dalykų. Knyga dar įdomi tuo, kad joje netrūksta užduočių, darbelių ir žaidimų.
  Tokiai lietuviškai knygai Airidas padarė ir lietuviškus skirtukus: geltonos, žalios ir raudonos spalvos, tokių spalvų, kokios yra Lietuvos vėliavoje.
  O atlikdamas užduotėlę, susijusią su trispalvės spalvomis, sužinojo, kad yra ir daugiau valstybių, kurių vėliavose vyrauja tokios pat spalvos, tik jų išsidėstymo tvarka visai kitokia. Suskaičiavo, ir susipažino su tomis valstybėmis.
  Mama antrino savo sūnui, kad knyga tikrai puiki ir naudinga - praturtina ji ne vaiką, bet ir tėvelius. Airidas rekomenduoja ją paskaityti visiems savo bendraamžiams.

  Austėjai patinka rašytojas Vytautas Ažušilis. ,,Esu perskaičiusi dvi jo parašytas knygas ,,Gėlytė mokinė" ir ,, Gėlytė burtininkė". Man labiausiai patiko ir mane sužavėjo knyga ,,Gėlytė mokinė". Šią knygą aš gavau gimimo dienos proga. Iš pradžių man ji pasirodė neįdomi, bet kai pradėjau skaityti, taip įsijaučiau į mergaitės gyvenimą, jog perskaičiau per vieną dieną. Man labai patiko mergaitės gyvenimas bei istorijos ir nuotykiai. Gėlytei fėjos suteikė galią išgydyti gerus žmones. Ši knyga yra labai pamokanti. Dėl to ir siūlyčiau perskaityti ją savo draugams ir bendraamžiams. Gėlytė yra mergaitė. Ji labai laukė rugsėjo pirmosios. Džiaugėsi, kad ten galės išmokti skaityti, rašyti ir labai gražiai piešti. Gėlytė neturi tėvų, tačiau gyvena su senele ir katinėliu Murkiu bei šuneliu Tikiu. Jie buvo jos vieninteliai ją užjaučiantys draugai. Mokykloje ji susipažino su mergaite vardu Saulutė. Taip jos tapo neišskiriamos draugės. Eidavo kartu namo,valgydavo priešpiečius ir būdavo kartu. Tik bėda, jog mokykloje mokėsi labai negeri padaužos Šmikis, Štikis ir Švikis. Jie skriausdavo Saulytę su Gėlyte, o labiausiai man patikdavo kai Tikis jas apgindavo.“

  ,,Linos Žutautės knyga ,,Ferdinandas ir Pū. Žygis į Austtraliją" man patiko dėl aprašytų nuotykių ir linksmo Ferdinando charakterio. Labai norėčiau ir pats namie turėti tokį katiną ir tokį šuniuką - rašo Vitas - jeigu norite nuotykių, rinkitės šią knygą"

  Šios savaitės laimėtoja – Saulė, kuri labai gražiai, išsamiai ir širdingai rašo apie savo mėgiamą knygą:

  ,,Daug knygų lietuvių rašytojų perskaičiau, bet ko gero įsimintiniausia Violetos Palčinskaitės ,,Muzika troliui". Knyga tiesiog kvieste kvietė paimti ją į rankas. Kai paėmiau ją, apėmė ypatingas, dar niekad nepatirtas jausmas. Prie knygos buvo pridėtas CD kompaktas. Skaičiau ir klausiausi nuostabių Edvardo Grygo muzikos garsų. Knygoje aprašomi įspūdžiai, autorės patirti viešnagės Norvegijoje metu, kur jai teko bendrauti ne tik su vaikais, bet ir su troliais.
  Knygoje aprašoma įdomi autorės patirtis besisvečiuojant Norvegijos mokykloje. Ak, kaip gerai būtų, kad ir mums mokytojai kartais leistų bent kelias minutes nusnūsti, kaip kad leido savo mokiniams mokytojas Jarlė! Juk apie tai svajoja kiekvienas mokinys. O kaip reaguoti į tai, kai tavo kambario durų rankena staiga ima ir pažaliuoja? O atsidarius durims pasirodo didelis ir šiurpus trolis Molis? Jis nenori taip paprastai leisti surasti Sorės Morės pilies, todėl pateikia tik įvairias užuominas, taip pat visada kažką išsineša, kad paieškos užtruktų. Jis moko, kaip išmokti muziką išgirsti ne ausimis, bet širdimi. Tikrai painu, bet jei tikrai norima išgirsti muziką, tai įmanoma.
  Autorė aprašo neparastai žavius ir draugiškus Norvegijos žmones, kurie rūpinasi vieni kitais - vakarais uždega šviesas languose, kad praeiviams gatvėse būtų jaukiau, o ir patiems smagiau grįžti į apšviestus namus. Per gimimo dienas vieni kitiems dovanoja gėles, nes dovanos - tik nereikalingi daiktai, kurių nėra kur padėti. O juk gėlės – jos pradžiugina kiekvieną. Per Kalėdas norvegai kepa net 7 pyragus ir keliauja į svečius. Tai tikrai įdomi tradicija. Skaitydama tokius dalykus, nejučia pagalvodavau apie žmones, gyvenančius Lietuvoje. Juk meilės, rūpesčio vieni iš kitų gimtinėje retai sulaukiame.

  Rekomenduočiau šią knygą perskaityti visiems: ir vaikams, ir suaugusiems. Net neabejoju, jog stačia galva pasinersite į nuotykius, kurie pateikiami jau pirmuosiuose knygos puslapiuose. Tikiu, jog kiekvienas suaugęs skaitydamas šią knygą nors trumpam sugrįš į savo vaikystę. Juk tai, patikėkite manimi, būtų tokios jaudinančios akimirkos. Ši knyga - tai puikus būdas įgyvendinti visus savo norus ir troškimus.”

  Paskelbta 2015-05-11

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Dar vienas savaitės kokursas baigėsi. Klausėme apie Vilnių ir jo legendas ir gavome įdomių vaikų atsakymų.

  Sesutės Gabija ir Akvilė labai išsamiai rašo, ką rado knygose. Tikiuosi, kad jų aprašomi pasakojimai įkvėps ir kitus vaikus pasidomėti Vilniaus istorijomis ir legendomis. Sesėms ir iškeliaus Justino Žilinsko knyga ,,Mano Vilnius mano".

  Dalijamės vaikų pasakojimais:
  Akvilė: Aš perskaičiau knygoje, kad Vilniaus miesto įkūrimą puošia gražios senovės laikų legendos. Kunigaikštis Gediminas medžiojo Neries pakrančių giriose, ten nakvojo ir susapnavo geležinį vilką, o staugė jis kaip 100 vilkų. Krivis Lizdeika patarė toje vietoje, kur sapne matė vilką, pastatyti miestą ir pilį, kuri bus neįveikiama priešų kaip geležinis vilkas. O šimtas vilkų reiškia gyventojus, kurie garsins Gediminą ir miesto garbę bei galybę po visą pasaulį. Gediminui toks sapno aiškinimas patiko ir jis ten įkūrė Vilnių.
  Pasak kitos legendos, Vilniaus mieste tekantis upelis, įtekėdamas į Nerį, kėlė dideles vilnis, todėl upelis pradėtas vadinti Vilnia. Vėliau Vilnios ir Neries santakoje įsikūręs miestas gavo Vilniaus vardą.

  Gabija: ,,Apie šią legendą perskaičiau knygoje ,,Vilniaus legendos". Kunigaikštis Gediminas norėjo pastatyti pilį – pačią tvirčiausią, kad pilis garsintų Lietuvą ir amžinai būtų lietuviška. Susikvietė visus krivius ir paklausė, ką paaukoti dievams, kad pilis būtų neįveikiama priešų. Jie pasakė, kad reikia surasti motiną, kuri sutiktų dėl Lietuvos paaukoti sūnų. Greitai buvo rasta tokia motina, bet prieš tai sūnus uždavė tris klausimus kriviams, nes negalėjo patikėti, kad Lietuvos dievai tokie rūstūs ir gali norėti jo mirties. Klausimai buvo tokie: kas pasaulyje lengviausias, kas pasaulyje kiečiausias, kas saldžiausias. Kriviai atsakė, kad lengviausias – pūkas, kiečiausias – plienas, saldžiausias – medus. Jaunuolis paprieštaravo, kad lengviausias – kūdikis ant motinos rankų, saldžiausias – motinos pienas, o kiečiausia – jo motinos širdis, kad gali paaukoti savo sūnų. Gediminas tokį išmintingą jaunuolį norėjo palikti tarnauti Lietuvai, todėl kriviams liepė ieškoti naujo sprendimo. Kriviai vėl pasitarė ir liepė surasti jauną mergelę. Atėjo mergelė, pasipuošusi, su rūtų vainikėliu ir laukinių gėlių puokšte. šoko į duobę visai nesigailėdama Tėvynės gerovei savo jaunos gyvybės. Krivis vertė didžiulį akmenį ant jos, tačiau įvyko stebuklas – akmuo krisdamas nepalietė mergelės, tik iš jos rankų ištraukė gėlių pluoštelį. Kariai prašė dovanoti drąsiai mergelei gyvybę, nes tik dabar pasireiškė tikroji dievų valia. Visi suprato, kad dievams pakako pluoštelio Lietuvos laukų gėlių. Jaunos mergaitės, taip karštai mylinčios tėvynę, gyvybė reikalinga tėvynei, o ne dievams. Suprato ir kunigaikštis, kad dievams pakanka gėlių, o ant jų pastatyta pilis bus tokia, kokios jis ir troško. Šios legendos anksčiau nebuvau girdėjusi, man ji buvo labai graži, todėl norėjau ja pasidalinti ir su kitais vaikais.

  Airidas skaitė knygą ,,Vilniaus legenda". Knyga sužavėjo ir Airidą, ir jo mamą, kuri jam tuo metu knygą skaitė. Po tos knygos skaitymo Airidas pastatė pilį, kurios iliustracijomis ir dalijamės. Šios savaitės klausimas paskatino Airidą susirasti šią knygą miesto bibliotekoje ir vėl ją perskaityti. O vasarą jis svajoja įgyvendinti seną svajonę ir apsilankyti toje legendomis apipintoje pilyje.

  Dešimtmetė Adriana rašo skaičiusi apie Vilniaus siaubą, kuris gyveno labai seniai Vilniaus senamiestyje, ėdė praeivius žmones, o ypač vaikus.

  Vytas iš Druskininkų rašo, kad ne pats skaitė, o iš mamos girdėjo istoriją apie mitinę būtybę Baziliską, gyvenusį Vilniuje. Jis buvo baisus ir mirti galima buvo vien nuo jo žvilgsnio. Todėl vienintelis būdas su juo kovoti – parodyti jam veidrodį, kad mirtų nuo savo paties žvilgsnio.

  O devynmetė Aurelija skaitė knygą ,,Vilniaus padavimai”. Jai labiausiai patiko knygos piešiniai (iliustratoriuis Andrius Seselskas). ,,Sako, kad Vilniuje slypi užburtų turtų. Galbūt ir dabar dar galima juos rasti.”

  Nedai įdomi pasirodė knyga ,,Vilniaus padavimai''. Neda rašo: ,,tokios vienos istorijos negalėčiau išskirti. Jos visos buvo labai įdomios ir, kai kurios, netgi šiurpios.”

  Paskelbta 2015-05-05

 • Knyg(i)ų mūšiai!

  Mieli mūsų skaitytojai,

  jau gauname jūsų laiškus su komandomis ,,Knyg(i)ų mūšiams“. Tiems, kurie primiršo arba negirdėjo, primename – spalio mėnesį vyks žaidimas ,,Knyg(i)ų mūšiai“, į kurio finalą pateks dešimt geriausiai pasirodžiusių komandų kiekvienoje amžiaus kategorijoje. Finalinis ,,Knyg(i)ų mūšių žaidimas vyks LRT studijoje ir bus filmuojamas.

  Praėjusių metų žaidimas buvo smagus, o laimėjusioji komanda iš Alytaus skrido į Amsterdamą. Gal šiemet sėkmė laukia jūsų komandos? Registruokite ją adresu ruta@laikasskaityti.lt. Komandoje gali būti 3-8 nariai – klasės, mokyklos ar tiesiog kiemo draugai. Registruokite ją vienoje iš dviejų amžiaus grupių: 7-9 arba 10-12 metų.

  Paskelbta 2015-04-29

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusią savaitę klausėme jūsų apie įdomiausias knygų paslaptis. Džiaugiamės, kad vaikai dalyvauja savaitės konkursuose, o mes vis sulaukiame įdomių ir kūrybiškų jų atsakymų. Šios savaitės vaikų atsakymus iliustruojame aštuonmečio Airido piešiniais.

  Taigi, piešinių autorius Airidas paslapčių rado Vytauto Petkevičiaus knygoje ,,Gilė ydų šalyje”. Pirmąkart knygą Airidui skaitė mama – vakarais prieš miegą. Airido mama pripažįsta, kad ir ji pati nekantravo sužinoti, kas gi ten bus toliau, kaip seksis tam nutrūktgalviui herojui. Vietoj vieno žadėto skyrelio vakare būdavo perskaitomi du, o kartais net trys, nes smalsumas nugalėdavo.

  ,,Esu skaičiusi daug knygų kuriose pilna paslapčių – rašo Neda. – Tai ,,Haris Poteris'', ,,Narnijos kronikos'', ,,Kalis Bliumkvistas'' ir dar daugelis kitų. Manau, kiekviena knyga turi kažkokią savo paslaptį, bet būtent šių knygų paslaptys man labiausiai neleido atidėti knygos į šalį.”

  Savo atsakymais ir šįkart mūsų neaplenkė sesutės Gabija bei Akvilė. Gabija rašo: ,,Man atrodo, kad knygos apie peliuką Džeronimą Stiltoną yra labai paslaptingos. Kiek lietuvių kalba išleista knygų apie šį nepaprastą peliuką, aš visas perskaičiau. Visose serijose būna kažkokia paslaptis, nuotykis ar mįslė, kurią knygos pabaigoje įmena Džeronimas su savo šeima. Visada norisi nepadėti knygos ir galvoti, o kas gi bus kitame puslapyje, o kaip gi baigsis ta knyga. Šios knygos iki pat paskutinio puslapio intriguoja ir neleidžia nuobodžiauti.

  Sesė Akvilė išsirinko kitą knygą: ,,Labiausiai patiko Kęstučio Kasparavičiaus knyga ,,Dingęs paveikslas". Knyga įdomi, be galo gražūs šios knygos paveikslėliai, kuriuos piešė pats knygos autorius. Buvo įdomu skaityti, kur dingo tas paveikslas. Aš buvau sugalvojusi vienokią knygos pabaigą, tačiau knyga baigėsi visai kitaip. Netikėtai. Todėl po to buvo smagu dar kartą permąstyti, kodėl taip įvyko.

  Kamilė mums pasakoja apie Vytauto Račicko knygą ,,Aš, dviratis, pirmoji meilė ir sumuštiniai su sliekais”: ,,Čia rašytojas stebi savo sukurtų personažų – Kaziuko, Tilindžio ir Aliutės Šavalinskaitės – gyvenimo kelią, daugiausia dėmesio skirdamas paauglių kasdienybei, jų jausmams ir išgyvenimams.” Šioje kasdienybėje paslapčių taip pat netrūksta.

  Adelinai klausimas pasirodė labai įdomus. Štai ką ji rašo:

  ,,Manau visose knygose yra ta paslaptis. Ji sudomina skaitytoją. Aš išsirinkau knygų cikla ,,Mielos, mažos melagės''. Knygas parašė Sara Shepar. Viskas prasideda kai keturios tobulos išvaizdos merginos gauna ,,E'' žinutę. Arija, Hana, Spencerė ir Emilija išsigastą, nes ,,E'' žino visas jų paslaptis. Merginos daro visus ,,E'' paliepimus. Visos nori sužinoti kas tas ,,E'',bet ,,E'' gudrus. Jis merginom liepia apie jį niekam neprasitarti, o jei jos sužinos,kas tas ,,E'' - mirs. Bet paskutinėje knygoje sužino…”

  (Neišduosime, ką jos sužino – gal norėsite perskaityti ir patys.)

  ,,Visas knygas skaitant per kūną ėjo šiurpas. Visuose puslapiuose jautėsi merginų baimė. Tai mane įtraukė į knygą. Tokios jausmingos knygos dar niekada neskaičiau.”

  Šios savaitės nugalėtojas – Tomas iš Klaipėdos. Jis rašo, kad knygose būna tokių paslapčių, kurios taip įtraukia, jog nebegali padėti knygos į šalį. Ir nors visas knygas apie Harį Poterį Tomas perskaitė (kaip ir turbūt daugelis vaikų), vistik įdomiausia ir paslaptingiausia knyga jis išsirinko kitą knygą: ,,Nors knygose apie Harį Poterį netrūksta įvairiausių paslapčių, labiau nei šios istorijos, mane sudomino Jules Vernes knyga ,,Paslaptingoji sala’’. Ją parekomendavo bibliotekoje ir visai nesitikėjau, kad knyga man patiks. Bet nuotykiai, apie kuriuos skaičiau šioje knygoje, buvo tokie įdomūs, kad tikrai sunku buvo padėti knygą į šalį kas vakarą. Kartais atrodydavo, kad pats esu ten ir galiu savo kailiu pajusti viską, ką išgyveno herojai. Labai rekomenduočiau visiems, kurie mėgsta paslaptis ir nuotykius.”

  Paskelbta 2015-04-27

 • Lietuva skaito! Jau gegužės 7 dieną.

  ,,Augu skaitydamas" kviečia visus Lietuvos žmones dalyvauti akcijoje ,,Lietuva skaito!" - tikroje skaitymo šventėje gegužės 7 d. 18 val. Tuo pačiu metu įvairiuose Lietuvos knygynuose vyks skaitymai, susitikimai su rašytojais.

  ,,Augu skaitydamas" kviečia ir jaunuosius skaitytojus:

  Šiaulių ,,Pegaso" knygyne (PC AKROPOLIS, Aido g. 8) vyks susitikimas su Lina Žutaute, o Vilniuje ,,Pegaso" knygyne Pylimo gatvėje (Pylimo g. 53/2) vyks susitikimas su rašytoja Kristina Gudonyte ir LRT laidos ,,Labas rytas" vedėja Eglė Daugėlaitė.

  Kviečiame visus dalyvauti, daugiau informacijos rasite šiuo adresu:

  http://www.lla.lt/lt/articles/view/id.44

  Paskelbta 2015-04-24

 • Nekasdienė klasės valandėlė!

  Dar vienas puikus pasiūlymas mokykloms (ypač Vilniaus) - į svečius prašosi knygos ,,Mano Vilnius mano" autorius Justinas Žilinskas.

  ,,Norite neįprastos klasės valandėlės? Mokykloje trūksta renginių? Siūlome suorganizuoti susitikimą su rašytoju Justinu Žilinsku. Jis mielai papasakos daug visokių rašytojiškų (ir vilnietiškų!) įdomybių, pakvies pašnekesiui apie kūrybą, vaizduotę ir skaitymą, naujausios knygos paaugliams “Mano Vilnius mano“ atsiradimą. Savaime suprantama, bus daug selfių ir autografų. Susisiekite su mumis (knygos@auksozuvys.lt, +37061608460) – aptarsime galimybes bei detales."

  Daugiau informacijos ieškokite čia:
  http://manovilniusmano.lt/

  Paskelbta 2015-04-16

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Dar viena savaitės užduotis įveikta!

  Mūsų skaitytojai turi puikią fantaziją ir prigalvoja įvairiausių būdų savo draugus ir artimuosius paskatinti skaityti.

  Trimetis skaitytojas su savo mama labai mėgsta Janosch knygą ,,Panama labai graži: kaip Tigriukas ir Meškiukas keliavo į Panamą”. Savo vyresniam draugui gimtadienio proga jis taip pat norėjo padovanoti šią knygą, tačiau jos nerado jokiame knygyne. Kad būtų įdomiau, jie su mama sugalvojo visą žaidimą – parašė draugui laišką, jame sugalvojo užduotėlę, kurią galima buvo išspręsti tik perskaičius šią knygą. Knygą parekomendavo perskaityti bibliotekoje. O įveikęs visus šiuos žingsnius, draugas gavo dovaną.

  Austėjai labiausiai patikusi knyga – Jacko Londono ,,Baltoji iltis“. Jai atrodo, kad šios knygos nuotykiai sužavėtų bet kurį: ,,Mane jis sužavėjo savo ištverme bei noru nugalėti,savo kova dėl išlikimo ir gyvybės.“

  Šešiametė Birutė siūlo įsijausti į knygos herojaus gyvenimą – turėti jo aksesuarų, žaisliukų, drabužių. O taip pat galima ne tik skaityti, bet ir nueiti į spektaklį, pastatytą pagal knygą, arba pažiūrėti knygos ekranizaciją.

  Sesutės Akvilė ir Gabija kaip visada aktyvios. Jos siūlo dalyvauti projekte ,,Augu skaitydamas“ (ačiū joms!) O štai kaip skatinama skaityti jų šeimoje: ,,Jau antrus metus savo šeimoje rengiame skaitymo konkursą, kuris tęsiasi kalendorinius metus. Kas per tuos metus perskaitys daugiausia knygų, tas ir laimės. Susitariame dėl prizo, kokį gaus metų pabaigoje. Visi tą prizą nori laimėti ir stengiasi perskaityti kuo daugiau knygų. Net ir mano tėtis perskaitė daug knygų. Šiemet prie mūsų konkurso prisijungė dar ir močiutė ir teta.“

  Aštuonmetis Airidas pasiūlytų draugui imti į rankas Renatos Česūnienės ir Lauryno Česūno knygą ,,Mėgintuvėlio kelionės‘‘.Vaikai mėgsta daryti eksperimentus ir bandymus, o šios stebuklingos knygos pagalba galima atlikti ne vieną bandymą. Jis papasakotų, kokius eksperimentus jau atliko, kokius dar tik ruošiasi atlikti. O jei tai dar nesudomintų, parodytų paties paprasčiausio, bet tikrai ne prasčiausio, eksperimento nuotraukas. Tikram stebuklui sukurti prireikė acto, sodos, stiklinio buteliuko ir baliono. Airidas įsitikinęs, kad ,,Mėgintuvėlio kelionėmis" susidomės visi jo draugai, o mes pridedame Airido atlikto eksperimento nuotrauką.

  Mūsų laimėtoja šį kartą – Emilija, kuri savo neskaitančiai draugei parašė gražų laišką:

  Migle,

  Žinau, kad tu labai nemėgsti skaityti knygų, bet norėčiau tau pasiūlyti paskaityti Džeronimo Stiltono knygą „Sūrio spalvos automobilinis namelis“. Tai istorija apie tokį peliuką Džeronimą, kuris labai nemėgo keliauti, bet senelis, turėdamas Sūrio spalvos automobilini namelį, privertė jį, ir jis iškeliavo. Keliavo labai ilgai. Jis aplankė Pelikistaną. Ten vyko rungtynės. Vienoje rungtyje jis sušalo į ledo gabalą, kitoje padarė per mažą angą eskimo namelyje ir įstrigo, dar kitoje jį gelbėjo net trys gelbėjimo komandos. Po visų nuotykių jis grįžo namo.

  Man kiekviena knyga - tai kaip nauja kelionė, kur gali pamatyti ir sužinoti kažką įdomaus, todėl labai mėgstu skaityti. Paskaityk šią knygą ir pakeliauk po įdomias vietas su jos veikėjais, gal ir tau patiks.

  Linkime, kad ir jums kiekviena knyga būtų tarsi nauja kelionė!

  Paskelbta 2015-04-13

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Prabėgo šventinė savaitė. Praėjusios savaitės klausimas apie knygų herojus vaikus, kurie yra išskirtiniai, įkvėpė parašyti daug vaikų, daugiausiai - mergaičių.

  Gabijai ypatinga yra Pepė Ilgakojinė: ,,Prikrėsdavo visokių išdaigų, padėdavo nuskriaustiesiems, plėšikus bausdavo, su ja niekada nebūdavo liūdna.”

  ,,Žinau dar vieną knygą apie ypatingus vaikus, tai Rosie Banks knyga ,,Undinių rifas". Mergaitės nukeliavę į paslaptingą karalystę, gauna ypatingų galių. Apie šias mergaites skaičiau ir kitose serijose. Man visos šios knygos labai patiko.

  Gabijos sesė Akvilė mums rašo apie Kakę Makę. ,,Kakė Makė ypatinga tuo, kad visose knygose susiduria su įvairiais nuotykiais, bet juos sėkimgai įveikia: susigrąžina dingusius žaislus, pabėgusias ausis, susidraugauja su tamsa, o per savo gimtadienį mamai padaro ypatingą staigmeną.”

  Abi sesutės, greičiausiai, yra Astridos Lindgren knygų mylėtojos, joms abiems ypatingas vaikas pasirodė ir Emilis iš Lionebergos. Štai ką raįo Akvilė:

  ,,Dar skaičiau knygelę apie Emilį iš Lionebergos. Jis pokštaudavo, bet už savo išdaigas sėdėdavo malkinėje ir droždavo medinius žmogeliukus. Jis labai mylėjo savo sesutę Idą ir darbininką Alfredą. Jis ypatingas tuo, kad jo išdaigos buvo nuoširdžios ir visada mane prajuokindavo. Nors ir buvo labai išdykęs, o mama buvo prirašiusi daug mėlynų sąsiuvinių apie jo niekšybes, nors kaimynai norėjo jį išsiųsti į Ameriką, jis sugebėjo tapti gerbiamu žmogumi, municipaliteto pirmininku,..”

  7-metei Rugilei labiausiai įsiminusios knygos apie neįprastus vaikus, yra ,,Alisa stebuklų šalyje" (mergaitė vardu Alisa) ir ,,Smaragdo miesto burtininkas" (mergaitė vardu Elė). ,,Abiejose sutinkame labai drąsias mergaites, kurios pasiryžę padėti, nebijo surizikuoti dėl kitų. Abi knygos yra vertos dėmesio ir labai rekomenduoju jas paskaityti”

  Neda rašo: ,,Su vienu išskirtiniu berniuku ,,susipažinau'' jau seniai. Tai - Haris Poteris. Jis buvo išskirtinis tuo, kad mokėjo burti pats to nežinodamas. Haris jautėsi vienišas, nepritapėlis tarp savo dėdės, tetos, pusbrolio kurie jį augino ir šlykščių bendramokslių. Tačiau vieną dieną berniukas surado savo tikruosius namus - burtų mokyklą. Tai jam padėjo atrasti save. Man ši knyga paliko didžiulį įspūdį, nes ją skaitydama aš daug ko išmokau.”

  Austėja mums pasakoja apie berniuką vardu Bredlis Čokersas. ,,Bredlis yra knygos ,,Berniukas mergaičių tualete" pagrindinis veikėjas. Jis išsiskyrė iš kitų tuo, kad buvo labai negeras. Jo nemėgo nė vienas vaikas, jis nedarydavo namų darbų, vienam naujokui netgi pasakė ,,Duok dolerį arba apspjausiu". Po kiek laiko jo mokykloje įsidarbino psichologė. Mane labiausiai sužavėjo tai kai autorius pasakojo kaip Bredlis pasitaisė. Jis tapo geru, paklusniu, tvarkingu berniuku ir jam tai padaryti padėjo jo psichologė. Aš pasimokiau to, kad visi kas nori ir jeigu stengsis iš visos širdies, gali pasitaisyti ir tapti protingesniais bei geresniais!!!”

  O šios savaitės prizas keliauja Saulei, kuri sako, jog ir pati jaučiasi keista ir ypatinga.

  ,,Man padarė įspūdį Železnikovo knyga ,,Baidyklė". Pagrindinė herojė nepelnytai buvo apkaltinta išdavyste ir klasėje buvo paskelbtas boikotas. Knyga apie patyčias yra aktuali ir šiuo metu. Rekomenduočiau ją perskaityti visiems, kas dar neskaitė.

  Silvijos Vo knygoje ,,Žmogonai" rašoma apie keistą ir ypatingą šeimą. Patiko, nes supratau, kad pasaulyje kiekvienam tenka ieškoti savo vietos, pasikliaujant tik savo jėgomis ir stiprybe. Esu paauglė ir dažnai jaučiuosi taip pat, keista ir ypatinga. Manau, šią knygą vertėtų perskaityti paauglystėje.

  Ačiū visiems už atsakymus. Juk tikrai - mes visi esame ypatingi, o tokios knygos tik įrodo, kad ypatingi vaikai yra gražūs, stiprūs, protingi, mėgstantys nuotykius.

  Paskelbta 2015-04-07

 • Su Tarptautine vaikų knygos diena!

  Jaunieji mūsų skaitytojai!

  Šiandien visas pasaulis ne tik mini pasakininko Hanso Kristijano Anderseno gimtadienį, bet ir švenčia Tarptautinę vaikų knygos dieną.
  Šios šventės pradžia - 1967 metai. Kiekvienais metais vis kitos šalies IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) skyrius yra atsakingas už tų metų plakatą bei kreipimąsi į skaitytojus. Šiais metais ši garbė teko Jungtinių Arabų Emyratų IBBY skyriui. Plakatą šių metų šventei sukūrė iliustruotoja Nasim Abaeian, o kreipimąsi - šio skyriaus pirmininkė Marwa Obaid Rashid Al Aqroubi. Šį jos kreipimąsi į lietuvių kalbą išvertė Lietuvos IBBY skyriaus pirmininkas, vaikų knygos draugas Kęstutis Urba.
  Šiuo gražiu kreipimusi bei šių metų plakatu dalijamės ir mes, linkėdami savo skaitytojams puikių knygų, keičiančių jų gyvenimą.

  DAUG KULTŪRŲ, VIENAS PASAKOJIMAS
  Marwa Obaid Rashid Al Aqroub

  „Kalbame įvairiausiomis kalbomis, mūsų kilmė labai skiriasi, tačiau
  pasakojame tokius pat pasakojimus, tokias pat pasakas.“
  Tarptautiniai pasakojimai... liaudies pasakos.
  Tai vis tas pats pasakojimas, sekamas mums visiems
  Skirtingais balsais,
  Skirtingomis spalvomis.
  Bet jis nesikeičia...
  Pradžia...
  Įvykiai...
  Ir pabaiga...
  Tai vis tas pats pasakojimas, ta pati pasaka, žinoma mums
  visiems, mėgstama kiekvieno iš mūsų.
  Visi ją girdėjome –
  Įvairias jos versijas skirtingais balsais,
  Bet ji visąlaik tokia pat.
  Kiekvienoje – herojus... Princesė... Ir piktadarys.
  Nesvarbu, kokia kalba,
  Nesvarbūs vardai
  Ar veidai.
  Visada tokia pat
  Pradžia,
  Įvykiai
  Ir pabaiga.
  Ir tasai herojus... toji princesė... ir tasai piktadarys
  Jau šimtus metų vis tokie pat,
  Jie visi mūsų draugai,
  Jie kažką šnabžda mums, kai sapnuojame,
  Jie užliūliuoja mus, užmigdo,
  Jų balsai seniai ištirpo tyloje,
  Tačiau jie nepalieka mūsų širdžių,
  Vis suveda mus visus
  Į paslapčių ir vaizduotės žemę.
  Štai todėl įvairios kultūros
  Išsilieja vienu pasakojimu.

  Paskelbta 2015-04-02

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Ir vėl sulaukėme gražių vaikų atsakymų. Labiausiai džiaugiamės, kai mums rašo klasės draugai ar vaikų grupės. Mūsų ištikimi draugai iš Visų Šventųjų šeimos paramos centro šįkart ne tik rašė ir rekomendavo, bet ir siuntė piešinius, keliais iš jų kviečiame pasidžiaugti ir jus. Vaikai rekomenduoja skaityti pasakas ,,Batuotas katinas“, ,,Katinėlis ir gaidelis“, o štai dešimtmetis Laurynas rekomenduoja perskaityti Jono Biliūno ,,Kliudžiau“. Jis rašo: ,,Ši knyga yra labai įdomi su liūdna pabaiga ir vis tiek rekomenduoju vaikams nuo 8 metų amžiaus, ten yra vaikas kuris pasimoko iš savo klaidos. Skaitydami knygą vaikai išmoks mokytis iš savo klaidų.“

  Ištikimiausiems ,,Augu skaitydamas“ draugams išsiųsime specialų prizą ir kitus vaikus raginame taip aktyviai dalyvauti savaitės konkursuose.

  Nedai iš Šiaulių labiausiai įsiminė Linos Žutautės knyga ,,Ferdinandas ir Pū“ – ją pakerėjo ne tik visi šuniuko ir katino nuotykiai, bet ir jų graži draugystė.

  Austėja skaitė knygą ,,Dėdė Fiodoras, šuo ir katinas“. Kaip knygose įprasta, katinas mokėjo kalbėti, tačiau turėjo problemą – bijojo vandens. Katinas Austėją sužavėjo savo linksmumu, ir gebėjimu dirbti įvairius darbus – adyti kojines, kepti pyragus, gražiai dainuoti.

  Skaitytoja Gabija susižavėjo Holly Webb knyga ,,Benamis katinėlis Murkius”. Knygą ji rekomenduotų draugams dėl daug įvairiausių nuotykių. O savaitės prizas šįkart keliauja Gabijos sesutei Akvilei. Smagu, kad knygą jos galės skaityti abi. Akvilė išvardino visus katinus, apie kuriuos kada nors jai teko skaityti – katinėlis Juodis, katinas Findusas, katinas Herkulis, katinas Izraelis, Batuotas katinas. Šis katinas Akvilei ir patiko labiausiai, nes buvo gudrus ir išmanus, padėjo savo šeimininkui. Katinai pasakose, sako Akvilė, gali būti ir geri, ir blogi, ir juodi, ir balti, ir raini. Bet svarbiausia, kad su jais nenuobodu.

  Dėkojame visiems dalyvavusiems, o netrukus paskelbsime ir naują savaitės konkursą.

  Paskelbta 2015-03-30

 • Praėjusios savaitės konkurso laimėtojas!

  Šįkart klausėme apie iliustracijas – kokia iliustruota knyga paliko didžiausią įspūdį ir kiek iliustracijos svarbios knygai. Kaip visada, sulaukėme šaunių mūsų skaitytojų atsakymų.

  Šešiametei Birutei pats Nindzė Timis labai patiko – jai jis panašus į jos mėgiamą katinėlį Tomą.

  Neda iš Šiaulių sako, kad iliustracijos knygai yra labai svarbios. Jos suteikia žaismingumo, galima lengviau įsivaizduoti, apie ką rašoma, kur vyksta veiksmas. Be iliustracijų tekstas atrodo blankesnis.

  Kajus iš Kauno atsiuntė labai išsamų atsakymą. Jis mano, kad Iliustracijos knygai suteikia daugiau patrauklumo, nes vaikams jas įdomiau skaityti. Knyga be iliustracijų praranda pusę savo įdomumo.

  Štai, ką jis rašo apie knygą „Pagaliukų šuo”: „Tai viena įspūdingiausių knygų, kurias man teko skaityti. Pačioje knygos pradžioje autorius pasakoja, kad jis pats nusprendė iliustruoti savo knygą, nors visiškai nemoka piešti. Dėl to nemokėjimo piešti atsirado Pagaliukų šuo. Pagrindinį herojų jis piešė iš tiesių pagaliukų. Manau, kad autorius nusprendė pats tapti knygos iliustratoriumi dėl to, kad kitas žmogus, negalėtų įsivaizduoti, kaip turėtų atrodyti šuo ar kiti šios knygos herojai.”

  Kajus perskaitęs daugybę knygų, tačiau pačios įspūdingiausios iliustracijos jam – estų rašytojo Edgar Valter knygose "Puokiai" ir "Puokių istorijos": „Spalvotos, nuotaikingos iliustracijos, kurios gimė vidury miškų prie pelkės. Aš šiek tiek pavydžių estų vaikams, kurie bet kada gali nuvykti į Puokių parką ir pasivaikščioti tais takeliais, kuriais vaikščiojo rašytojas Edgar Valter ir jo sukurti Puokiai. Kai pasivaikštai po pelkėtą mišką, gali lengviau suprasti, kas įkvėpė rašytoją tokioms istorijoms ir iliustracijoms.” Kajus atsiuntė ir nuotraukų iš šio parko ir jeigu tik pasitaikytų galimybė ten nuvykti, labai rekomenduoja.

  Gabija mano, kad paveikslėliai reikalingi. „Skaitydama knygą su iliustracijomis, labai įsijaučiu i knygą, o be jų – labai neįdomu. Iliustracijos padeda įsivaizduoti apie ką rašoma knygoje, pagyvina ją. Galima palyginti, ar paveikslėlyje ir tavo vaizduotėje taip pat pateiktas gamtos reiškinys, miestas, žmogus.”

  Šio konkurso pagrindinis prizas atitenka Aušrinei. O knygą galės skaityti abi su sese Vakare. „Kai pamačiau Jūsų klausimą, iš karto jau žinojau atsakymą. Man labiausiai patinka Kęstutis Kasparavičius ir jo knyga "Sapnų katytė". Šią knygą "Metų knyga 2012" rinkau kaip geriausią. Smagu, kad ji iš tiesų tapo geriausia knyga. Galėjau net Kęstutį Kasparavičių pasveikinti "Knygų mugėje", paprašyti autografo ir nusifotografuoti. Ši knyga man patiko ne tik todėl, kad joje pasakojama įdomi pasaka, bet ir dėl gražių, spalvingų, tarsi gyvų iliustracijų. Mano sesei Vakarei irgi patinka šis dailininkas ir rašytojas. O labiausiai jai patinka jo knyga "Meškelionė". Kai būname Knygų mugėje, būtinai mudvi nueiname į Knygų šalį pas K. Kasparavičių. Mes esame jo knygų gerbėjos. Vaikiškoms knygoms yra labai svarbu ne tik įdomus pasakojimas, bet ir spalvingos iliustracijos. Tokias knygas skaityti daug įdomiau."

  Savo atsakymą Aušrinė iliustravo ir savo piešiniais, kuriais mes ir dalijamės.

  Paskelbta 2015-03-23

 • Naujas konkursas!

  Šią savaitę pralošime LRT puodelį skaniai arbatai ir Henriko Tammo knygą „Nindzė Timis ir pagrobtas juokas".

  Henrikas Tammas - švedų rašytojas, užaugęs Tanzanijoje, Peru ir Pakistane. Jo knygoje - ne tik daugybė įdomių nuotykių, bet ir nuostabūs paveiksliukai. Tad ir mūsų šios savaitės klausimas bus apie iliustracijas:

  Kuri paties rašytojo iliustruota knyga jums paliko didžiausią įspūdį ir kodėl? Ar iliustracijos knygai yra svarbios?

  Atsakymų laukiu adresu: ruta@laikasskaityti.lt

  Paskelbta 2015-03-17

 • Praėjusios savaitės konkurso laimėtojas!

  Džiaugiamės, kad jaunieji skaitytojai azartiškai įsitraukia į mūsų savaitės žaidimą. Sulaukiame atsiliepimų nuo pačių mažiausių skaitytojų, o kartais savo nuomone pasidalija ir mamos.

  Šešerių metų Birutei įspūdį paliko Egipto lipdukų knyga. Joje ji rado turgų, mokyklą, šventyklas, papročius. Mamos paprašiusi įvairių bukletų, pati gamino albumus apie Egiptą. Galbūt tokį susidomėjimą Egiptu Birutė įgijo iš mamos, kuri suaugusiems rekomenduotų Michelle Moran knygą „Nefertitė“.

  A. Bachini knygą „Pažvelk iš arčiau į senovės Egiptą“ rekomenduoja Jurgita. Šioje knygoje iliustracijų ir įdomių tekstų dėka atskleidžiama senovės Egipto žmonių buitis, žemdirbystės, namų, piramidžių ir šventyklų statybos menas.

  Neda iš Šiaulių rašo: „Namie turiu knygą apie Egiptą, kuri vadinasi ,,Mumijų paslaptys''. Kai buvau maža, labai domėjausi Egiptu, nes mane žavėjo tos paslaptingos šalies praeitis: faraonai, mumijos, kapų plėšikai, piramidės, o labiausiai - Dievai. Būtent toje knygoje viskas apie tai ir buvo parašyta. Rekomenduoju visiems mano bendraamžiams ir ne tik perskaityti šią pasakojimų ir paslapčių kupiną enciklopedoją, nes sužinosite daug įdomybių.“

  Devynerių Karina ir dešimties Justyna perskaitė Joyce Tyldesley knygą „Mumijų paslaptys". Karina rašo, kad šią knygą perskaitę „sužinosite, kas buvo Egipte seniai seniai – labai įdomūs žmonės ir gražūs faraonai. Pamatysite gražias piramides, mumijas.” O Justyna rekomenduoja šią knygą skaityti visiems. Joje yra daug paveikslėlių ir istorija. Ji sako, kad tai mylimiausia ir gražiausia jos knyga – joje yra nuotraukų, Egipto dievų kortelės, skulptūros. Dar yra nupiešti žmogaus širdis, skrandis, kepenys ir kojos, šešios labai įdomios mumijos. Yra vokelių, kur pridėta įvairių įdomių paveikslėlių.

  Akvilei patiko knyga „Šuniuko Vinco kelionė aplink pasaulį”. Ji ne tik apie Egiptą, tačiau apie įvairias keliones. Tad jeigu patinka kelionės, patiks ir ši knyga. O Gabija rekomenduoja knygą „Ragana Lilė ir mumijos paslaptis", kurioje daug nuotykių.

  Šios savaitės prizas keliauja dešimtmečiui Kajui iš Kauno, kuris labai išsamiai aprašo apie savo susidomėjimą Egiptu bei knygą, kuri jam patiko: „Egiptu jau domiuosi nuo ketverių metų. Mane ypač žavi mumijos ir piramidės. Svajoju kad nors nuvykti į Egiptą ir pats pamatyti piramides, Sfinksą ir mumijas. Kol kas ant mano stalo stovi žaislinis sarkofagas su mumija, o ant sienos kabo egiptietiškas papirusas su hieroglifais. Anksčiau esu skaitęs Knister „Ragana Lilė ir mumijos paslaptis". Tai knyga apie Raganą Lilę, kuri skaitė knygą apie Egiptą ir užsimanė nuvykti į Egiptą, pamatyti mumijas, piramides ir Sfinksą. Jai pavyko burtų dėka nuvykti į patį piramidės vidurį, kur pamatė mumijos šešėlį. Bet tai nebuvo tikra mumija. Tai buvo berniukas, apsirengęs mumija. Taip jis norėjo išgąsdinti kapų plėšikus ir taip apsaugoti tikras mumijas. Ragana susidraugavo su tuo berniuku ir kartu išgąsdino kapų plėšikus. Taip mumijos buvo išgelbėtos. Man ši knyga labai patiko, nes pilna siaubingų, vaiduokliškų istorijų. Šią knygą rekomenduoju 8-10 metų vaikams, kurie jau nebijo vaiduoklių ir mumijų."

  .

  Paskelbta 2015-03-16

 • Šios savaitės konkursas!

  Šią savaitę pralošime LRT puodelį skaniai ryto arbatai ir knygą „Mumija Dumis ir aukso skarabėjas”. Jos autorė Tosca Menten: „Nyderlanduose sako, kad mano knygos labai juokingos, įdomios ir kartu – reikšmingos ir paliečiančios. Aš stengiuosi pasakoti istorijas kiek įmanoma linksmiau, nes noriu, kad vaikai juoktųsi kuo garsiau.“ Knygą dovanoja leidykla „Nieko rimto".

  O jūsų prašome prisiminti, kokią knygą apie Egiptą esate skaitę ir parašyti, kodėl ją rekomenduotumėte skaityti bendraamžiams. Laiškų laukiame ruta@laikasskaityti.lt

  Paskelbta 2015-03-10

 • Pirmosios kovo savaitės konkursas baigėsi!

  Pirmosios savaitės konkursas baigėsi. Fantazijos mūsų vaikams netrūksta. Linkėjimai Neringai Vaitkutei – skaitytojai mėgsta jos knygas, skaito ir patys kuria įdomiausias istorijas bei herojus:

  Skaitytojo Lino herojus Šmikis yra draugiškas ir labai smalsus padarėlis, turintis sparnelius, padedantis kitiems knygos veikėjams. Jis gali gyventi įvairiose knygos vietose, gali nuskristi ten, kur reikia jo pagalbos, gali padėti susisiekti veikėjams gyvenantiems žemėje, po žeme ir virš žemės.

  Ingos iš Vilniaus istorijoje atsiranda Monstrų jūra, kurion nuvyksta herojai Keistukas ir Žoplukas. Šešiametės Birutės herojus „Pūkelis“ gyvena debesėlio namelyje su keturiais langeliais.

  Airido, kuris labai domisi kosmosu, herojai, žinoma, iš kosmoso. Jie keliauja po visas planetas ir bando suvienyti kosmoso gyventojus. Kelionėje jie patenka į kosmines audras ir žvaigždžių liūtį, įsipainioja į debesis, keliauja vaivorykštės keliu, atsitrenkia į erdvėlaivius.

  Šios savaitės laimėtoja – Neda iš Šiaulių, jai ir keliauja Neringos Vaitkutės „Šnabždesiai bedugnėje” su autorės parašu. Tačiau pirmąją konkurso savaitę padėkos dovanėlės iškeliaus visiems konkurse dalyvavusiems vaikams. Ačiū visiems, kurie dalyvavote, kūrėte, siuntėte savo fantazijas, o šiandien vakare laukia naujas konkursas!

  Neda, Šiauliai:

  Aš sugalvočiau veikėją, kuris būtų labai protingas ir be galo mėgtų skaityti knygas. Jo vardas būtų Knygius. Knygius turėtų trumpučius plaukus kaip Ida, sparnus kaip skrajūnai ir ateities pranašysčių galių kaip pranašai. Jis gyventų mažutėje salelėje Okeane, su niekuo nesikalbėtų ir būtų labai uždaras. Tačiau vieną kartą veikėjas nuspręstų nuplaukti į žemyną, o ten jis susitiktų ir susidraugautų su pagrindiniais herojais: Rudžiu, Ida, Dudsiu, Nuniu ir kitais. Tuomet draugai leistųsi į nuostabią kelionę po pasaulį ir atskleistų senas bei mįslingas paslaptis.

  Paskelbta 2015-03-09

 • Kovo 4-osios laidos „Augu skaitydamas" anonsas

  Šiandien, kovo 4 dieną laidoje „Augu skaitydamas" pristatysime tris leidyklos „Nieko rimto" naujienas. Visose trijose knygose daugybė nuotykių ir atradimų. Kviečiame klausytis ir drąsiai šokti į nuotykius!
  Lietuvos Vaikų Radijas, 15:00, 94.9 FM

  Paskelbta 2015-03-04

 • Savaitės konkursas

  Sveiki, „Augu skaitydamas” bendruomenės nariai! Prie mūsų prisijungia dar vieni draugai – leidykla „Nieko rimto” – dar daugiau gražių, įdomių, vertingų knygų vaikams. Pirmosios savaitės prizas – Neringos Vaitkutės knyga „Šnabždesiai bedugnėje” su autorės autografu asmeniškai laimėtojui!

  Taigi ir pirmasis mūsų konkursas susijęs su šia knyga. „Šnabždesiai bedugnėje” – jau trečioji trilogijos knyga. Pirmosios dvi – „Vaivorykščių arkos” ir „Titnago plunksna” buvo įdomus atradimas daugeliui vaikų, tad trečioji knyga skaičiusiems yra ypač laukiama. Tie, kurie skaitėte abi pirmas trilogijos knygas, turbūt puikiai prisimenate, kiek daug jose įvairių veikėjų, kokie įdomūs ir skirtingi knygų pasauliai.

  Mūsų klausimas toks: kokį herojų šiai knygų trilogijai sugalvotumėte jūs? Kur jį apgyvendintumėte ir kokių nuotykių jis patirtų?

  Jūsų atsakymų laukiame adresu ruta@laikasskaityti.lt visą šią savaitę.

  Apie naująją Neringos Vaitkutės knygą „Šnabždesiai bedugnėje” galite paskaityti mūsų rekomenduojamų knygų skyrelyje.

  Paskelbta 2015-03-02

 • Ketvirtasis „Augu skaitydamas" sezonas prasideda!

  Sveiki, jau esami ir būsimi skaitytojai, „Augu skaitydamas” bendruomenės nariai! Paskutinę Knygų mugės dieną paskelbėme jau ketvirtąjį „Augu skaitydamas” sezoną!

  Kas šiemet bus taip pat, kaip ir praėjusiais metais?

  Ir toliau galėsite kurti savo profilius bei registruoti savo perskaitytas knygas.

  Kiekvienas, turintis savo skaitytojo profilį, jau nuo šiandien gali burti savo komandą „Knyg(i)ų mūšiams” ir registruoti ją šiuo el.pašto adresu: ruta@laikasskaityti.lt. Knyg(i)ų mūšių žaidimas vyks rudenį, tad iki tol turėsite daug laiko skaityti savo mėgiamas knygas ir pasiruošti smagiausiam rudens žaidimui.

  Skaityti jus kvies „Augu skaitydamas” herojai – Princesė Leticija ir vienaragiai, Mokslininkas Lenis, Indėnas Bėgantis Ešerys ir Išbadėjęs Knygėdra Karotas.

  Kas šiemet bus kitaip?

  Šiemet daugiau dėmesio skirsime tam, ką jūs skaitote ir kas jums labiausiai patinka. Rekomenduojamų knygų skyrelyje rasite ne tik knygų pavadinimus bei jų autorius, tačiau taip pat – knygos anotaciją ir bendraamžių komentarus. Jeigu jau esate perskaitę kurią nors knygą, nepamirškite ir patys parašyti, ką apie ją manote, ar patartumėte ją skaityti kitiems.

  Kas savaitę jūsų lauks klausimas ar užduotis iš jūsų perskaitytų knygų. Įdomiausiais atsakymais dalysimės, o vienas atsakymas bus savaitės laimėtojas. Pirmasis klausimas jau po savaitės – kovo 2 dieną, kai apšilsime kojas naujame „Augu skaitydamas” sezone. Šie mūsų savaitės žaidimai bus puiki proga ruošiantis „Knyg(i)ų mūšiams".

  Skaitykime ir bendraukime!

  Paskelbta 2015-02-23

 • Atsisveikiname su trečiuoju „Augu skaitydamas

  Mielieji mūsų bičiuliai,

  Ačiū jums visiems, kad šiemet buvote su mumis!

  Praėjusį šeštadienį apdovanojome daugiausiai knygų perskaičiusius „Augu skaitydamas” vaikus. Daugiausiai knygų – net 903 – svetainėje auguskaitydamas.lt užregistravo Nojus Jokūbaitis iš Radviliškio. Paklaustas, ar dar ką nors veikia be knygų skaitymo, atsakė, jog tikrai dar šį tą nuveikia, tačiau knygos yra didžiausias jo pomėgis. Šiemet su projektu „Augu skaitydamas” jau atsisveikiname. Ir toliau galima registruotis naujiems skaitytojams, rinkti savo mėgiamiausių knygų sąrašus, komentuoti knygas, tačiau kitų metų „Augu skaitydamas” sezonas prasidės vasario mėnesį, Vilniaus knygų mugės metu, o tuo pačiu keisis ir taisyklės, tad tikiuosi, kad visi ištikimi skaitytojai lauks vasario ir mes vėl susitiksime atnaujintame, dar įdomesniame knygų nuotykyje.

  Svetainėje www.auguskaitydamas.lt turime daugiau nei tris tūkstančius skaitytojų. Kas jie? Kur gyvena ir kokias knygas labiausiai mėgsta? Tikriausiai visiems įdomu tai sužinoti.

  Pagrindinė vaikų, kurie registravosi Auguskaitydamas puslapyje, amžiaus grupė – vaikai nuo septynerių iki vienuolikos metų. Tačiau yra ir visai mažiukų skaitytojų, kuriems knygas skaito tėveliai, yra ir jau vyresnių paauglių, kurie skaito rimtas, suaugusiems skirtas knygas. Skaitytojų geografija taip pat labai plati. Tarp mūsų skaitytojų rasime vaikų ne tik iš Vilniaus, Kauno, Panevėžio, bet ir iš įvairiausių kitų miestų ir miestelių – Radviliškio, Adutiškio, Akmenės, Kretingos, Marijampolės, Jurbarko ir kitų. Aktyviausi skaitytojai gyvena Panevėžyje. Jie ne tik aktyvūs svetainės lankytojai, bet ir daugiausiai komandų „Knyg(i)ų mūšiams” subūrę vaikai – net dvi Panevėžio miesto komandos pateko į „Knyg(i)ų mūšių” finalą.

  Taigi siūlau pasidairyti – ką labiausiai mėgsta skaityti vaikai.

  Labai džiugu, kad lietuvių autoriai yra vaikų mylimi ir vertinami. Daugiausia skaityta, komentuota ir labiausiai vaikų pamėgta knyga šiame sąraše yra Linos Žutautės knyga „Kakė Makė ir netvarkos nykštukas”. „Kai mama perskaitė šią knyga, pradėjau tvarkytis savo kambarį” rašo apie šią knygą mūsų skaityojas Gediminas.

  Neatsilieka ir kita Linos Žutautės knyga – „Ferdinandas ir Pū”. Vaikai ją vadina smagia, nuotaikinga, kupina nuotykių. Tiesą sakant, taip juk ir yra.

  Kitas lietuvių rašytojas, kurio visos knygos yra vaikų skaitomos ir labai mėgiamos – Kęstutis Kasparavičius. „Kvailos istorijos”, „Mažoji žiema”, „Dingęs paveikslas”, „Sapnų katytė” – tai jo knygos, kurios sulaukė daugiausiai vaikų dėmesio.

  Toliau rikiuojasi Vytaytas V. Landsbergis su knyga „Arklio Dominyko meilė”, Renatos Šerelytės „Krakatukai sniegynuose”. Žinoma, kaip gi be Justino Marcinkevičiaus „Voro vestuvių” ir „Grybų karo”.

  Tai visiems puikiai pažįstamos knygos, kurias jau yra skaitę ir vyresni skaitytojai, dabar skaito jaunesni jų broliai, sesės ar draugai. Tačiau smagu, kad taip pat mielai skaitomos ir naujausios lietuvių rašytojų knygos. Tarp jų ir Metų knygos rinkimų vaikų penketuke esanti Danguolės Kandrotienės knyga „Spintos istorijos”.

  Vytautas Račickas ir jo knygos taip pat neužleidžia vietos kitoms knygoms sąrašuose. Vaikai jas skaito, komentuoja ir siūlo skaityti vieni kitiems.

  Kokios yra mėgstamiausios užsienio autorių knygos? Žinoma, kad nepralenkiama yra nuostabioji Astrida Lindgren. Kokią jos knygą tik įrašytum, visos yra skaitomos, mėgstamos, komentuojamos.

  „Emilis iš Lionebergos”, „Padaužų kaimo vaikai”, „Broliai Liūtaširdžiai”, „Mažylis ir Karlsonas, kuris gyvena ant stogo”, „Mes Varnų saloje”, „Pepė Ilgakojinė”. Štai, ką apie šią knygą svetainėje rašo skaitytojaKarinukas:

  Įdomi knyga ir tikrai viena garsiausių knygų pasaulyje! Tai nuostabu! Skaitau septintą kartą, bet vistiek labai idomu. Kas neskaitė, paskaitykite.”

  Po Astridos Lindgren vaikai renkasi Knisterį ir jo knygas apie Raganą Lilę. Vokietijos rašytojas Knisteris, kuris, beje, yra dalyvavęs ir Vilniaus knygų mugėje, žino paslaptį, kaip įsibrauti į vaikų širdis. Raganos Lilės knygų jau yra išleista daugybė, ir juos nuolat randa savo skaitytoją. Perskaitę vieną knygą, vaikai tuoj eina prie kitos ir štai mėgiamiausių knygų sąraše rasite „Ragana Lilė ir pašėlę dinozaurai”, „Ragana Lilė daro namų darbus”, „Ragana Lilė atranda Ameriką” – visų jo knygų išvardyti neįmanoma.

  Roaldas Dahlis yra dar vienas rašytojas, kurio knygos nesensta. „Čarlis ir šokolado fabrikas”, „Matilda”, „Raganos”. Apie šią knygą skaitytoja Maja rašo taip: „Perskaitę šią knygą suprasite, kad visai nesvarbu, kas esi ir kaip atrodai, jei tik yra, kas tave myli”. Apie knygą „Matilda” savo atsiliepimą paliko skaitytoja Ugnytė: „Nors tą knygą skaičiau visai neseniai, ji tapo mano mylimiausia! Matilda buvo gera, nuoširdi, vis ką nors sugalvojanti, protinga, mėgstanti knygas, mokanti skaičiuoti, galinga mergaitė. Jos protas labai sužavėjo panelę Meilutę, tačiau panelė Kuoka, kuri nemėgo vaikų, nemėgo jos labiausiai! Ką daryti Matildai? Direktorė ir tėvai tokie pikti... Bent jau gerai, kad viskas gerai baigėsi! Nori sužinoti kaip baiėesi? Tuomet perskaityk šią knygą!

  Jeigu paklaustumėte tėvelių apie Marko Tveno knygą „Princas ir elgeta”, tikiu, jie ją tikrai atsimintų. Tad smagu, kad ir šiuolaikiniams skaitytojams ši knyga vis dar patinka ir atrodo aktuali. Skaitytojas Muppets apie ją atsiliepia:

  „Nesvarbu kaip tu gyveni, niekada nekeisk savo gyvenimo į kitą, nes tavo gyvenime yra daug pareigų, kurių kitas negali atlikti. O jei trumpiau - kiekvienam yra sava vieta gyvenime.”

  Vis dar tarp mėgiamiausių lieka – Haris Poteris ir jo nuotykiai. Visos Džoanos Rowling knygos apie šį berniuką ir jo draugus bei jų nutikimus, yra daugelio vaikų mėgiamų knygų sąrašuose.

  Tarp dažnai minimų knygų rasime Kate Dicamillo „Jei ne Vinis Diksis“, Luiso Kerolio „Alisa stebuklų šalyje ir veidrodžių karalystėje”, Eriko Kėstnerio „Dvynukės”.

  Vyresniųjų skaitytojų sąrašuose yra ir Kristijono Donelaičio „Metai”, kurią jie dažnai laiko įdomia, tačiau sunkiai suprantama. Nieko nuostabaus – juk šiemet minėjome trišimtąsias Donelaičio gimimo metines. Per tiek laiko keitėsi ne tik mūsų kasdienybė, bet ir pati kalba. Tarp vyresniųjų randame ir Remarką, ir Škėmą, ir Izabelę Abedi, kurios knygos paaugliams laikomos kultinėmis.

  Mažiausieji skaitytojai renkasi Holly Webb ir jos trumpas istorijas apie augintinius – šuniukus, katinėlius. Tai linksmos ir liūdnos, o kartais net ir graudinančios istorijos, kurias vaikai noriai skaito ir vieni kitiems rekomenduoja.

  Šaunu, kad vaikai ne tik skaitė, bet ir rekomendavo knygas savo bendraamžiams ir draugams. Stengsimės, kad kiti „Augu skaitydamas” metai būtų dar įdomesni, smagesni ir įtrauks dar daugiau mažųjų mūsų skaitytojų.

  Paskelbta 2014-12-03

 • „Augu skaitydamas" baigiamasis renginys

  Mieli mūsų jaunieji skaitytojai,

  džiaugiamės, kad šiemet buvote su mumis, skaitėte ir dalijotės skaitymo džiaugsmu su aplinkiniais. „Augu skaitydamas" šiemet keitėsi, tad mums smagu, kad neišsigandote pokyčių, o priešingai - aktyviai į juos reagavote, dalyvavote, o taip pat negailėjote patarimų, kas galėtų būti kitaip. Į visus jūsų patarimus tikrai atsižvelgsime, taisysimės, į pastabas reaguosime ir kitais metais „Augu skaitydamas" jus pasitiks gerokai anksčiau - jau vasario mėnesį, tarptautinės Vilniaus knygų mugės metu. Pažadame - būsime atsinaujinę ir dar smagesni.

  O šiemet esame maloniai nustebę - visi kartu svetainėje www.auguskaitydamas.lt užregistravote 37788 knygas! O mūsų skaitytojų klube jau - net 3142 skaitytojai. Šį šeštadienį, lapkričio 29 dieną, 12 val. kviečiame atvykti į Nacionalinį dramos teatrą, kur kartu atsisveikinsime su šių metų „Augu skaitydamas".

  Renginyje pasveikinsime daugiausiai knygų perskaičiusių vaikų dešimtuką (tikiu, kad visiems bus įdomu išgirsti jų skaitymo paslaptis). Kartu dainuosime su šauniu Vilniaus vaikų choru „Ugnelė".

  Visų laukiame!

  Paskelbta 2014-11-25

 • „Augu skaitydamas" sezonas tęsiasi!

  Mielieji mūsų skaitytojai, vis augančios skaitytojų bendruomenės nariai ir draugai! Ačiū jums už visus laiškus, žinias ir žinutes, kurias gauname su įvairiais pasiūlymais, prašymais ir norais prisidėti prie įvairių „Augu skaitydamas" veiklų. Gera žinoti, kad mūsų, norinčių didinti jaunųjų skaitytojų bendruomenę, yra tiek daug!
  Daugelio jūsų prašymu „Augu skaitydamas" dar visą lapkričio mėnesį kviečia toliau skaityti, registruoti savo knygas: į baigiamąjį šių metų renginį pakviesime paskutinį lapkričio savaitgalį.
  O kol kas mes jums linkime tokio mumiškai žavingo ir nuotaikingo - ne tik pirmadienio, bet ir visos prasidedančios savaitės bei lapkričio. Būkime kartu!

  Paskelbta 2014-11-03

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės „Augu skaitydamas" dovana keliauja į Kauną - skaitytojai Dovilei. Jai mes siunčiame „Marsiečių" vitaminus ir leidyklos „Alma Littera" leistą knygą „Kavinė Freak City". Knygos autorė - Kathrin Schrocke, visą gyvenimą svajojusi rašyti. Išleidusi kelias knygas paaugliams, ji greit tapo jų mėgstama rašytoja.

  Paskelbta 2014-10-28

 • Knyg(i)ų mūšių finalas!

  Vakar, spalio 21 dieną, LRT klube vyko „Augu skaitydamas” žaidimo „Knygių mūšiai” finalas. Nuo birželio iki spalio mėnesio vaikai buvo kviečiami skaityti, registruotis svetainėje www.auguskaitydamas.lt ir burti savo komandas Knyg(i)ų mūšiams. Linksmas video klipas, kurį galima buvo matyti LRT eteryje, kasdien primindavo apie artėjančius Knyg(i)ų mūšius. Trisdešimt penkios komandos iš visos Lietuvos užsiregistravo ir spalio 10 dieną įvyko atkrentamieji žaidimo turai.

  Į finalinį žaidimą pateko dešimt komandų – į LRT klube vykusį žaidimą, kurį mielai sutiko vesti įvairių žaidimų žinovas ir „Augu skaitydamas” ambasadorius Andrius Tapinas, atvyko 61 finalo dalyvis ir juos lydintys mokytojai, tėveliai, bibliotekininkai iš Vilniaus, Panevėžio, Klaipėdos, Alytaus, Rumšiškio, Lentvario. Komandos formavosi ir iš klasės draugų, ir iš skaitovų būrelių ir tiesiog iš kiemo draugų.

  Finale buvo penki turai po dešimt klausimų. Klausimus kūrėme kartu su Nacionalinės bibliotekos Vaikų literatūros centro tyrimų skyriaus vadove Inga Mitunevičiūte. Turai buvo apie autorius, skaičių turas, turas apie herojus, bendrų klausimų turas ir paveikslėlių turas. Geriausiai vaikams sekėsi būtent pastarasis – čia sulaukėme ir pirmojo komandinio dešimtuko – ši komanda pažino visus herojus ir visas filmų ekranizacijas. Sunkiausias pasirodė turas apie autorius. „Oi, kokie sunkūs klausimai” – girdėjome iš salės. Tačiau finalas yra finalas, tad ir klausimai jame sudėtingesni nei atkrentamuosiuose turuose.

  Emocijų buvo daug – kiekvienas teisingas atsakymas sulaukdavo smarkaus vaikų „valio!”. Kaip ir visuose mūšiuose, „Knyg(i)ų mūšiai taip pat turi savo laimėtoją – komandą iš Alytaus Dzūkijos pagrindinės mokyklos „Knygų draugai”. Ši komanda vyks į „Air Lituanica” dovanojamą kelionę į Amsterdamą.

  Antrą vietą ir specialų LRT prizą – tradicinius LRT rinkinukus ir bilietus į Gustavo filmą laimėjo komanda iš Vilniaus Čiurlionio menų mokyklos „SSK – sostinės skaitytojų klubas”. O tretieji liko komanda „7 knygynai” iš Vilniaus Balsių pagrindinės mokyklos.

  Gražūs, smagūs, linksmi ir patenkinti – tokie vaikai čia susirinko, juos visus drąsiai galime vadinti knygiais, nes jie ne tik skaito, bet ir dalijasi skaitymo džiaugsmu su aplinkiniais. Žinoma, pasibaigus žaidimui, visi norėjo nusifotografuoti ne tik su laimėtais prizais, bet ir su Andriumi Tapinu – kad būtų kuo daugiau smagių atsiminimų.

  Visos komandos buvo apdovanotos. „Augu skaitydamas” dėkoja visiems „Knyg(i)ų mūšių” rėmėjams: už KarKar ledus, VeriBeri skaniausias vaisių juosteles, Marsiečių vitaminus. O už knygas visiems finalo dalyviams dėkojame leidykloms „Alma Littera”, „Tyto Alba” ir „Baltos lankos” – kiekviena komanda turės mažą savo bibliotekėlę ir galės mainytis gražiausiomis knygomis.

  „Augu skaitydamas” pradžia buvo paskelbta gegužės mėnesį, taip pat gegužės mėnesį pradėjo veikti interneto svetainė www.auguskaitydamas.lt. Joje vaikai registruoja savo perskaitytas knygas, šiuo metu šioje skaitytojų bendruomenėje – 3000 skaitytojų, kartu jie perskaitė arti 35000 knygų! Knyg(i)ų mūšiai – tik viena iš „Augu skaitydamas” projekto dalių. Vaikai ir toliau gali registruoti savo perskaitytas knygas, lapkričio mėnesį juos pakviesime į baigiamąjį renginį. O kitiems metams mes turime dar daugiau idėjų, minčių ir norų, kad knyga vaikams taptų kasdieniu geru ir ištikimu draugu.

  Fotoreportažą žiūrėkite čia:

  https://www.facebook.com/Auguskaitydamas?ref=hl

  Paskelbta 2014-10-22

 • Po Knygi(i)ų mūšių finalo

  Štai ir praėjo Knyg(i)ų mūšių finalas. Turbūt jau ir emocijos aprimo. Fotoreportažu apie finalą dalysimės rytoj, o šiandien dar kartą dėkojame visiems finale dalyvavusiems vaikams - jų buvo net 61! Taip pat - juos lydėjusiems mokytojams, bibliotekininkams, tėveliams.
  Dovanos išdalytos, rytoj paguodos dovanėlės iškeliaus ir visoms atrankiniame ture dalyvavusioms komandoms.
  „Augu skaitydamas" sirgo už visus knygius. Bet kai yra mūšiai, yra ir laimėjusieji, tad sveikiname pirmą vietą laimėjusią komandą iš Alytaus „Knygų draugai".
  Labai tikimės, kad visiems vaikams žaidimas suteikė daug gerų emocijų ir pralaimėjusių šitame žaidime nebuvo dėka visų „Knyg(i)ų mūšių" rėmėjų ir draugų.
  Tad darkart AČIŪ tariame leidykloms „Alma Littera", „Tyto Alba", „Baltos lankos", sveikiems skanumynams Veri Beri, ledams KarKar, Marsiečių vitaminams. Dėkojame LRT už tai, kad nuo pat gegužės buvo nuolat kartu ir, žinoma - pagrindinio prizo steigėjai Air Lituanica - už būsimus, bet žinome, kad nuostabius įspūdžius.
  Specialūs ačiū - „Augu skaitydamas" ambasadoriui ir finalo vedėjui Andriui Tapinui ir Ingai Mitunevičiūtei iš Vaikų literatūros centro už finalo vertus klausimus.
  Taip pat tikimės, kad pirmas kartas nebus paskutinis ir kitais metais mes vėl susitiksime!

  Paskelbta 2014-10-22

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės dovana iškeliauja į Beržėnus, mūsų skaitytojai Gabijai, kurios sąraše jau 31 knyga. Gabijai siunčiame Marsiečių žuvų taukus ir leidyklos „Alma Littera" knygą „Slemas", kurią parašė Colleen Hoover. Tai debiutinė rašytojos knyga, kuri iškart tapo „New York Times" bestseleriu.
  Smagaus skaitymo Gabijai ir sėkmės visiems mūsų skaitytojams!

  Paskelbta 2014-10-20

 • Metų knygos rinkimai prasideda!

  Mielieji mūsų skaitytojai,
  šiandien jau paskelbti Metų knygos rinkimų penketukai! Metų knygos rinkimų akcija šiemet jubiliejinė - ji vyksta jau dešimtą kartą.
  Iki vasario mėnesio visi mažieji skaitytojai kviečiami skaityti, vertinti ir balsuoti už jiems labiausiai patikusią lietuvių autorių knygą vaikams. Vaikų penketuko knygos:
  1. Adomaitytė, Gintarė. Čiobrelių dvaras: Ryčio ir Vakarės nuotykiai. - Vilnius: Edukologija, 2013.
  2. Baltrukonytė, Jurga. Torčiukas ant debesėlio: stebuklų namo istorijos. - Vilnius: Alma littera, 2013.
  3. Kandrotienė, Danguolė. Spintos istorijos. - Kaunas: Terra publica, 2013.
  4. Zylė, Kotryna. Milžinas mažylis. - Vilnius: Aukso žuvys, 2014.
  5. Žutautė, Lina. Ferdinandas ir Pū: žygis į Australiją. - Vilnius: Alma littera, 2013.


  Už labiausiai patikusią knygą visose kategorijose galima balsuoti interneto svetainėse metuknygosrinkimai.skaitymometai.lt ir lrt.lt; elektroniniu paštu metuknyga@lrt.lt arba paštu adresu: „Metų knygos rinkimams“, Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Gedimino pr. 51, 413 kab., LT - 01504 Vilnius.
  Kviečiame skaityti lietuvių autorių knygas!

  Paskelbta 2014-10-14

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Mūsų skaitytojas Povilas Pakštys galės susipažinti su Timio Nevykėlio nuotykiais, nes jam iškeliauja praėjusios savaitės skaitytojo prizas - nauja „Alma Littera" leidyklos knyga Stephano Pastis „Timis Nevykėlis. Žiūrėk, ką pridirbai", Marsiečių žuvų taukai ir Augu skaitydamas atšvaitas saugiems vakarams.
  Linkime sėkmės visiems savo skaitytojams!

  Paskelbta 2014-10-14

 • Knyg(i)ų mūšių atrankiniai turai - jau penktadienį!

  Knyg(i)ų mūšių komandų registracija baigėsi. Džiaugiamės, kad registravotės gausiai ir jau laukiame atrankos turų šį penktadienį! Visa informacija išsiųsta komandoms jų duotais adresais. Komandas, kurios pateks į finalą, paskelbsime penktadienio vakare.
  Linkime sėkmės visoms komandoms!

  Paskelbta 2014-10-07

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės laimėtoja - auguskaitydamas.lt skaitytoja Gabrielė iš Žagarės. Ji perskaitė 14 knygų, o mes jai siunčiame dovanų dar vieną - Vytauto Petkevičiaus knygą „Gilės nuotykiai ydų šalyje". Kaip ir kiekvieną savaitę, jai keliauja ir Marsiečių žuvų taukai, o kadangi vakarai ilgėja, siunčiame ir „Augu skaitydamas" atšvaitą.
  Linkime visiems savo draugams ne tik skaityti bet ir būti atsargiems!

  Paskelbta 2014-10-06

 • Veri Beri - naujieji mūsų draugai

  „Augu skaitydamas" turi naujų draugų! VERI BERI meškutė Barbara yra tikra knygų mylėtoja, kuriai skaityti knygas patinka ne mažiau, nei krimsti gardžias ir sveikas Veri Beri vaisių juosteles.
  Todėl finaliniuose Knyg(i) mūšių žaidimuose ji bus kartu su mūsų žaidėjais, tyliai stebės kaip sekasi žaisti komandoms ir laimėtojus vaišins skanumynais.

  Paskelbta 2014-09-30

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės laimėtojas - skaitytojas Džiugas. Iš Džiugo perskaitytų knygų matome, kad jam patinka nuotykiai, tad jam tenka Marsiečių žuvų taukai ir visiškai nauja knyga, kurioje daugybė nuotykių - tai leidyklos „Tyto Alba" išleista Lino Kėvelaičio knyga „Kortagai. Slaptoji princo Druado užduotis".
  Šią savaitę susitiksime ir su knygos autoriumi, kurio klausime ir apie esamus, ir apie būsimus nuotykius.

  Paskelbta 2014-09-29

 • Kokie prizai laukia Knyg(i)ų mūšių laimėtojų?

  Knyg(i)ų mūšių jau užsiregistravę ir tik planuojantys tai daryti dalyviai! Kad jūsų užsidegimas skaityti ir registruoti savo komandas būtų dar didesnis, mes primename, kad atrankiniame ture geriausiai pasirodžiusių komandų laukia finalas LRT studijoje su Andriumi Tapinu bei „Augu skaitydamas" draugų prizai ir dovanos - knygos, Marsiečių vitaminai, ledai. O didžiausias prizas abiejose amžiaus kategorijose laimėjusioms komandoms - ŠAUNI KELIONĖ!

  Komandas gali registruoti visi auguskaitydamas.lt užsiregistravę ir savo Knygų medžius auginantys vaikai dviejose amžiaus kategorijose: 7-11 ir 12-16 metų. Komandoje turi būti 3-8 vaikai. Atrankiniai turai vyks nuotoliniu būdu jau spalio 10 dieną. Neišsigąskite klausimų - jeigu mėgstate skaityti, bendromis jėgomis tikrai įveiksite visus turus.

  Apie savo komandas, jos narius ir kapitonus praneškite el.paštu ruta@laikasskaityti.lt iki spalio 5 dienos.

  Paskelbta 2014-09-25

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Skaitytojai Amandai siunčiame praėjusios savaitės prizą - Marsiečių vitaminus ir knygą „Popieriaus darbeliai". Ilgiems rudens vakarams tai bus smagių užsiėmimų gidas visai šeimai ar draugų būreliui.
  Visiems mūsų skaitytojams linkime sėkmės!

  Paskelbta 2014-09-22

 • Kokie prizai laukia Knyg(i)ų mūšių laimėtojų?

  Knyg(i)ų mūšių jau užsiregistravę ir tik planuojantys tai daryti dalyviai! Kad jūsų užsidegimas skaityti ir registruoti savo komandas būtų dar didesnis, mes primename, kad atrankiniame ture geriausiai pasirodžiusių komandų laukia finalas LRT studijoje su Andriumi Tapinu bei „Augu skaitydamas" draugų prizai ir dovanos - knygos, Marsiečių vitaminai, ledai. O didžiausias prizas abiejose amžiaus kategorijose laimėjusioms komandoms - ŠAUNI KELIONĖ!

  Komandas gali registruoti visi auguskaitydamas.lt užsiregistravę ir savo Knygų medžius auginantys vaikai dviejose amžiaus kategorijose: 7-11 ir 12-16 metų. Komandoje turi būti 3-8 vaikai. Atrankiniai turai vyks nuotoliniu būdu jau spalio 10 dieną. Neišsigąskite klausimų - jeigu mėgstate skaityti, bendromis jėgomis tikrai įveiksite visus turus.

  Apie savo komandas, jos narius ir kapitonus praneškite el.paštu ruta@laikasskaityti.lt iki spalio 5 dienos.

  Paskelbta 2014-09-19

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Jana Frey pradėjo rašyti vos penkerių metų. Galbūt todėl jos auditorija - vaikai ir jaunimas, o jos knygose - apie tai, kas rūpi visiems jauniesiems skaitytojams: kartais rimtos problemos, o kartais - pokštai ir išdaigos, kaip ir knygoje „Patrakėlė klasė. Padorių mokytojų baibas!", kuri kartu su Marsiečių žuvų taukais atitenka praėjusios savaitės prizo laimėtojui - Augu skaitydamas skaitytojui Danieliui.
  Sveikiname Danielių ir linkime sėkmės visiems mūsų skaitytojams!

  Paskelbta 2014-09-16

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės skaitytojo prizas keliauja į Šakius - pas jaunąją skaitytoją Liną. Jai išsiųsime Marsiečių žuvų taukus, o taip pat jos laukia daugybė smagių pasakėlių, įdomūs nuotykiai ir stebuklai. Visa tai Nijolės Kepenienės knygoje „Džiovintas debesėlis". Sveikiname Liną ir linkime sėkmės visiems skaitytojams!

  Paskelbta 2014-09-09

 • Dėl nesklandumų svetainėje www.auguskaitydamas.lt

  Mieli auguskaitydamas.lt nariai ir lankytojai, džiaugiamės, kad jūsų tiek daug! Atsiprašome, jeigu šiuo metu kyla keblumų jungiantis prie svetainės - jūsų tiek daug, kad net ir serveriai neatlaikė šitokio skaitytojų aktyvumo. Artimiausiu metu visos problemos išspręstos. Smagaus skaitymo!

  Paskelbta 2014-09-09

 • Knyg(i)ų mūšiai su Andriumi Tapinu!

  Per vasarą www.auguskaitydamas.lt bendruomenė užaugo. Mūsų narių - jau virš 2000. Kartu perskaityta daugiau nei 25 tūkstančių knygų! Džiaugiamės tokiais puikiais jaunųjų skaitytojų rezultatais ir tikimės, kad rugsėjį jie tik gerės.

  Taip pat primename, kad rastumėte laiko suburti savo komandą Knyg(i)ų mūšiams, kurie vyks spalio - lapkričio mėnesiais. Laimėjusių komandų laukia finalas LRT studijoje su Andriumi Tapinu, prizai ir smagus laikas drauge.

  Komandas galite registruoti dviejose amžiaus kategorijose: 7-11 ir 12-16 metų. Komandoje turi būti 3-8 vaikai, prisiregistravę svetainėje auguskaitydamas.lt. Apie savo komandas praneškite arba informacijos teiraukitės el. paštu ruta@laikasskaityti.lt

  Paskelbta 2014-09-05

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės prizo laimėtoja - skaitytoja Mija iš Kauno. Jos perskaitytų knygų sąraše - jau keturiolika knygų. Kad vėstantys rudens vakarai neprailgtų, Mijai išsiųsime Natalijos Brancevičienės "Mažojo kūrėjo knygą" ir Marsiečių žuvų taukus.
  Linkime sėkmės visiems mūsų skaitytojams!

  Paskelbta 2014-09-02

 • Susitikimas su Andriumi Mamontovu

  Šiandien mūsų draugai Mentor Lietuva pakvietė į susitikimą su Andriumi Mamontovu - kūrėju, kuris su visuomene nuolat dalijasi puikiomis idėjomis ir jas įgyvendina, kuris visiems yra pavyzdys, kaip suderinti tiek įvairių veiklų ir pomėgių.

  Susitikime kalbėjome apie socialinę atsakomybę ir savanorystę. Andrius papasakojo apie savo patirtį įvairiose savanorystės veiklose, apie tai, kaip ir kodėl jam tai yra svarbu: "Savanoriaudamas gauni labai daug džiaugsmo ir jokių neigiamų emocijų", sakė Andrius.

  Mums buvo svarbi ir kita Andriaus patirtis - apie knygas ir skaitymą. "Knyga mūsų namuose buvo įprastas dalykas". Skaityti jį išmokė senelis (Andriaus Mamontovo senelis Adomas Čiplys – lietuviško elementoriaus „Saulutė“ bendraautoris) ir nuo aštuonerių metų knyga tapo jo kasdieniu palydovu ir draugu. Pasak jo, yra tokių knygų, kurias visiems reikėtų perskaityti ir sunku įsivaizduoti, kad yra žmonių, kurie jų neskaitė. "Suvokiu, kokį pagrindą gavau iš knygų, kuris gyvenime man dažnai padėjo ir dabar padeda".

  Gera žinoti, kad turime tokių žmonių, iš kurių kasdien galime mokytis pozityvaus požiūrio į pasaulį: "mes turime visas sąlygas būti laimingi, tik kartais nesugebame jomis pasinaudoti". Augu skaitydamas irgi kviečia džiaugtis gyvenimu, dažniau šypsotis ir, žinoma - skaityti knygas.

  Paskelbta 2014-08-28

 • Kodėl skaityti - naudinga?

  1. Skaitymas padeda tapti labiau savarankiška ir savimi pasitikinčia asmenybe.
  2. Skaitymas balsu yra visą šeimą vienijantis užsiėmimas.
  3. Skaitymas – tai malonumas. Skaityti yra smagu.
  4. Skaitymas praplečia žodyną.
  5. Ankstyvas skaitymas turi tiesioginės įtakos vėlesniems vaiko akademiniams (mokslo) pasiekimams.
  6. Skaitymas turi tiesioginę įtaką raštingumui.
  7. Ankstyvas skaitymas padeda vaikui atpažinti tam tikrus saugumo ženklus: ATSARGIAI, NUODAI, STOP, PAVOJINGA, PIKTAS ŠUO.
  8. Kuo daugiau žmogus skaito – tuo daugiau sužino.
  9. Skaitymas leidžia pažinti vietas, kuriose jis niekada nebuvo ir lavina vaizduotę.
  10. Skaitymas padeda atsipalaiduoti. Be to, šis užsiėmimas nieko nekainuoja.

  Paskelbta 2014-08-27

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  "Pagaliukų šuo" - ši "neabejotinai puiki istorija su juokingais piešiniais" ir Marsiečių vitaminai - praėjusios savaitės prizas. O jis šįkart tenka Augu skaitydamas skaitytojui Domantui.
  Sveikiname Domantą, o kitus vaikus raginame ne tik skaityti, bet ir registruoti savo komandas "Knyg(i)ų mūšiams".

  Paskelbta 2014-08-25

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės laimėtoja - skaitytoja Saulė, kurios kolekcijoje - dvylika knygų ir kuriai patinka nuotykiai. Saulei išsiųsime Renatos Šerelytės knygą "Krakatukai sniegynuose" ir Marsiečių žuvų taukus.

  Visiems skaitytojams linkime gražių likusių vasaros dienų ir smagaus skaitymo!

  Paskelbta 2014-08-19

 • Andrius Tapinas: geras knygas gali skaityti begales kartų.

  Šiandien savo įžvalgomis apie knygas dalijasi "Augu skaitydamas" draugas ir ambasadorius, tikras knygų fanas Andrius Tapinas.

  "Įspūdį, kurį palieka perskaityta knyga, matuoju labai paprastai. Kartais. Taip, taip, išgirdote teisingai - kartais. Kiek kartų esu perskaitęs tą knygą. Nes pačios geriausios knygos yra tos, kurias gali skaityti begales kartų ir visuomet atrasi kažką naujo, tarp eilučių paslėptą alegoriją, pro akis praleistą kitokį žvilgsnį. Tu šias knygas skaitai būdamas paauglys, jaunuolis ir suaugęs vyras ir tą patį tekstą, kuris niekada nenusibosta, supranti jau visiškai kitaip. O tada geriau supranti ir pats save. Tokių knygų nėra daug, jų negali būti daug. Man tai Hašeko "Šauniojo kareivio Šveiko nuotykiai", Bulgakovo "Meistras ir Margarita", Gavelio "Vilniaus džiazas". Jas esu skaitęs po keliolika ar net keliasdešimt kartų. Bet absoliučios rekordininkės yra dvi knygos - knygos, kurias perskaičiau turbūt po penkiasdešimt kartų, knygos, kurios jau tapo terapija. Terapija nuo nuovargio, nuo rutinos, nuo tamsių minčių. Tai Ilfo ir Petrovo "Dvylika kėdžių" ir "Aukso veršis"."

  Paskelbta 2014-08-18

 • Sveikiname praėjusios savaitės prizo laimėtoją!

  Ši graži istorija apie auksaplaukį kurtą, patyrusį daugybę nuotykių, aprašytų Michael Morpurgo knygoje "Gimęs bėgti" ir Marsiečių žuvų taukai iškeliauja mūsų skaitytojui Arui, perskaičiusiam jau 22 knygas.

  Arui ir kitiems auguskaitydamas.lt skaitytojams linkime smagių vasaros vakarų su knyga!

  Paskelbta 2014-08-11

 • Burk savo komandą!

  Visi ruošiasi Knyg(i)ų mūšiams!

  Ar jau subūrėte savo komandą Knygi(i)ų mūšiams? Ar ruošiatės jiems? Finalinis Knyg(i)ų mūšių žaidimas vyks LRT studijoje, jį ves žurnalistas, laidų vedėjas, rašytojas Andrius Tapinas, o jis - tikras tokių mūšių specialistas.

  Knyg(i)ų mūšiuose gali dalyvauti visi www.auguskaitydamas.lt skaitytojų klubo nariai, užsiregistravę ir auginantys savo Knygų medį.

  Registruokitės, skaitykite, fiksuokite perskaitytas knygas, o žinias dėkitės į galvą - jų prireiks Knyg(i)ų mūšiams. Komandas buriame dviejose amžiaus kategorijose: 7-11 ir 12-16 metų. Gali būti mokyklos, klasės, kiemo draugų komanda. Surinkite 3-8 draugus, išsirinkite jos lyderį, sugalvokite pavadinimą ir iki spalio 5 dienos registruokite ją adresu ruta@laikasskaityti.lt


  https://www.youtube.com/watch?v=ynDKgEsE-4w

  Paskelbta 2014-08-06

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  O štai ir praėjusios savaitės auguskaitydamas.lt dovana - Jono Avyžiaus apysaka „Bardo nuotykiai ir žygiai” bei Marsiečių žuvų taukai. Bardas - šaunus šuo Niufaundlendas, krečiantis smagias išdaigas. Su jo nuotykiais šią vasarą galės susipažinti auguskaitydamas.lt skaitytoja Erika, savo Knygų medyje jau užauginusi dvi dešimtis knygų.
  Valio Erikai ir sėkmės visiems mūsų skaitytojams!

  Paskelbta 2014-08-04

 • Visi ruošiasi Knyg(i)ų mūšiams!

  Ar jau subūrėte savo komandą Knygi(i)ų mūšiams? Ar ruošiatės jiems? Finalinį Knyg(i)ų mūšių žaidimą ves žurnalistas, laidų vedėjas, rašytojas Andrius Tapinas, o jis - tikras tokių mūšių specialistas.

  Knyg(i)ų mūšiuose gali dalyvauti visi www.auguskaitydamas.lt skaitytojų klubo nariai, užsiregistravę ir auginantys savo Knygų medį.

  Registruokitės, skaitykite, fiksuokite perskaitytas knygas, o žinias dėkitės į galvą - jų prireiks Knyg(i)ų mūšiams. Komandas buriame dviejose amžiaus kategorijose: 7-11 ir 12-16 metų. Gali būti mokyklos, klasės, kiemo draugų komanda. Surinkite 3-8 draugus, išsirinkite jos lyderį, sugalvokite pavadinimą ir iki spalio 5 dienos registruokite ją adresu ruta@laikasskaityti.lt


  https://www.youtube.com/watch?v=ynDKgEsE-4w

  Paskelbta 2014-07-31

 • Skaitymai Santariškių vaikų ligoninėje

  Karštą šios dienos popietę Augu skaitydamas su savo ambasadoriais Egle Daugėlaite ir Andriumi Tapinu lankėsi Santariškių vaikų ligoninėje. Nors nusivežėme daug knygų, kurių ištraukas Eglė ir Andrius buvo pasiruošę skaityti, pirmiausia jie kalbino vaikus apie knygas ir skaitymą - ar jie mėgsta skaityti, kokios knygos yra mėgstamos, o kokias į rankas ima nenoriai. Turbūt kaip ir daugelis paauglių jie guodėsi, kad dažniausiai knygas liepia skaityti tėvai ir mokytojai, o programinės knygos yra neįdomios. Tačiau skaitomų ištraukų visi klausėsi susidomėję, o kai kurias istorijas prisiminė jau ne kartą girdėję. Andrius skaitė linksmas ištraukas iš Mikės Pūkuotuko gyvenimo, o Eglė pasirinko Anos Frank dienoraštį. Susitikimą baigėme A. S. Egziuperi „Mažuoju Princu”.
  Atsisveikinome linkėdami vaikams greičiau pasveikti ir prisijaukinti knygas taip, kaip Mažasis Princas norėjo prisijaukinti lapę.
  Tikimės, kad palikome vaikams geros nuotaikos, o pas mus atkeliavo vaikų ligoninės talismanas - meškiukas.

  Paskelbta 2014-07-30

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės dovana - Violetos Palčinskaitės ir Kazio Sajos knyga „Dėmesio! Žiūrėk į mane” ir Marsiečių žuvų taukai - iškeliaus skaitytojai Ugnei, kuri savo Knygų medyje užaugino jau trisdešimt knygų.
  Ugnei ir kitiems auguskaitydamas.lt skaitytojams linkime smagių akimirkų su knyga!

  Paskelbta 2014-07-29

 • Apie knygas ir skaitymą laidoje „Ryto Allegro”

  Šiandien su praėjusių metų „Augu skaitydamas” laimėtoja Dovile Kovaliūnaite lankėmės LRT Klasika radijo laidoje „Ryto Allegro”. Su Inga Mitunevičiūte iš Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros centro ir puikia rašytoja Gintare Adomaityte diskutavome apie neskaitymą, to pasekmes ir kaip nuo to sveikti.

  VšĮ „Laikas skaityti” užsakymu įmonės „Vilmorus” atliktas tyrimas rodo, kad net 27 procentai 3-10 metų vaikų neskiria laiko skaitymui. Džiaugtis galime dėl to, jog nuo 2012 metų situacija keistėsi į gerąją pusę - 2012 metais net 35 procentai 3-10 metų vaikų pripažino, jog visiškai neskaito knygų. Tikimės, kad ir „Augu skaitydamas” prisidėjo prie rezultatų gerėjimo. Tiesa, neskaitančių suaugusiųjų vis dar yra gerokai daugiau - net 41 procentas.

  „Gyventojų dalyvavimo kultūroje ir pasitenkinimo kultūros paslaugomis tyrimas”, kurį Lietuvos Respublikos Kultūros ministerijos užsakymu atliko UAB „Socialinės informacijos centras“ ir UAB „ESTEP Vilnius“, teigia, jog pagrindinės kliūtys įsilieti į kultūrinį gyvenimą yra laiko stoka arba per didelė kaina.
  Kas atima laiką iš vaikų? Daugiausia jo atima televizija bei internetas. Tačiau internete taip pat galima skaityti. O jeigu nėra galimybės įsigyti kiekvieną norimą knygą, tai galima kompensuoti knygų mainais su draugais bei bibliotekos paslaugomis. Vasaromis lankytojų Vaikų literatūros centre visada padaugėja, - teigė Inga Mitunevičiūtė.

  „Augu skaitydamas” praėjusių metų laimėtoja Dovilė sakė, kad ir jai pasitaiko neskaitymo dienų, tačiau tokios tendencijos paprastai nėra ilgalaikės. Pamėgusi knygą nuo aštuonerių metų ji ragino nebijoti imti ją į rankas bet kuriame amžiuje. Nes visada galima rasti tokią knygą, kuri patiks, įtrauks ir padės tapti skaitytoju.

  Kodėl verta skaityti ir dalyvauti įvairiuose kultūros renginiuose? Citata iš LR Kultūros ministerijos tyrimo: „Aktyvūs kultūros mylėtojai ir puoselėtojai didžiuojasi būdami Lietuvos piliečiais ir puoselėja kultūrą. Tai laimingi meno, knygų, kino ir interneto mylėtojai”.
  Juk norime gyventi laimingoje, patriotiškoje visuomenėje?

  Paskelbta 2014-07-24

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Skaitytojui Karoliui, kuris savo Knygų medyje jau turi užauginęs 22 knygas, siunčiame praėjusios savaitės prizą - Rutos Skrebelės knygą „Janio B. dienoraštis” ir Marsiečių žuvų taukus. Janis - paprastas vaikas, kaip ir visi - linksmas, šmaikštaujantis, turintis svajonių ir dar - rašantis dienoraštį. Tikimės, kad Karoliui bus įdomu skaityti apie bendraamžio Janio nuotykius.

  Paskelbta 2014-07-21

 • Registruokite komandas Knyg(i)ų mūšiams!

  Vasara įsibėgėja, mes džiaugiamės stebėdami, kaip aktyviai registruojatės auguskaitydamas.lt Skaitytojų klube. Laikas pasvarstyti ir apie savo komandas rudenį vyksiantiems „Knyg(i)ų mūšiams’’. Aktyviausi vaikai jau buria savo komandas, galvoja įdomiausius pavadinimus ir renka savo kapitonus. Tad raginame ir kitus, užsiregistravusius auguskaitydamas.lt Skaitytojų klube, registruoti savo komandas.

  Knyg(i)ų mūšiuose gali dalyvauti vaikai dviejų amžiaus kategorijų: 7-11 ir 12-16 metų vaikai. Komandas gali burti mokykla, klasė, draugų būrelis. Svarbiausia, kad finalinio mūšio metu visi komandos nariai priklausytų vienai iš šių amžiaus kategorijų. Suburkite komandą iš 3-8 vaikų, išsirinkite jos lyderį, pavadinimą ir registruokite ją adresu ruta@laikasskaityti.lt

  Paskelbta 2014-07-16

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės laimėtoja - septynmetė Austėja. Jos sąraše jau 19 knygų. Austėjai siunčiame Janinos Degutytės eilėraščių knygą „Debesų pilis” ir Marsiečių žuvų taukus.
  Smagaus skaitymo visiems!

  Paskelbta 2014-07-14

 • Gabrielius Liaudanskas - Svaras: „Skaityti gali visi”

  Šiandien pradedame dalytis įdomių žmonių mintimis apie knygas – apie jų pirmą, vienintelę Knygą arba tiesiog jų norą, polėkį skaityti. Pirmasis mūsų svečias – kūrybiškas ir visuomeniškas Gabrielius Liaudanskas – Svaras, kuriam knygos nuo vaikystės yra ištikimas palydovas.

  „Skaityti pradėjau labai anksti ir skaičiau bei skaitau su užsidegimu, nuolat ir be sustojimo. Vistik labai sunku išsirinkti vieną knygą, kuri vaikystėje būtų palikusi didžiausią įspūdį.

  Esu fantastikos ir fentazy gerbėjas, knygose ieškodavau ne aktualijų ar pamokų, o nuotykių ir skaitymo malonumo. Tai lavino mano vaizduotę, plėtė supratimą apie pasaulį – juk visi žanrai yra apie tą patį, tik per savo retrospektyvas.

  Skaityti gali visi, tik reikia rasti savo žanrą, išsirinkti tai, kas labiausiai patinka. Vieniems galbūt tai yra detektyvai, kitiems – dokumentika ar įvairūs žanrai. Svarbiausia – nepamiršti, kad knyga yra kūrybiškumo, fantazijos, žodyno ir charizmos lavintoja”

  Paskelbta 2014-07-11

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės prizo laimėtojai Liepai siunčiame Loretos Kavolės nuotykių knygą „Pašėlusiai keista kelionė” ir Marsiečių žuvų taukus. Linkime Liepai ir kitiems skaitytojams nuotykių ir gražių vasariškų įspūdžių!

  Paskelbta 2014-07-07

 • Knygų vakaras „Mentor Lietuva” stovykloje

  Vasarišką ketvirtadienio vakarą „Augu skaitydamas” kartu su Justinu Žilinsku – teisininku, rašytoju, publicistu – lankėsi „Mentor Lietuva” organizuotoje stovykloje Jovariškėse, Trakų rajone. Iš sodo mus išvijo liūtis, tad pokalbį apie knygas ir literatūrą pradėjome terasoje, kurioje stovyklautojai vakarais žaidžia tenisą, stalo futbolą, leidžia laiką prie kompiuterio ar aptaria dienos įvykius.

  Energingi ir aktyvūs vaikai savo pasakojimus pradėjo nuo dienos įvykių, o pokalbiui pasisukus apie knygas, dalis jų nutilo – ne kiekvienam knyga yra smagus kasdienos palydovas. Dar kartą įsitikinome, kaip svarbu jaunam žmogui pasiūlyti teisingą pirmąją knygą, koks jautrus yra kiekvieno žmogaus susidūrimas su knyga. Ne tik mums buvo įdomu sužinoti, ką vaikams reiškia knyga, bet ir jie turėjo daug klausimų – kaip mes pradėjome skaityti, kokiu žodžiu apibūdintume knygos reikšmę gyvenime. Justino klausė, kaip gimsta knygos, ar skiriasi nuotaika, kai rašai vaikams ir suaugusiems.

  Vakaro pabaigoje prisiminėme, kad šie metai paskelbti Donelaičio metais ir stovyklautoja Paulina mums padeklamavo ištrauką iš Kristijono Donelaičio „Metų”. Vėliau sekė ir kiti eilėraščiai – ne tik lietuvių kalba. Ne visi vaikai sulaukė vakaro pabaigos – juos paviliojo kamuolys, vanduo, išsigiedrijęs vakaras. Išsiskyrėme draugiškai, palinkėję vieni kitiems jaukios vasaros.

  „Augu skaitydamas” draugai „Alma Littera” perdavė stovyklautojams dovanų – knygų. Labai norisi tikėti, kad skaitantiems jos praskaidrins vasaros vakarus, o nemėgstantiems skaityti taps pirmu žingsniu į knygų pasaulį.

  Paskelbta 2014-07-04

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės prizo laimėtoja - auguskaitydamas.lt klubo skaitytoja Orinta, jau perskaičiusi trisdešimt vieną knygą! Vasaros skaitiniams jai iškeliauja Kieros Cass knyga „Atranka’’ ir Marsiečių žuvų taukai.
  Įdomių knygų linkime visiems ištikimiems mūsų skaitytojams!

  Paskelbta 2014-06-26

 • Praėjusios savaitės laimėtojas

  Praėjusios savaitės laimėtojas - auguskaitydamas.lt skaitytojas Matas. Sveikiname jį!

  Neabejojame, kad šiltais vasaros vakarais Matas ras laiko knygoms ir netrukus jo Knygų medyje atsiras dar viena knyga - Michaelo Morpurgo „Gimęs bėgti’’, kurią jam ir siunčiame kartu su Marsiečių žuvų taukais.

  Paskelbta 2014-06-11

 • Haris Poteris ir futbolas. Marškinėliai atitenka...

  Šįkart ieškoti atsakymų mūsų skaitytojams palengvino tai, jog teisingas atsakymas yra net ne vienas. Šią knygą kaip savo mėgiamiausią įvardina Stevenas Naismithas ir Wayneas Rooney. Pastarasis prisipažįsta esąs tikras Hario Poterio fanas. Wayneas dalyvavo britų organizuotoje vaikų skaitymo skatinimo programoje ir vaikams sakė, jog šios knygos kupinos nuotykių ir tikrai skatina vaizduotę. Taigi, galbūt kam nors šie futbolininko žodžiai padės apsisręsti, kokios knygos imtis šią vasarą, o šįkart atsitiktinės atrankos būdu išrinktas laimėtojas - auguskaitydamas.lt skaitytoja Eva Lota. Sveikiname ją!

  Paskelbta 2014-06-10

 • Laimėk Pasaulio futbolo čempionato marškinėlius!

  Nei Ragana Lilė, nei Frankas Lampardas jūsų neišmušė iš vėžių, teisingų atsakymų buvo daug. Tad tikimės, kad ir šįkart klausimas nebus sunkesnis.

  Nors knygas apie Harį Poterį dažniausiai skaito vaikai, vienas žymus britų futbolininkas yra prisipažinęs, jog J.K. Rowling knyga „Haris Poteris ir išminties akmuo‘‘ yra jo mėgstamiausia. Kas tas futbolininkas?

  Atsakymai laukiami ruta@laikasskaityti.lt

  Sėkmės!

  Paskelbta 2014-06-09

 • Kas gi ta herojė, įsimylėjusi geriausią futbolo žaidėją?

  Šį kartą visi atsakymai buvo teisingi. Kas nepažįsta Raganos Lilės, kuri vis atsiduria įdomiausiose situacijose, iš kurių ne visada lengva išsisukti?

  Dar vieni Pasaulio futbolo čempionato marškinėliai iškeliauja jaunajai skaitytojai Birutei. Sveikiname laimėtoją!

  Kitas klausimas apie knygas ir futbolą laukia pirmadienį, o savaitgalis prognozuojamas šiltas, važiuodami prie ežero ar jūros nepamirškite knygos!

  Paskelbta 2014-06-06

 • Pasaulio futbolo čempionato konkursas!

  Turime dar vieną klausimą pasiryžusiems laimėti pasaulio futbolo čempionato ir LRT marškinėlius:
  Kokia vaikams gerai pažįstama knygų herojė vienoje iš serijos apie ją knygų įsimyli geriausią mokyklos futbolininką, nors apie futbolą nieko neišmano?

  Atsakymų laukiame adresu ruta@laikasskaityti.lt

  Sėkmingų spėjimų!

  Paskelbta 2014-06-05

 • Skelbiame praėjusios savaitės laimėtoją!

  Praėjusios savaitės prizo laimėtoja - auguskaitydamas.lt klubo skaitytoja Margarita, kuri perskaitė 11 knygų. Jai išsiųsime Marsiečių žuvų taukus ir Kate Dicamillo knygą „Jei ne Vilis Diksis“, kuri, tikimės, Margaritai taps dvylikta perskaityta knyga jos sąraše.

  Sėkmės visiems skaitantiems ir auginantiems savo Knygų medžius!

  Paskelbta 2014-06-04

 • Pasaulio futbolo čempionato marškinėliai laimėti!

  Pasaulio futbolo čempionato marškinėliai laimėti! Ačiū dalyvavusiems, valio skaitytojai Aušrinei!

  Ketvirtadienį laukite dar vieno klausimo apie knygas ir futbolą.

  Teisingas atsakymas: Frankas Lampardas, Chelsea klubo futbolininkas 2013 metais įsipareigojo parašyti penkias knygas vaikams. Pirmoji šios serijos knyga jau pasirodė praėjusių metų vasarą. Knygų herojus - berniukas Frankie ir jo draugai, mėgstantys futbolą. Čia galite susipažinti ir su pačia knyga bei jos autoriumi.

  http://www.frankiesmagicfootball.co.uk/

  Paskelbta 2014-06-03

 • Laimėk Pasaulio futbolo čempionato marškinėlius!

  Ar gali būti kas nors bendro tarp knygų ir futbolo? Žinoma!

  „Dėl viso, kas man yra tvirtai žinoma apie dorovę ir pareigą, aš dėkingas futbolui“, – rašė filosofas ir rašytojas Alberas Kamiu, 1920 metais gynęs Alžyro futbolo rinktinės vartus. O kai kurios valstybės turi net savo nacionalines rašytojų futbolo komandas.

  Šiandien, kai iki Pasaulio futbolo čempionato liko mažiau nei dvi savaitės, LRT ir „Augu skaitydamas“ kviečia mūsų mažuosius skaitytojus laimėti Pasaulio futbolo čempionato marškinėlius.

  Jums reikia atsiųsti atsakymą į klausimą el. paštu ruta@laikasskaityti.lt
  Šios dienos klausimas: koks žymus britų futbolininkas įsipareigojo parašyti seriją knygų vaikams (pirmoji šios serijos knyga jau pasirodė 2013 metų vasarą)? Atsakymų lauksime iki šios dienos vakaro, laimėtoją išrinksime atsitiktinės atrankos būdu.

  Įdomių knygų ir smagaus žaidimo!

  Paskelbta 2014-06-02

 • Sveikiname pirmosios savaitės laimėtoją!

  Išrinkta pirmosios savaitės laimėtoja - Modesta Jurgutytė, kuri savo Knygų medyje užaugino jau šešiolika knygų. Modestai iškeliauja puikus prizas - Linos Žutautės knyga „Ferdinandas ir Pū. Žygis į Australiją“ ir Marsiečių žuvų taukai. Sveikiname Modestą ir kviečiame visus vaikus toliau taip gausiai auginti savo Knygų medžius!

  Paskelbta 2014-05-29

 • „Augu skaitydamas“ taisyklės

  „Augu skaitydamas“ yra skirta visiems vaikams ir vaikučiams, kurie mėgsta skaityti ir klausytis skaitomo teksto. Skaitykite, kurkite savo skaitytojo profilį ir registruokite perskaitytas knygas. Nepamirškite parašyti ir atsiliepimo apie perskaitytą knygą – šitaip galite padėti bendraamžiams apsispręsti, kurios knygos imtis. Taip pat kviečiame tėvelius registruoti savo vaikus, kurie patys dar nemoka skaityti, o klausosi jiems skaitomo teksto.

  Tikimės, kad knygų, kurias registuosite savo anketose, neregistravote praėjusių metų „Augu skaitydamas“ Knygų medžiuose.

  Svarbios „Augu skaitydamas“ datos:

   ·2014 gegužės 7 diena – projekto pradžia

   ·2014 gegužės 7 diena – lapkričio 8 diena – kurkite savo skaitytojo profilį, registruokite perskaitytas knygas, auginkite savo Knygų medį.

   ·2014 gegužės 19 - nuo šios dienos iki „Augu skaitydamas“ paskutinės registruotos knygos – t.y. lapkričio 8 dienos – kas savaitę iš visų skaitytojų atsitiktinės atrankos keliu išrinksime vieną laimėtoją, kuriam bus išsiųstas savaitės prizas – „Alma Littera“ knyga ir „Marsiečių“ vitaminai.

   ·2014 spalio 5 diena – iki šios dienos galite registruoti savo komandas Knyg(i)ų Mūšiui. Visi komandos nariai turi būti susikūrę savo profilį auguskaitydamas.lt svetainėje. Knyg(i)ų mūšiuose dalyvauja dvi amžiaus kategorijos: 7-11 ir 12-16 metų vaikai. Komandas gali burti mokykla, klasė, draugų komanda. Svarbiausia, kad finalinio mūšio metu jie priklausytų vienai iš šių amžiaus kategorijų. Suburkite komandą iš 3-8 vaikų, išsirinkite jos lyderį, pavadinimą ir registruokite ją adresu ruta@laikasskaityti

   ·2014 spalio 10 diena – šią dieną visos registruotos komandos dalyvaus atrankiniame Knyg(i)ų mūšyje. Auguskaitydamas.lt svetainėje šią dieną bus pateikti klausimai – penki turai po dešimt klausimų, kurie visi susiję su rašytojais, knygomis, jų herojais, knygų ekranizacijomis. Dešimt geriausiai pasirodžiusių komandų pateks į Knyg(i)ų Mūšio finalą.

   ·2014 spalio 25 diena – Knyg(i)ų Mūšio finalas. Finalas vyks Vilniuje, laimėjusi komanda bus apdovanota.

   ·2014 lapkričio 8 diena – baigiamasis renginys, uoliausio skaitytojo apdovanojimas

  Paskelbta 2014-05-22

 • Puiki naujiena artėjančiam savaitgaliui!

  „Augu skaitydamas“ įsibėgėja. Smagu, kad vaikai aktyviai registruojasi, kuria savo skaitytojų profilius ir augina knygų medžius. Džiaugiamės, kad „Augu skaitydamas“ turi draugų, kurie palaiko skaitančius vaikus, rūpinasi, kad jie nepritrūktų gerų knygų ir būtų stiprūs bei sveiki.

  Nuo gegužės 19 iki lapkričio 8 dienos kas savaitę atsitiktinės atrankos būdu išrinksime vieną svetainės www.auguskaitydamas.lt Knygų medžio augintoją, kuriam bus išsiųsta vertinga ir sveika dovana – knyga ir Marsiečių vitaminai.

  Projekto draugai Alma Littera ir Marsiečių vitaminai ragina skaityti, registruotis ir auginti knygų medžius!

  Paskelbta 2014-05-16

 • Projektas „Augu skaitydamas“ vyks jau trečią kartą!

  Šiandien, gegužės 7-ąją, Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dieną, 12 val. LRT kiemelyje buvo paskelbta projekto „Augu skaitydamas“ pradžia. Vaikai kviečiami skaityti, auginti savo knygų medžius, burti draugų komandas rudenį vyksiantiems knygų mūšiams. Kartu su projekto pradžia startuoja ir www.auguskaitydamas.lt interneto svetainė, kuri bus pagrindinė vieta burtis ir augti jaunai, gražiai, šmaikščiai skaitančiai bendruomenei.

  Skaitymo įpročių tyrimai rodo, jog Lietuvoje neskaito 41 proc. žmonių. Vaikai vis daugiau savo laiko skiria televizijai arba internetui. Projekto „Augu skaitydamas“ tikslas – keisti šią situaciją ir siekti, kad knyga vaikams taptų geru laisvalaikio draugu ir partneriu, nes skaitantis vaikas – išmintingas suaugęs.

  Projekto ambasadoriai – Andrius Tapinas, Gabrielius Liaudanskas-Svaras ir Eglė Daugėlaitė – visi vienbalsiai pripažįsta skaitymo svarbą augančiam žmogui. O praėjusių metų „Augu skaitydamas“ laimėtoja 18-metė Dovilė Kovaliūnaitė, per vasarą perskaičiusi 150 knygų, įrodė, kad skaityti – naudinga. Šis pomėgis padėjo jai laimėti kelionę į Hario poterio pramogų parką! Mokytoja norinti tapti Dovilė sako rasianti būdų, kaip vaikus paskatinti skaityti.

  Šventėje dalyvavę Švietimo ir mokslo ministras Dainius Pavalkis, LRT generalinis direktorius Audrius Siaurusevičius ir Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos generalinis direktorius Renaldas Gudauskas pabrėžė knygos reikšmę mūsų visų gyvenime ir skatino vaikus dalyvauti šiame projekte.

  Kartu su knygų medžiais LRT kieme augs ir trys pušelės, kurias renginio pabaigai pasodino Andrius Tapinas, Eglė Daugėlaitė ir Dovilė Kovaliūnaitė. Norisi tikėti, kad šie medeliai augins ir mūsų vaikų norą skaityti, tobulėti ir būti žingsniu priekyje.

  Paskelbta 2014-05-07

 • „Augu skaitydamas“ grįžta!

  Dvejus metus iš eilės sėkmingai vykęs projektas šiemet grįžta! Liūdna nebus - šioje svetainėje galėsite auginti savo knygų medžius, stebėti kaip auga draugų knygų medžiai, dalytis mintimis apie perskaitytas knygas.

  Knygų medžiai - plakatai jau šią savaitę išvažiuoja į knygynus, juos galėsite pasiimti Pegaso, Knygų namų, Vagos ir kituose knygynuose. Knygų medžių grąžinti nereikės, perskaitytas knygas registruokite šioje svetainėje susikurtame savo skaitytojo profilyje.

  Lapkričio mėnesį žinosime, kas užaugino didžiausią perskaitytų knygų medį ir uoliausią skaitytoją apdovanosime. Tačiau iki tol vyks ir daugiau smagių veiklų – susitikimai su rašytojais ir kitais įdomiais žmonėmis, bus organizuojami skaitytojų klubai bibliotekose, o rudenį pakviesime burti savo komandas knygų mūšiams. Finalo nugalėtojai bus apdovanoti, tad vasara – puikus metas skaityti ir ruoštis kovai! Junk draugus šiam iššūkiui ir sek informaciją šioje svetainėje!

  Paskelbta 2014-05-06


"Augu skaitydamas" draugai: